Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jmenuji se Brad Pitt a zamiloval jsem se do vás. Nemám ale na letenku

Foto: Pexels

Ilustrační foto

Nová a velmi nebezpečná aktivita vzešlá ze sociálních sítí a internetových seznamek už má dokonce svůj název. Říká se jí romance scam, neboli romantický podvod.

Článek

Většinou falešným profilům světoznámých celebrit naletí ženy, ale neštěstí se nevyhýbá ani mužům.

Pro realisticky uvažujícího člověka, který čte další neuvěřitelný příběh dámy, která si dlouho myslela, že se do ní zamiloval Brad Pitt, je taková situace nepochopitelná. Vždyť přece musí být každému jasné, že vysokoprofilové celebrity nemají nic takového zapotřebí, říkáme si.

Také si asi pomyslíme, že takový člověk, který se měsíce či dokonce roky nechá okatě vodit za nos, to nemá v hlavě v pořádku nebo musí být prostoduchý. Jenomže falešní krasavci a krasavice, kteří povětšinou sedí v asijských velkofabrikách na podvody, to mají velmi dobře promyšlené.

Zřejmě historicky největším „výnosem“ z nelegální aktivity se stal příspěvek 830 tisíc euro od jedné francouzské dámy falešnému Bradu Pittovi. Vůči francouzské nebožačce, kterou podvodníci připravili o astronomickou sumu, se zvedla tak obrovská vlna posměchu a hejtů, že o jejím příběhu natočila francouzská televizní stanice FT1 dokument.

Francouzská padesátnice Anne byla paní vdanou za velmi úspěšného a movitého podnikatele, jejíž manželství procházelo krizí. Sama byla interiérovou designérkou, takže bychom ji těžko považovali za člověka úplně mdlého rozumu, jak by se nabízelo.

Celý rok a půl se Anne nechala unášet představou budoucího života s Bradem Pittem, který projevil přání si ji vzít. Přestože se s ním ani jednou nesetkala, pravidelně mu posílala peníze na to či ono, protože měl údajně chudák zmrazená konta kvůli rozvodu s Angelinou Jolie. Nakonec prý skončil v nemocnici při léčbě rakoviny, na kterou také neměl dost peněz, a Anne mu nakonec postupně předala celé finanční vyrovnání, které jí připadlo po rozvodu – 775 tisíc euro.

Anne skončila v pokojíku své kamarádky s pár krabicemi osobních věcí a tím její pohodlný život zřejmě jednou provždy skončil. Stejně dopadla i americká žena, která sice falešnému Keanu Reevesovi věnovala mnohem méně, ale v poměru ke svým možnostem dopadla podobně neslavně. V 67 letech zůstala bez střechy nad hlavou ve svém autě a úplně na mizině. Ani tato žena nevypadá v reportáži NBC úplně bezduchá.

Podobné případy přicházejí ze všech koutů světa, ale skutečný rozsah zločinecké činnosti je mnohem větší, než se uvádí v policejních statistikách, protože většina obětí se za své selhání stydí a nikam ho nenahlásí.

Proč jsou oběťmi ve větší míře ženy zralého věku? Tyto oběti mají přístup k financím, cítí se osaměle, a tudíž jsou zranitelnější, a pro tento druh podvodů jsou tak nejvhodnější. Navíc většinou nejsou ve virtuálním světě tolik zkušené a protřelé, takže odhalit falešného nápadníka jim trvá déle. Většinou až do doby, kdy už je skutečně pozdě.

S nástupem umělé inteligence je situace ještě mnohem horší. Podvodníci totiž nejsou osamělí hráči, ale jedná se o dokonale propracované struktury většinou pocházející převážně z center v jihovýchodní Asii, které mají přístup k velmi sofistikovaným technologiím. Vytvořit tak dokonale věrný obrázek Brada Pitta v nemocnici či zaslat falešný novinový článek, který vypadá jako pravý, pro ně není žádná překážka.

