Článek
Vleklý konflikt v oblasti Velkých jezer prochází další fází eskalace. Na přelomu týdne došlo v rámci dlouhodobější ofenzívy k obsazení provinčního centra Goma ležícího na sever od jezera Kivu v Demokratické republice Kongo (DRC) a na hranicích s Rwandou, povstaleckým hnutím M23, či přesněji širším uskupením pod názvem Alliance Fleuve Congo, jehož je M23 hlavní součástí. To je úzce napojeno právě na režim v Kigali, což celému vývoji dodává širší mezinárodní dimenzi hrozící eskalací v otevřený mezistátní konflikt.
M23 je povstaleckým hnutím, které operuje v oblasti východního DRC od skončení dvou velkých konžských válek. Jde o převážně tutsijskou skupinou, která za Rwandu prosazuje její bezpečnostní a ekonomické zájmy v dlouhodobě nestabilním regionu. Kigali tím získává možnost své zapojení do dění v regionu popřít. Oblasti se konflikt nevyhýbá minimálně již od rwandské genocidy v roce 1994 – konflikt mezi Hutu a Tutsi se do východní DRC v návaznosti na vpád tutsijských sil do Rwandy fakticky přelil. I když napojení na M23 Rwanda nikdy oficiálně nepřiznala, je veřejným tajemstvím.
Podpora pro M23 je tak jablkem sváru mezi vládami v Kigali a Kinshase. V rámci současné fáze konfliktu vedlo toto napojení k vypovězení mírových jednotek Východoafrického společenství, kterého součástí je i Rwanda, ze země a jejich nahrazení těmi z Jihoafrického rozvojového společenství (SADC). Tyto jednotky zde pak působí po boku mise OSN. Dobytí jeden a půl až dvoumilionové Gomy vedlo k přerušení diplomatických vztahů mezi oběma státy a výzvě vlády DRC směrem k mezinárodnímu společenství ve věci uvalení sankcí na Rwandu.
Dalším mezinárodním rozměrem je pak zabití třinácti příslušníků mírových sborů při prvním pokusu o útok na město. Při bojích zahynuli příslušníci obou zmíněných misí původem z Jihoafrické republiky, Malawi a Uruguaye. Ani tento incident však pád města nezastavil. M23 nejprve předalo konžským vojákům ultimátum k opuštění města, aby těsně před jeho uplynutím vstoupilo do města. S převzetím pak dle dostupných informací asistují přímo rwandské jednotky, které měly překročit hranici obou států. Dle některých zpráv a neověřených videí se rwandské síly nacházejí přímo ve městě Goma. Jejich přítomnost je však ze strany Kigali opět nepřiznaná.
Goma sama nejspíše padla poměrně rychle a přes předchozí boje i relativně bez odporu. Z místa přicházejí zprávy o postupném skládání zbraní ze strany jednotek konžské armády a přebírání kontroly nad městem rebely. Přesto však i zde došlo k zabití dalších čtyř jihoafrických vojáků sloužících v mezinárodní misi. Zabrání Gomy však možná není posledním cílem Rwandou podporované ofenzívy. Ta porušuje výzvy Rady bezpečnosti OSN k deeskalaci situace. M23 navíc uzavřelo vzdušný prostor v oblasti. Kvůli tomu je nemožná i evakuace mírových jednotek, či členů OSN a dalších cizinců. Místní pak město opouští ve velkém množství po zemi. Goma sama navíc byla cílem uprchlíků, kteří před boji z M23 dříve prchali z jiných oblastí regionu a tito budou hledat útočiště jinde.
Současný vývoj jen dále poukazuje na nestabilitu v regionu, který je historicky, politicky, ekonomicky a sociálně propojen spíše s Rwandou, Ugandou, či Burundi než se zbytkem DRC. Také poukazuje na významnou asertivitu rwandského režimu Paula Kagameho, který vnímá prostor prizmatem rizika návratu konfliktu do Rwandy samotné. Oblast bohatá na nerostné suroviny je také významnou ekonomickou příležitostí pro rwandskou ekonomiku. Kombinace neefektivity DRC kontrolovat své území a vměšování sousedních států (mimo Rwandu výrazně i Ugandy) pak vede k dlouhodobému konfliktu, jehož další fázi nyní sledujeme. Vzhledem k přímému zapojení rwandských sil a obsazení klíčového regionálního centra se navíc zvyšuje riziko regionální mezistátní války.
Tento vývoj také dále problematizuje vztahy členů mezinárodního společenství se Rwandou. Ta je na jednu stranu stabilním a ekonomicky relativně úspěšným státem v jinak velmi nestabilní oblasti. Na druhou stranu jsou politiky Paula Kagameho silně autoritářské. Rwandský vůdce se navíc neštítí vojenských intervencí primárně na území svého obřího západního souseda, což často vede k další destabilizaci v regionu. Toto dilema je třeba si uvědomovat při jednáním se současným rwandským režimem, který je na Západě jinak velmi oblíbený.