Hlavní obsah
Zdraví

Mýty první pomoci: Mrtvice postihuje jen staré lidi a může se sama vyléčit - mýtus, nebo pravda?

Foto: AI Microsoft designer

Mrtvice je hned po srdečním infarktu největším zabijákem v Česku. Jak ji snadno a hravě rozpoznat? Kolik příznaků je už tak akorát na zavolání záchranky? A může mrtvice sama odeznít? To vše se dozvíte v tomto článku.

Článek

Co to je

Mrtvice je stav, který se děje v mozku a postihuje jeho cévy.

- Buď se krevní céva ucpe nějakou sraženinou (ať už takovou, která vznikla přímo na daném místě vlivem narůstání aterosklerotického platu, či přicestovala jako nevítaná návštěva ve formě embolu a to nejčastěji z dolních končetin či pánve).

- Druhou možností vzniku je, že mozková céva praskne.

Neuro okénko

Mozek sice není párové orgán, ale skládá se ze 2 polovin- hemisfér. Jedna půlka ovládá pravou a druhá levou stranu těla. Pravděpodobnost, že se ucpe stejná céva v obou hemisférách zároveň, je opravdu minimální. Proto příznaky mrtvice nejčastěji pozorujeme jen na jedné půlce těla.

Jak to poznám?

Vypadá váš kolega, že se mu právě roztekla půlka obličeje? Nebo že si jeho jeden koutek úst rozhodl vzít neplacenou dovolenou? Mluví snad vaše babi najednou jako po 10 Plzních a lahvi domácí pálenky, i když normálně nepije a je 10 hodin ráno? Nemůže váš soused najednou hýbat jednou rukou?

Gratuluji, právě jste se setkali s nejčastějšími příznaky mrtvice.

Více k projevům

Mezi nejčastější a nejlépe rozpoznatelné symptomy ukazující na cévní mozkovou příhodu patří takové, které se dají zapamatovat pomocí anglické zkratky FAST:

  • F- face- je to právě onen pověstný povislý jeden koutek úst. Zkuste dotyčného vyzvat, ať se na vás usměje nebo zapíská. Nepůjde to, ale jako bonus vás možná omylem poprská.

Nemusí to však být jen křivý úsměv! Hybnost může ztratit i oční víčko.

A nemusí to být vždy ztráta hybnosti! Mrtvice se může projevit i jako náhlá porucha citlivosti na jedné straně obličeje.

  • A- arm- jedna ruka nebo noha jakoby vám přestala říkat pane. Nejde s ní dobře hnout, není najednou silná jako ruka/noha druhostranná. To je divné, že? Nečekejte, že se z toho vyspíte. I tohle je jeden z projevů mrtvice.
  • S- speech- porucha řeči. Může vypadat různě - najednou člověk plete slova? Říká fakt podivné věty, které vůbec nedávají smysl? Mluví jako po vydařené rozlučce se svobodou? Nebo nedokáže z ničeho nic mluvit vůbec?
  • T- time- člověk s mrtvicí hraje o čas, protože každou další chvílí neurony bez kyslíku strádájí a odumírají. Zavolejte mu záchranku, ať mu mozkových buněk zachráníte co nejvíce.

Mrtvice se však může projevovat i jinak. To, co má ale valná většina příznaků společného je, že vznikají náhle, bez varování, a jsou na jedné půlce těla.

Mezi hůře rozpoznatelné, avšak neméně závažné příznaky, patří:

- porucha rovnováhy

- při prasknutí mozkové cévy je to omračujicí bolest, kterou dotyčný ještě nezažil

- poruchy vidění různého charakteru - nevidí na 1 oko, nevidí periferně na obě oči, jiné výpadky zorného pole, náhlé dvojité vidění

- poruchy polykání

Tyto příznaky tvoří, dle článku od MUDr. Roberta Pleskota [1], 15 % z celkového počtu cévních mozkových příhod.

Tak jo, a co s tím jako laik můžu dělat?

