Článek
Senioři v Česku si v lednu poprvé vyzkoušeli, jaké to je s vyšším důchodem. V průměru si přilepšili o 358 korun měsíčně, přičemž ti starší 85 let dostali navíc tisícikorunu a století senioři rovnou dva tisíce korun.
Vyšší důchod, ale i vyšší výdaje
Mnozí důchodci přiznávají, že i když je každá koruna dobrá, navýšení se rychle ztratí v běžných výdajích. Energie, potraviny i služby stále zdražují a mnoho seniorů se dál potýká s tím, jak vyjít s penězi do konce měsíce.
Zvlášť těžké to mají senioři s nižšími důchody. Těm navýšení příliš nepomohlo a stále musí přemýšlet nad každým výdajem.
Jak dlouho to takhle půjde?
Zatímco současní důchodci mohou s pravidelným navyšováním penzí zatím počítat, otázkou zůstává, jak dlouho bude stát tyto výdaje zvládat.
Důchodců přibývá a lidí, kteří pracují a odvádějí peníze do systému, ubývá. Pokud se nic nezmění, může se stát, že budoucí generace důchodců už na podobné valorizace nedosáhnou. Každé zvýšení důchodů je pro seniory vítanou pomocí, ale zároveň vyvolává otázky o udržitelnosti celého systému.
Mladší generace se dívají s obavami
Mladí lidé, kteří dnes pracují, stále častěji pochybují o tom, že je po čtyřiceti letech práce čeká stejně štědrý důchod. Někteří ekonomové proto upozorňují, že kromě zvyšování důchodů by stát měl motivovat lidi k větším úsporám na stáří a podpořit alternativní způsoby zajištění – například soukromé spoření. Bez toho by se mohlo stát, že za pár desetiletí budou lidé na důchod vzpomínat jen jako na něco, co jejich generace už nezažije.