O těchto „firmách na podvody“ jsem už psala v jednom z dřívějších článků.

Do jisté míry lze pochopit ženu, která jako dívka snila o svém vysněném princi z plakátu vylepeného v pokojíku nad postelí a teď má pocit, že se jí sen konečně splní. A protože to falešní nápadníci s věhlasným jménem skutečně umí, dokážou ženě či muži takzvaně vypnout mozek.

Jak se jim povede donekonečna obhajovat nedostatek peněz, nikdy zapnutou kameru pro video hovory a nemožnost se s drahou vyvolenou osobou potkat, to nám může být stokrát záhadou. Jisté je, že existuje stále dost nebožáků, na které jejich taktiky fungují a prozření na konci je velmi bolestné.

Nejde jenom o falešné celebrity, ale i daleko rozšířenější podvody typu amerických vojáků kdesi v poušti nebo zahraničních pracovníků na ropných plošinách mají nepochopitelně velký úspěch.

Spojují je vždy kontakty přes sociální sítě nebo internetové seznamky. Nám nezúčastněným se může zdát neuvěřitelné, proč by takový Brad Pitt měl stát zrovna o nás, když musí být obklopen zářivými, daleko mladšími, atraktivními a dostupnými kráskami a kvůli čemu vlastně by si zrovna nás měl vyhlédnout? Nutno ještě podotknout, že tyto známé osobnosti ani vlastní osobní účet na sociálních sítích v mnoha případech ani nemají.

Nějak to ale asi fungovat musí, protože jenom v roce 2023 bylo těmito podvody v USA na obětech vylákáno neuvěřitelných 1.1 miliardy dolarů a v Anglii policie pouze jednoho hrabství zveřejnila číslo 23 „celebrity scams“ během dvou měsíců. A s nástupem umělé inteligence případy rychle přibývají.

Jinak než zdravým rozumem se bránit nelze. Červený hadr by měl každému zamávat před očima už v okamžiku, kdy nás na sociálních sítích osloví neznámý člověk, většinou zahraničního původu či místně vzdálený, který k nám pojal jakékoli city. Proboha proč? To by měla být první otázka.

Takový člověk má tisíce důvodů, proč není technicky možné se v blízké budoucnosti setkat, ale neváhá nás bombardovat romantickými zprávami a sliby o společném životě.

Já vím, také sice nechápu, proč by se do mě zamiloval člověk, který mě ani nechce vidět, ale ironii stranou. Oni jsou skutečně protřelí a na city jednoznačně útočit umí.

A jestli tenhle červený hadr nestačí, pak první zmínka o potížích, nemoci, platbě za celní popatek či cokoli jiného, co znamená finanční žádost libovolné hodnoty, by měla skončit okamžitým zablokováním kontaktu. Malými příspěvky to teprve začíná.

I v našich českých vodách plave dost obětí asijských podvodníků s maskou celebrit a amerických vojáků, lékařů a jiných „potřebných“. Kdyby tyto naivní duše viděly skutečného „Brada Pitta,“ který k nim slovy básníka vášnivě promlouvá a slibuje horoucí lásku do konce života, velmi pravděpodobně by se k jejich zklamání a zoufalství přidalo ještě nechutenství.

Osvěta v tomto případě vůbec není marná a zbytečná, protože je mezi námi stále dost důvěřivých a zranitelných lidí, kteří jsou náchylní svodům a zájmu o svou osobu podlehnout.

Americká FBI dokonce na svých stránkách věnuje problematice celou sekci včetně speciálních podcastů, což značí, že se jedná skutečně o velký problém, který se netýká pouze jednotlivců.

Ochraňujte své soukromí, finance, a hlavně zdravý rozum. A když budete úplně zmateni, svěřte se někomu blízkému. Je lepší žít chvilku s vlastní hanbou, než úplně na suchu a v zoufalství.

Zde totiž víc než kdekoli jinde platí staré dobré: „Když něco vypadá moc dobře na to, aby to byla pravda, pak to určitě není pravda.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz