Hlavní obsah
Názory a úvahy

Koncesionářské poplatky jsou zlodějna

Foto: Ksenia Chernaya / Pexels

Jsem nucena platit za službu, kterou nevyužívám, ale nemám, jak se z ní odhlásit.

Koncesionářské poplatky jsou jen prachobyčejné výpalné, kdy platíme za službu, kterou nevyužíváme, ale nemáme možnost se z ní odhlásit. Udělat vysílání jen pro odběratele je maličkost, stát ale raději vybírá šmahem od všech.

Článek

Od ledna 2025 se zvýší koncesionářské poplatky a také se zvýší počet zařízení, na které se budou vztahovat. V podstatě to znamená, že každý, kdo žije v civilizaci a vlastní počítač, chytrý telefon, televizi nebo auto s autorádiem, je rukojmím státu a musí koncesionářské poplatky platit, i když by si vysílání, za které se poplatky platí v životě nezapnul.

Nejde o peníze, jde o princip

Koncesionářské poplatky stojí pár korun, které by snad ani nestály za zmínku. Problém je však v tom, že se povinně platí za něco, co člověk často ani nevyužívá a stává se tak rukojmím státu. Televizní vysílání nesnáším, stejně tak jako to radiové. V životě bych si to dobrovolně nezapnula, ale budu povinně platit a podporovat tak něco, čím hluboce opovrhuji a považuji to za naprosto neseriózní médium. Ale protože mám počítač, chytrý telefon a v autě autorádio jsem „chycená“.

Státní mafie

Osobně mi to přijde úplně jako mafiánský přístup. Platíte za něco, co nechcete, ale nemáte možnost to nepoužívat. Kdyby to bylo možné, tak si ráda z mobilu i počítače odstraním možnost se k vysílání připojit a tím bych se zbavila i povinnosti platit, bohužel tato možnost není. Stejně jako jsem nenašla „autorádio“, které by nemělo funkci rádia, ale pouze by přehrávalo písničky z mého USB. Nic jiného totiž v autě neposlouchám. Ale mám smůlu.

Do řešení se nikomu nechce

Řešení je přitom strašně jednoduché. Ať se lidé k vysílání přihlašují jako třeba k Netflixu. Prostě ať je to jen pro ty, kteří o to skutečně mají zájem. Do toho se ovšem očividně nikomu nechce, protože vybírat „výpalné“ šmahem od všech, kteří mají telefon je prostě daleko jednodušší a příjmy jsou jistota. Kdyby měl stát příjem jen z lidí, kteří o Českou televizi nebo Český rozhlas skutečně stojí, příjmy by jim klesly na minimum. Osobně jsem z tohoto přístupu velmi rozladěná. Že je koncesionářský poplatek čistokrevné výpalné je patrné i z čestného prohlášení, které najdete na stránkách České televize. Je úplně jedno, že nemáte televizi připojenou k vysílání a používáte ji třeba jen na sledování Netflixu nebo jako velký monitor. Stačí to, že ji máte a už platíte. Je to stejný princip, jak kdybyste byli vegetariáni a platili jste poplatek za porážení zvířat, jen proto, že máte doma troubu a můžete si v ní maso upéct.

Nechápu, že je něco takového legální a rozhodně mám pocit, že to porušuje moje práva. Vysílání České televize i rozhlasu mě obtěžuje a nejraději bych, aby bylo zrušeno. Za posledních 10 let jsem si nic z toho nepustila a představa, že jim mám ještě platit mě neskutečně pobuřuje, byť se jedná jen o pár korun. Každý influencer nebo tvůrce si dokáže vytvořit svůj placený obsah jen pro zájemce, protože platforem je na to více než dost. Ale pro Českou televizi a Český rozhlas je to evidentně příliš náročné. Že by to bylo tím, že kvalita vysílání je minimální a kdyby nebyl odběr povinný nikdo by neměl zájem?

P.S. Mimo jiné je to jen důkaz toho, jak je v Česku obecně špatná finanční gramotnost. Proč by se mělo platit za službu, kterou člověk nevyužívá?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz