Hlavní obsah
Zdraví

Výměna spodního prádla jednou za pár dní a kartáček za zenitem. Rakousko si s hygienou pohoršilo

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Image by Martin Slavoljubovski from Pixabay

Některým lidem se během pandemie covidu změnily hygienické návyky.

13. 4. 14:18

Dezinfekce, roušky a dodržování vzdálenosti byly během pandemie hojně diskutovanými tématy. Omezený sociální kontakt vedl ale také k tomu, že mnoho lidí začalo zanedbávat nejen úklid, ale i osobní hygienu.

Článek

Covid a home office zřejmě hygieně našich sousedů neprospěly: podle průzkumu GfK pro společnost Galaxus, který sbíral data od 1 000 respondentů, pere každý třetí obyvatel Rakouska své ložní prádlo zřídka. Téměř čtvrtina mužů si nemění spodní prádlo každý den a 1,5 % tak činí pouze jednou týdně.

Celých 83 % dotázaných si mění spodní prádlo alespoň jednou denně. To je ostatně doporučovaná norma. Téměř čtvrtina mužů si však prádlo mění méně často a mezi ženami je to jedna z deseti. Podle věkových skupin nosí špinavé spodní prádlo nejčastěji lidé starší 50 let, následováni lidmi ve věku 15-29 let. Lidí, kteří si mění prádlo méně často, je mnoho také mezi respondenty s nižším vzděláním.

Ložní prádlo by se mělo měnit jednou za 14 dní – více než třetina respondentů ale výměnu povlaků zanedbává a mění je méně často. Ve srovnání německy mluvících zemí je Rakousko uprostřed žebříčku – na prvním místě je Německo. Podle průzkumu se ale zdá, že s přibývajícím věkem lidé v Rakousku více dodržují hygienu, tedy alespoň co se ložnice týče.

Součástí hygieny je také pravidelná výměna zubního kartáčku – dentisté nejčastěji doporučují vyměnit kartáček nejdéle po třech měsících používání. Nejvíce lidí, kteří tak nečiní, je věkové skupině 15-29 let. V této kategorii kartáček mění méně často nebo vůbec celých 20 % respondentů. Ve srovnání zemí jsou na tom Rakousko a Švýcarsko hůře než jejich němečtí sousedé. V Rakousku nechává zubní kartáček přesluhovat celkem 15 % všech respondentů. Oproti Němcům sousedům je to jednou tolik.

V osobní hygieně nesmí chybět pravidelné sprchování nebo koupání. Jeho četnost závisí na fyzické aktivitě, ročním období nebo úrovni stresu. Obecně se doporučuje sprcha nebo koupel v rozmezí jednou za den až jednou za tři dny. Ve srovnání s ostatními kategoriemi to zde vypadá dobře. Více než polovina respondentů se sprchuje nebo koupe denně, třetina každý druhý den a 15 procent jednou za tři až šest dní.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz