Článek
Vyhlazovací tábor Chełmno byl známý spíše pod svým německým názvem Kulmhof. Nacházel se přibližně 70 km od polské Lodže, v blízkosti tamní zapomenuté vesničky Chełmno nad Nerem. Tábor byl zřízen nacistickým Německem pro masové vyvražďování Židů a dalších skupin považovaných za nežádoucí tehdejší doby. Tábor nacisté zřídili v prosinci 1941 a byl v aktivním provozu až do roku 1943. S krátkými přestávkami však fungoval až do ledna 1945.
V té době již nacistické Německo vědělo, že se schyluje ke konci války. Východní fronta pomalu postoupila přes hranice Polska a Slovenska, zatímco na západní frontě se německá protiofenzíva v Ardenách neúspěšně zhroutila. Celé území Třetí říše se tak ocitlo v sevření, kterému již nemohlo odolávat. Nacisté proto začali přemýšlet, jak se co nejrychleji zachránit a začali zahlazovat stopy.
První tábor, kde Němci začali používat plyn
Od 8. prosince 1943 do tohoto vyhlazovacího tábora začaly jezdit první transporty Židů z Polska a protektorátu Čechy a Morava. Tábor vznikl po neúspěšných pokusech o deportaci židovského obyvatelstva do Generálního gouvernementu. Právě to vedlo ke klíčovému rozhodnutí o zahájení jejich likvidace přímo na území říšské župy Povartí. Tento tábor je historicky považován za první nacistický vyhlazovací tábor a zároveň první místo, kde byl k usmrcení obětí využívaný jedovatý plyn. Zpočátku byl plyn používán pouze v mobilních plynových vozech tak, že byl do jejich nákladového prostoru vyveden výfuk. Později byly tyto nákladní vozy nahrazeny stacionárním zařízením.
Systém „likvidace“ měl jasně daný postup, který nacisté postupem času měnili. Po příjezdu do tábora byli lidé odvedeni do velké haly, kde se museli svléknou, odevzdat veškerý majetek a následně projít velkou chodbou k nákladnímu vozu ve tvaru skříně, který byl připraven u dveří. Těmto nevinným lidem bylo řečeno, že mají nastoupit do vozidla, které je odveze do hromadné umývárny, aby se mohli umýt a v klidu osprchovat. Jakmile byl náklaďák plný, příslušníci SS vozidlo uzavřeli a zabezpečili. Řidič následně vozidlo nastartoval a do prostoru, kde se nacházeli vězni, začal vpouštět oxid uhelnatý z výfuku přes speciálně instalované potrubí vedoucí do podlahy.
Zemřely zde děti z Lidic a Ležáků
To ještě nikdo netušil, že to nejhorší teprve přijde. Poté, co se tři hrdinové postarali o útok na říšského protektora Reinharda Heydricha. Následkem úspěšného provedení operace Anthropoid přišla krutá odveta, která měla za následek vyhlazení obce Lidice a Ležáky. Ty, kteří přežili, příslušníci SS následně odvezli do koncentračního tábora. V táboře zemřelo 82 dětí z Lidic a 11 dětí z Ležáků. Mimo jiné i několik dívek a žen, které nechtěly své děti za žádnou cenu opustit. Dohromady v koncentračním táboře zemřelo přes 300 000 nevinných lidí, převážně Židů a dětí. Smrt zde našly i dvě sestry spisovatele Franze Kafky.
Když se v roce 1945 blížil konec druhé světové války, nacisté se rozhodli po sobě zahladit veškeré stopy utrpení a lidské bolesti, kterou způsobili. I když se nacisté od ledna 1945 pokoušeli zamaskovat důkazy o existenci vyhlazovacího tábora v Chełmnu, díky výpovědím přeživších se jim to nikdy nepodařilo. A na události druhé světové války bychom neměli zapomínat.
Zdroje:
PADEVĚT, Jiří. Vyhlazovací tábor Kulmhof/Chełmno a jeho české oběti. Praha: Středisko společných činností Akademie věd ČR, 2020.
DAMS, CARSTEN – STOLLE, MICHAEL. Gestapo: moc a teror ve Třetí říši. Praha: Paseka, 2010.