Vaším nejdůležitějším úkolem je možnou mrtvici rozpoznat a zavolat záchranku. Ono totiž mrtvice ve většině případů nebolí a co nebolí máme ve zvyku bagatelizovat. Že to přece samo přejde. Že to zas tak hrozné není. Že ráno bude moudřejší večera.

Nebude. Volejte záchranku. Hned. Neurony dotyčného vám budou neskonale vděční.

Záchranka je na cestě. Co do té doby můžu dělat?

Teď vám nezbývá nic jiného, než čekat a dotyčného hlídat, protože jeho stav se může horšit i do poruch vědomí, nebo až do samotné resuscitace.

Postiženého posaďte. Žádné jídlo, žádné pití - pokud půjde na operaci, tak by vám anesteziolog na sále moc nepoděkoval (při plném žaludku hrozí při úvodu do anestezie vdechnutí žaludečního obsahu).

A co acylpyrin? U podezření na infarkt se přece podat může

Kyselina acetylsalicylová má skvělou vlastnost- dokáže zapůsobit na krevní destičky, aby se holky přestaly shlukovat (více snobsky se tomu říká antiagregace). Takže sraženina, která je v srdíčku u infarktu, se dále nezvětšuje.

U podezření na CMP však acylpyrin nedávejte- při sraženině v mozku byste sice neublížili, ale vraťme se na začátek článku- v mozku může céva i krvácet. A v tomto případě byste stav a krvácení mohli dost zhoršit.

Takže acylpyrin do první pomoci u mrtvice nepatří.

Babička měla jeden ze zmiňovaných příznaků mrtvice a přešlo to po chvíli samo. Co vy na to?

Jsou případy, kdy mrtvice opravdu odezní sama - nazývá se to tranzitorní ischemická ataka (TIA). Je to stav, kdy je cucek v mozkové cévě rozpuštěn mechanismy těla.

Takže ano, může se to vyléčit samo. Ale:

- to dopředu nevíte

- sice se vyřešil aktuální stav, ale co ho vyvolalo? A kdy se to bude opakovat?

- lidé s TIA mají mnohem vyšší šanci než ostatní zbytek populace, že dostanou plnohodnotnou mrtvici (1 z 10 pacientů prodělá plnohodnotnou mrtvici do týdne [2])

Já jsem v klidu, do mrtvice mám ještě tak 40 let čas.

Taky si myslíte, že cévní mozková příhoda se týká jen starých a nemocných lidí? Chyba lávky. Netýká. I mladí by se měli mít před mrtvici na pozoru.

Mezi rizikové faktory zvyšující šanci na onemocnění patří:

- obezita

- kouření

- vysoký krevní tlak

- cukrovka

- kombinace kouření, antikoncepce a obezity aneb mrtvicová triáda mladých žen

A ano, i děti mohou mít mrtvici. Často je to na podkladě nějakého jiného onemocnění (například při systémovém zánětu cév- vaskulitid), ale projevy a důsledky jsou stejné jako u dospělého.

Nebude rychlejší odvézt postiženého autem, když mám nemocnici blízko?

Nebude.

- Když se dotyčnému v autě přitíží, těžko s tím během jízdy něco uděláte.

- V nemocnici můžete chvíli bloudit a taky chvíli čekat, třeba pár hodin.

- Ne každá nemocnice má iktové centrum, tedy místo, kde mrtvice dokáží operovat a léčit.

Takže nikoho autem nevozte a zavolejte mu 155.

Shrnutí:

- Mrtvice spěchá, i když většinou nebolí.

- Rozpoznej jí a zavolej záchranku!

- Náhlé, divné, na 1 straně těla.

- Stačí 1 příznak.

Zdroje

[1] https://www.prolekare.cz/casopisy/cmp-journal/2023-2-27/k-rozeznani-mrtvice-pripojte-k-fastu-i-belfast-136052

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14744823/

Kurzy první pomoci ZDrSEM

https://www.stefajir.cz/tranzitorni-ischemicka-ataka

https://www.wikiskripta.eu/w/C%C3%A9vn%C3%AD_mozkov%C3%A9_p%C5%99%C3%ADhody

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz