Článek
Roboti v hlubinách
Důvodů, proč se snažit o vývoj podmořských dronů je celá řada. Velké vojenské ponorky mohou představovat nesmírně efektivní zbraň, současně je ale udržování posádky pod hladinou nesmírně náročné a samozřejmě také nákladné. Člověk zkrátka není pro život pod vodou uzpůsoben a vytvářet mu tam vhodné prostředí něco stojí. U podmořských dronů není nic takového potřeba. Opomenout nelze ani fakt, že díky dronům nejsou ohroženy lidské životy.
Podmořské drony jsou zkrátka budoucností námořní války. Není proto divu, že námořnictva řady států věnují jejich vývoj velkou pozornost. Jedním z takových projektů je australský dron Ghost Shark. Jedná se o autonomní podmořský prostředek s univerzálním využitím. Ghost Shark může provádět průzkum, špionáž, stejně jako může vést přímé údery. Není příliš překvapivé, že australské námořnictvo parametry a specifikace své nové zbraně úzkostlivě tají.
Pozadu nezůstává ani US Navy. Američané nedávno představili svůj podmořský dron Manta Ray čili Manta obrovská. Její tvar dron koneckonců z velké části přebírá. Ani O Mantě, která patří do kategorie extra velkých dronů a jedná se o přímého konkurenta velkého čínského dronu Orka, nejsou známé přesné údaje.
Robožralok ve službách výzkumníků
Ne všechny drony musí mít nutně vojenské využití. Čínská společnost Robosea například představila dvoumetrový dron ve tvaru žraloka. Ten je schopný plavat rychlostí až 18 km za hodinu, potápět se do hloubky 300 metrů, vyhýbat se ostatním mořským živočichům i například korálům, a především pak sbírat důležitá data o teplotě vody, její slanosti, ale i hluku nebo elektromagnetickém vlnění.
O robotického žraloka mají velký zájem četné vědecké týmy z celého světa. Robožralok může být užitečný i při studiu skutečných žraloků nebo jiných podmořských živočichů. Na rozdíl od potápěčů s kamerou si jej ostatní živočichové většinou nevšímají. V jeho útrobách je navíc dostatek místa i pro další vědecké přístroje a měřáky.
Bylo by však naivní si myslet, že robožraloka nemůže armáda využít. Stejně jako výzkumník může být samozřejmě využit i jako podmořský špión, který se do jisté míry nenápadně pohybuje v prostoru, kde jsou umístěny například strategické podmořské technologie protivníka. Podmořské drony se budou ve válce i výzkumu prosazovat stále častěji. I když nebudou běžnému člověku tak na očích jako drony vzdušné, ovlivňovat naše životy budou také.