Hlavní obsah
Názory a úvahy

21.11. Světový den bez televize. Nemám ji už 15 let a nechybí mi

Foto: Ksenia Chernaya / Pexels

Každoročně si 21. listopadu připomínáme Světový den bez televize – výzvu k tomu, abychom alespoň na jeden den odložili dálkové ovladače a věnovali čas sobě, rodině nebo aktivitám mimo obývací pokoj.

Článek

Televizi nemám od doby, co jsem vylétla z rodného hnízda. Už roky před tím jsem ji ale nesledovala a postupně jsem si z neutrálního vztahu vybudovala silně negativní postoj, kdy jsem na zapnutou televizi doslova alergická.

Co sleduji si rozhoduji sama

Nebudu vás krmit tím, že mi filmy ani seriály nic neříkají. To ani omylem. Naopak jsem celkem velký fanoušek, který novinky na filmovém plátně i v oblasti seriálů sleduje a pečlivě si vybírá, čemu svou pozornost věnuje. Můj největší problém s televizním vysíláním jsou reklamy. Rozeřvané, tupé a neskutečně dlouhé. Každý film má několik reklamních přestávek a doby, kdy to byly pauzy na pár minut jsou už dávno pryč. Dnešní reklamní pauzy často s přehledem trvají i déle než 5 minut, což je doba, za kterou nic produktivního neuděláte. Takže těch 5 min jen bez zájmu zíráte na bednu a čekáte, kdy to skončí. Za každý film je reklamních pauz hned několik. Počítejme třeba 4 a to se držím hodně při zemi. Jeden film, vás kromě těch cca 2 hodin vlastního děje, který vás baví, připraví navíc o dalších 20-30 minut života, které promrháte úplně zbytečně a nepřinesou vám vůbec nic.

Kvalitní herecké výkony a příběh

Dalším důvodem, proč české vysílání nesleduju, je množství českých filmů a seriálů, jejichž kvalita je nulová a informační či jakýkoliv přínos nebo zábavnost je doslova v mínusových hodnotách. Proto to je ideálním řeším Netflixem, nebo HBO. Za pár stovek měsíčně můžu v klidu sledovat kvalitní světovou produkci, bez reklam, a navíc ještě v originálním znění, protože procvičování angličtiny není nikdy dost a tohle na rozdíl od biflování slovíček nebolí.

Koncesionářské poplatky jsou sprosťárna

Vzhledem k výše uvedenému mě neskutečným způsobem pohoršují koncesionářské poplatky. Jasně, sice se jedná jen o pár korun, na druhou stranu, za ty dvě stovky měsíčně už mám skoro Netflix. A nevidím jediný důvod, proč bych měla finančně podporovat něco, co nejenže nesleduju, ale navíc s tím hluboce nesouhlasím. Kdyby to bylo na mě, tak můžou český rozhlas i českou televizi vesele zrušit. Jejich přínos je nulový. Vadí mi, že jen proto, že vlastním počítač, mobil a mám v autě autorádio se stávám rukojmím, které by mělo platit. Proč se jednoduše neudělá odběr vysílání spravedlivým způsobem - za předplatné pro zájemce? Protože by se televize ani rozhlas neuživily a nejspíš by došlo ke zrušení. Takže místo toho budeme platit zbytečný produkt a živit lidi, kteří dělají zbytečnou práci. Paráda!

Život bez televize je super

Pokud uvažujete nad tím, jestli televize není ve vašem životě zbytečná, jděte do toho a zkuste být nějaký čas bez ní. Uvidíte, na kolik věcí najednou budete mít čas, když nebudete ztrácet hodiny svého života bezduchým zíráním na bednu, kde dávají něco, co vás ve skutečnosti vlastně vůbec nezajímá. A taky teda ušetříte, ale o tom to není.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz