Článek
Kdo byl Veleslav Wahl
Veleslav Wahl se narodil v roce 1922 do zajištěné a společensky vysoce postavené rodiny pražského právníka. Byl to nadaný student, skaut, a především nadšený ornitolog. Již jako náctiletý publikoval vědecké články v časopise „Československý ornitholog“. Pak ale přišel Mnichov a život Veleslava Wahla a celé jeho rodiny, stejně jako celé společnosti, se od základů změnil.
V době, kdy 15. března 1939 obsadila zbytek okleštěného Československa, mu ještě nebylo ani 17 let, a přesto s naprostou samozřejmostí udělal to, co považoval za jediné správné: založil spolu se svými přáteli Jiřím Beafortem, Vladimírem Janem Rottem a několika dalšími vodními skauty odbojovou skupinu. A nezůstalo jen u planého slibu vyřčeného někde v klubovně.
Druhá světová válka a odboj
Velmi brzy došlo k navázání kontaktu skupiny se dvěma významnými odbojovými organizacemi, tedy s Obranou národa a Politickým ústředím. Počátky domácího odboje za druhé světové války jsou však bohužel spojeny s mnoha případy střetu jisté naivity a nezkušenosti s brutální efektivitou nacistického aparátu. Zatýkalo se i v okolí Veleslava Wahla. On sám naštěstí zatčen nebyl a posléze byl tak trochu „ukryt“ coby asistent v pražské zoologické zahradě.
V ZOO se věnoval vědecké práci (v roce 1944 mu vyšla rozsáhlá a dodnes oceňovaná odborná publikace "Pražské ptactvo: ptáci velkoměsta a jeho okolí"), současně ale stále udržoval kontakty s odbojem, podílel se na jeho organizaci a přispíval zpravodajskými informacemi.
Za heydrichiády byli popraveni Wahlův otec i strýc, také odbojáři. To ale mladého Veleslava nezastrašilo, právě naopak jej to více motivovalo. Na začátku roku 1944 již velel vlastní skupině s označením Rota ZB. Ta byla později přejmenována na Zpravodajskou brigádu a úkolem jejích členů bylo především sbírat informace z podniků v Praze a okolí a předávat je následně dále tak, aby se dostaly k londýnské exilové vládě a spojeneckým plánovačům.
Nejednou měl Wahl na mále, neboť se gestapo dostalo do jeho poměrně blízkého okolí. Zpravodajská brigáda ale stále zůstávala akceschopná, a dokonce se rozšiřovala. Veleslav Wahl byl schopen vybudovat velkou odbojovou organizaci. Mezi její další velké úkoly patřila na jaře 1945 podpora paravýsadku Platinum-Pewter. V květnu se potom brigáda pod Wahlovým velením zapojila do bojů v rámci Pražského povstání.
Doba po válce a nový nepřítel
Po válce obdržel Veleslav Wahl Československý válečným kříže a Československou medailí za zásluhy 1. stupně. Oženil se a znovu začal studovat. Kvůli uzavření československých vysokých škol 17. listopadu 1939 totiž původní studia nemohl dokončit. Wahl studoval současně práva a také zoologii a botaniku.
Přišel ale únor 1948 a Veleslav Wahl dobře věděl, co musí udělat. Opět začal budovat zpravodajskou síť, navázal kontakt s americkými představiteli a připravoval se na to, že dojde ke střetnutí západu s východem, v němž chtěl hrát aktivní roli. Komunistická zpravodajská služba, toho času pod velením Bedřicha Reicina, však jeho síť dokázala infiltrovat a Veleslav Wahl skončil ve vězení i se svým spolupracovníkem a válečným kamarádem majorem Nechanským, příslušníkem zmíněného paravýsadku Platinum-Pewter. Popraveni byli na Pankráci dne 16. června 1950. Posledním přáním Veleslava Wahla, které popsal v dopise blízkým, bylo to, aby byla jeho kniha o pražském ptactvu znovu vydána, tentokrát s doplněným textem a obrázky. To se mu splnilo v roce 2020, kdy Pražské ptactvo skutečně v přepracovaném vydání znovu vyšlo.