Článek
V Česku se dlouhodobě buduje představa, že důchodci sotva přežívají, zatímco ostatní se topí v penězích. Jenže fakta říkají něco jiného. S průměrným důchodem kolem 21 000 Kč nejsou čeští senioři na hranici chudoby – naopak, mají stabilní příjem, který je vyšší než minimální mzda.
Česko patří mezi země s nejnižší mírou chudoby
Podle OECD má Česko jednu z nejnižších měr chudoby v celé organizaci – pouhých 5,6 %. Tedy méně než v Německu, Rakousku nebo Velké Británii.
Hranice příjmové chudoby byla v roce 2022 15 571 Kč a i když od té doby vzrostla, stále se nepřibližuje průměrnému důchodu 21 000 Kč. Jinými slovy, důchodci s průměrnou penzí mají k chudobě daleko.
Kdo je na tom vlastně hůř?
Zatímco důchodce dostává 21 000 Kč měsíčně bez nutnosti docházet do práce, pracující člověk na minimální mzdě si domů odnese zhruba 18 000 Kč v čistém (minimální mzda je aktuálně 20 800 Kč). Ten navíc musí platit dopravu, obědy, oblečení do práce a další náklady, které důchodci často nemají.
A přesto se neustále objevují hlasy, že se důchodci mají špatně. Opravdu? Nebo je problém spíš v tom, že někteří očekávají nadstandard místo slušného základu?
Důchod není na luxus
Důchod je zajištěním na stáří – ne garancí luxusního života. Pokud někdo celý život vydělával průměrně, nemůže čekat, že si v důchodu bude užívat jako rentiér. To je realita, ne nespravedlnost.
Kdo chce víc, má dvě možnosti – buď si spořit včas, nebo si v důchodu přivydělat. Možností je mnoho, od brigád až po částečné úvazky. Ale představa, že stát zajistí každému bezpracný nadstandard, není udržitelná.
Fakta místo emocí
Každý má právo chtít lepší životní úroveň, ale je fér přiznat si realitu: důchodci v Česku na tom nejsou vůbec špatně. Ano, existují individuální případy lidí v těžké situaci – ale stejně tak existují pracující, kteří mají ještě méně než oni.
Místo nářku nad důchody bychom se měli ptát jinak: Jak zajistit, aby systém byl spravedlivý pro všechny? Protože pokud má někdo pasivní příjem 21 000 Kč a tvrdí, že je to chudoba, pak by si možná měl uvědomit, kolik berou jiní – a za jakých podmínek.