Hlavní obsah

Víkendový bonus k přijímacím zkouškám

Foto: Seznam.cz

Oproti minulým rokům jsou letošní příjímací zkoušky proložené dvěma dny volna a umožní na víc dobu na studium či odpočinek.

Článek

Je zřejmě dílem náhody, že letos tento bonus vyšel podle kalendáře, ale v některých minulých letech tento „bonus“ nemělo mnoho uchazečů o studium na střední školu. Tento model by byl, ale dobrý i pro děti z dalších ročníků a možná by většině vyhovoval. Je velmi náročné jít na zkoušky hned dva dny za sebou a nejvíce náročné je to pro ty uchazeče, kteří si daly přihlášky na školy které mohou být vzdálené i více než 200 km. Stres při dlouhém cestování, které může v případě nějakých komplikací vyjít na hodiny určitě nepřispívá k pohodovému splnění zkoušky v druhém termínu. Pokud rodiče nemají možnost odvozu automobilem je nespočet případů, kdy nějaká mimořádnost na trati způsobí dlouhá vlaková zpoždění a po strávení několika hodin ve vlaku není opravdu moc chuti vstát druhý den brzy ráno a jít na druhý termín zkoušky. Nevím proč není pravidlem, aby mezi oběma termíny byl vždy alespoň jeden den volna.

Nejde pouze o to, že by se měli děti na poslední chvíli učit, ale třeba se jim zrovna vyplatí se na poslední chvíli podívat na něco, co si po prvním termínu uvědomily , že je jejich slabou stránkou. Letos je to velmi příjemné, že bude mezi termíny volný víkend. Není tedy nebezpečí, že se někdo vyčerpá výše zmíněným martyriem dopravy mezi zvolenými školami i když v případě brzkého vstávání a dlouhé cesty na zkoušku se dá také mluvit o jisté nevýhodě o proti dětem, které mají zvolenou školu v krátké dojezdové vzdálenosti. Je prostě nutné se dobře připravit a počítat s komplikacemi na cestě a vyrazit o něco dříve, aby nedocházelo ke zbytečnému stresu ještě před výkonem na zkoušce.

Podle nejnovější statistik letos rodiče spíše volili jistotu a méně dětí se hlásí na prestižní gymnázia o to více je jich přihlášeno and střední odborné školy a co je velmi nemilé pro dívky je velká poptávka po učebním oboru kadeřník a kosmetička. Je zde enormní převis uchazečů ještě větší než v minulých letech. V exponovaných krajských městech se vyšplhal počet uchazečů přes dvě stě přihlášených na obor kadeřník při tom se otvírá jedna třída o 24 až 28 žácích. Na kosmetické služby s maturitou se hlásí přes 150 dětí a kapacita je také většinou jedna třída. Je tedy velmi obtížné umístit dívku na učební obor, protože tyto dvě kvalifikace jsou téměř jediné vhodné odbornosti pro dívky, které nejsou orientované např. na vaření či šití oděvů.

Další zajímavá změna je v případě šestiletých gymnázií, která nemají letos také mnoho uchazečů, jak tomu bylo v minulých letech, ale je to možná spíše důsledek slabšího ročníku a také toho že už se nemusí tyto děti, tak moc obávat budoucího neúspěchu, protože v jejich době přijímacích zkoušek nebude zdaleka tak silný převis dětí jako tomu je dnes.

Ještě následující rok je silný, ale pak už postupně začíná populační křivka klesat a nakonec přijdou zase léta, kdy se školy budou o studenty spíše prát a obávat se aby naplnily alespoň jednu třídu svého oboru.

Jenže letos je to ještě ve znamení velké konkurence a doufejme, že se testy vydaří a děti se dostanou na své vysněné školy, protože největší škoda je ztrácet čas na škole, která dítě nebaví a předem ví, že po maturitě se tomuto oboru věnovat nechce. Je to velká brzda dalšího vzdělávání, protože na vysokou školu svého vysněného oboru se sice dostat po té může, ale vždy mu budou chybět základní dovednosti, které těžko dožene o proti studentovi z odborné školy.

Přeju všem hodně štěstí a ať se jim přijímací test podaří nejlépe podle jejich schopností!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz