Hlavní obsah

Rozmazlení spratci aneb mýty o jedináčcích

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Ron Lach / Pexels

Z dítěte bez sourozence nemůže vyrůst nic jiného než rozmazlený spratek! Kolikrát jste tuto větu slyšeli a kolikrát jste jí uvěřili? Je to jeden z předsudků, které o jedináčcích panují a na který není ani trochu pravdy.

Článek

Jedináčkům společnost přisuzuje stereotypy. Jsou prý panovační, sobečtí a neschopní se dělit. Tento názor je ale naprosto zastaralý a hloupý. Studie z posledních let přicházejí s opačným pohledem. Mnozí jedináčci se vyznačují vysokým sebevědomím, samostatností a empatií, což z nich činí jedinečné osobnosti s vynikajícími schopnostmi pro osobní i profesní rozvoj.

Výzkum jedinečnosti a předsudků

Dlouhá desetiletí se psychologové a sociologové domnívali, že výchova bez sourozenců negativně formuje dětskou psychiku, což vedlo ke stereotypním názorům na jedináčky. Například historik a pedagog G. Stanley Hall, který v minulém století označil jedináčky za „neúplné osobnosti“, měl zásadní vliv na dlouhodobé vnímání této skupiny. Naštěstí nové výzkumy přinášejí nové argumenty, které většinu jeho tvrzení vyvracejí a poukazují na fakt, že osobnostní vývoj ovlivňuje daleko více samotný výchovný styl než přítomnost sourozenců.

Být jedináček může být výhoda

Nové studie dokládají, že jedináčci vykazují vysoké sebevědomí, lepší komunikační schopnosti a schopnost přizpůsobit se různým sociálním prostředím. Na rozdíl od sourozenců, kteří se musí vyrovnávat se sdílením prostoru a pozornosti, u jedináčků směřuje veškerá rodičovská pozornost jen na ně, což je často činí sebevědomější a samostatnější. Studie z Číny v roce 2024 navíc ukázala, že jedináčci jsou ochotnější pomáhat a spolupracovat. Toto „prosociální chování“ vyvrací předsudek, že jedináčci jsou sobečtí.

Může absence sourozenců bránit rozvoji empatie?

Přesto zůstávají otázky, zda jedináčkům nechybí něco, co přítomnost sourozenců přirozeně přináší. Rodiče jedináčka mohou lehce sklouznout k přehnané péči nebo mu věnovat až příliš pozornosti. To může způsobit, že jedináček bude ve vztazích náročnější. Je důležité nezapomenout, že i když jedináčci mohou být úspěšní a schopní, potřebují výchovu, která je povede k respektu, ohleduplnosti a k přirozenému zapojení do kolektivních činností.

Přehnaná očekávání rodičů

Jedna z velkých nevýhod jedináčkovství spočívá v tom, že veškerá očekávání rodičů spočívají právě na jediném dítěti. Ambice rodičů často způsobují, že jedináčci zažívají tlak na výkon a dokonalost, což může vést k úzkostem a problémům se sebevědomím. Tato „investice“ rodičů pak může vyvolávat stres, jenž se může promítat do chování jedináčků i jejich nároků vůči okolí.

Jedináček zůstane úplně sám

Osobně mi na jedináčkovství přijde ještě jedna věc hodně důležitá. Jedináček jednou může zůstat na světe úplně sám. Rodina, ve které vyrostl časem zmizí, je to přirozený běh života. A i když si člověk pořídí vlastní rodinu, přesto určitá část jeho samého zmizí. Nebude nikdo blízký, kdo by s ní sdílel vzpomínky na lidi, které miloval, a se kterým by si je mohl ve vzpomínkách oživovat a nebude ani nikdo, kdo ho tenkrát doopravdy znal. I v tomhle mi přijdou sourozenci naprosto nenahraditelní. Oni tam tenkrát byli také. Byli na těch výletech, zažívaly ty Vánoce, Velikonoce a lumpárny, na těch se navíc s největší pravděpodobností aktivně a s chutí podíleli. Když budete vzpomínat, oni přidají své vlastní vzpomínky.

Anketa

Máte sourozence?
Ano, mám
55,6 %
Ne, nemám
44,4 %
Celkem hlasovalo 9 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz