Článek
Chorvatsko je pro Čechy oblíbená dovolenková destinace. Už za totáče, když měli ti šťastnější možnost vycestovat, zamířili k moři do „Jugošky“. S postupem let, ale pozitivní vnímání Chorvatska značně klesá. Ať už je to chováním Chorvatů, kterým často nejsou čeští turisté dost dobří a svým chováním jim to dávají najevo, nebo nastřelenými cenami, které už občas můžeme nazvat nehoráznými. Přesto, že v současnosti je Chorvatsko nejdražší zemí na pobřeží Jadranu, na příval turistů si rozhodně stěžovat nemůže, protože tradice je tradice.
Poplatek za ručník na pláži
Nedávno médii proběhla zpráva, kdy majitel plážového baru ve Vodicích zpoplatnil položení ručníku na zem. Vyšlo to sice jen na 4 eura, tzn. 100 Kč, což není závratná částka, ale jde o to, za co ji platíte. Tady peníze vyhodíte z okna za položení svého vlastního ručníku na zem. Na námitky majitel baru arogantně odpovídal, „že je to jeho pozemek, a když bude chtít, že může zpoplatnit i vzduch“. Osobně jsem už před řadou let pozorovala prudké zhoršení v chování Chorvatů, a i když jsme dříve jezdívali do Chorvatska každoročně na 2-3týdenní letní dovolenou, už jsme tam řadu let nebyli a ani to neplánujeme. Opravdu nehodláme platit někomu za takový arogantní a nepříjemný přístup. Turismus je samozřejmě obchod a Chorvaté na něm vydělávají, a to je v pořádku, ale je velký rozdíl mezi výdělkem a téměř zlodějnou. A také záleží na poměru cena/výkon a v Chorvatsku už si příjemnou dovolenou opravdu užít nedokážeme, protože si většinu času připadáme jen jako „dojné krávy“.
Michelinské ceny, ale kvalita fastfoodů
Kapitolou sama za sebe jsou chorvatské restaurace. Jejich ceny už se dají nazvat až nemravnými. Za malé pivo a čevapčiči tu zaplatíte i 620 Kč, což je cca trojnásobek „normální“ ceny. A na obyčejnou večeři pro dva si připravte rovnou 4 tisíce korun. Dokonce i olivový olej, který se v Chorvatsku vyrábí, je tam dražší, než když se doveze do Německa. Chápu, že Chorvaté jsou teď na koni a dojí, co to jen jde, protože turismus je jejich primární příjem, ale opravdu si myslím, že by se měli krotit, protože takhle se lidem úplně zprotiví.
Jsou lepší země než Chorvatsko
Chorvatsko spoustu lidí láká svou čistou vodou. Podle hodnocení Evropské komise a Evropské agentury nabízí nejčistší pobřežní vody ke koupání v Evropě. A v celosvětovém hodnocení je Jadran na 3. místě, což je krásné. Ale nemyslím si, že to stojí za to, snášet móresy Chorvatů. Osobně jsem si daleko více než Chorvatsko oblíbila jižní Itálii. Ta má na rozdíl od severní, také čisté moře, ale navíc není tak turisticky „profláklá“ a lidé se tu k vám chovají slušně. Takže, když vybíráme letošní dovolenou, tak já rozhodně hlasuji pro jižní Itálii. Jenže podle všeho budu nejspíš přehlasovaná a skončíme ve Španělsku nebo Portugalsku. Tak si možná nakonec na podzim udělám malé italské prázdniny na pár dní sama.
P.S. Proti absurdním cenám v Chorvatsku samozřejmě můžete bojovat tak, jako většina českých dovolenkářů, kteří tam jezdí, protože je to blízko. Tzn. bydlet ve stanu v kempu, stravovat se z dovezených zásob a nekoupit si tam ani zmrzlinu, ale tohle nepovažuji za dovolenou, ale spíš za trest. Ale každý by si měl před dovolenou zkontrolovat i to, jaké ceny v cílové destinaci jsou. Vyhne se tak trapnému vykřikování v obchodech, jak je to drahé, a že tohle kupovat nebude, což je bohužel realita mnoha českých turistů.