Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dobrovolníci nejsou jen „dobré duše“. Často si chtějí v první řadě pohonit ego

Foto: Matthias Zomer / Pexels

Ne každý, kdo má nálepku „dobrovolník“, je skutečně dobrák. Pomoc, která má něco změnit, musí být opravdová a zaměřená na skutečné potřeby lidí. Místo hraní divadla a sdílení fotek na sociálních sítích by se měli ptát: „Co skutečně pomůže?“

Článek

Pomáhat druhým je skvělá věc, o tom není pochyb. Ale ne každá „pomoc“ je ve skutečnosti tak čistá a nezištná, jak se může zdát. Mnozí lidé se totiž za dobrovolnictví schovávají, aby si mohli honit svoje ego, předvádět se před ostatními a ukazovat prstem na ty, kdo to nedělají. Místo opravdového zájmu o druhé jde často jen o honbu za obdivem a pocitem, že jsou lepší než ostatní.

Dobrota, nebo póza?

Někteří dobrovolníci nepomáhají proto, že by jim tak moc záleželo na osudech lidí v nouzi. Jejich skutečný motiv je často jen touha po pochvale, po uznání, po tom, aby vypadali jako hrdinové. Sdílejí fotky, jak rozdávají jídlo nebo pomáhají s nějakou akcí, ale reálně se o skutečný problém nezajímají. Hlavně aby to bylo vidět a aby ostatní měli pocit, že oni jsou ti lepší, zatímco vy nic neděláte.

„Pomáhat“ tam, kde to nic neřeší

Další ukázkou falešné pomoci jsou situace, kdy lidé dělají věci, které vůbec nikomu nepomáhají, ale skvěle vypadají. Přivézt hračky do rozbombardované země, kde lidé umírají hladem? Uspořádat charitativní večírek, kde se vybere zlomek toho, co stálo šampaňské a catering? To je přesně ono – pomoc, která jen vypadá dobře, ale žádný skutečný rozdíl nedělá. Kolikrát vám přistály v poště dárky typu propisek, klíčenek, odznáčků nebo malovaných pohledů, o které jste nestáli, společně se složenkou, kterou máte dané organizaci přispět? Jedna taková zásilka často hodnotou včetně poštovného vyjde na cca 100 Kč a často skončí i se složenkou v koši. Osobně bych takové organizaci nikdy nepřispěla. Považuji to za mrhání a vyhazování peněz, které místo toho, aby vynaložila na potřebné, vyhazuje na zbytečné krámy, které mají lapnout další „duše“, které pošlou pár drobných.

Přestaňte dělat divadlo

Pokud vás zajímá spíš obdiv ostatních než osud těch, kterým „pomáháte“, tak se radši zamyslete, zda opravdu děláte něco, co má smysl, nebo si jen honíte ego. Skuteční hrdinové jsou lidé, kteří pomáhají a nikde se tím nechlubí. Pomoc totiž může být třeba darování vyřazeného oblečení samoživitelce, sesbírání odpadků v lese nebo třeba odvoz sousedova dítěte na kroužek společně s vaším, návštěva staré sousedky nebo donesení nákupu. Obejde se to bez fotek na sociálních sítích, i přehnaných díků nebo publika. Ale pro lidi, kterým pomůžete, je to obrovská věc. A navíc to ani příjemce vaší pomoci neponižuje a nedělá to z nich veřejně případy pro „charitu“.

Komu jste v poslední době pomohli?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz