Hlavní obsah
Zdraví

Tak dnes asi opět neusnu, říkám si v duchu. A srdce odpovídá – buch, buch, buch

Foto: freepik, www.freepik.com

Spánek. Taková ta část dne, na kterou se po únavném pracovním dni člověk těší snad ze všeho nejvíc. Ale ani uložení ke spánku nemusí být procházka růžovým sadem. Hlavně u některých lidí, kteří vnímají citlivěji bušení srdce.

Článek

Jsem tady, nenechám Tě usnout

Tak nějak takové mám myšlenky, když si jdu po náročném dni navečer lehnout a cítím tlukot srdce. Ale ne ten klasický, kdy pomalu o tom, že srdce mám, vůbec vím. Teď je to pocit, jako bych uběhla maraton, nadopovala se energy drinky, jako kdybych před sebou měla sportovní výzvu, anebo měla za sebou větší fyzickou zátěž s cvičícími prostředky. Jinak si totiž nedokážu vysvětlit, že lehnu a srdce dělá svoje buch buch buch. Ale je to takové intenzivní bušení, že je to až člověku nepříjemné. Jako kdyby v něm nebylo nic, jen to srdce, které se svým bušením chce vyskočit z hrudi a už se tam nikdy nevrátit.

Co teď? Jednou to musí přestat, uklidňuji se a převaluji se z boku na bok. To nepomůže. Myšlenka, že si sednu a zkusím usnout vsedě, vezme za své, hlava by mi nepoděkovala. Zatímco přemýšlím, jako pozice těla by mi ulevila a mohla bych v klidu usnout, srdce dává jasně najevo, že v příštích několika minutách bude všechno, jen ne klid. A rozhodně ne žádný spánek.

Jelikož začíná bušit intenzivněji, jde na mě pomalu panika. A ta mi opravdu nepomůže. Nesmím jí propadnout, říkám si, jinak se všechno jen zhorší. Začínám tady přejíždět rukou po peřině, posteli, klepu prsty o matraci a snažím se odvést pozornost. Mysli na něco jiného, nesmíš myslet na to, že srdce buší jako zběsilé, říkám si. No jo, jenže říkat si můžu co chci, mozek si stav těla vykládá po svém. Což v mém případě znamená, že pomalu cítím, jak z bušení srdce přechází těla do celkového třesu. Nervy, panika, všechno možné se spojí a tělo se vyburcuje k něčemu, o čem si říkám, že nemůže přece vůbec pomoci. Fajn, budu se třást a co z toho? Já se musím hlavně uklidnit.

Tak jo, na řadu přichází samomluva. Začnu k sobě promlouvat, že rozhodně bušící srdce neznamená infarkt, i když to bývá často první věc, kterou si lidi řeknou, že to určitě bude, když jim srdce tluče jako o život. I když je to naprosto k ničemu, vzhlédnu ke stropu a jen tak mimochodem (na rovinu upozorňuju, nejsem věřící) se zeptám: ,,Ty tam nahoře, co mi tímhle chceš říct?“ No, odpověď sice žádná, ale obvykle může bušení srdce značit nedostatek některého minerálu, špatně pracujících nervů, stresu (kor když na práci myslíte i před spaním), anebo jsou to zkrátka palpitace. Pardon, cože?

Foto: stefamerpik, www.freepik.com

Ilustrační foto

No, zase nemůžu každé bušení srdce svalovat na palpitace, ty se můžou objevit i za bílého dne a za jiných okolností, nejen na večer před spaním. Ale často jsou s bušením srdce spojovány.

Palpitace? Nic ohrožujícího, ale taky nic příjemného

Co vlastně ta palpitace je? Bušení srdce? Přesněji řečeno, jako palpitace je označován fakt, kdy si člověk až moc uvědomuje bušení srdce. Tím, jak srdce buší, je v člověku vyvoláván srdečními údery nepříjemný pocit. Není to nic život ohrožujícího, ale zároveň nic, o co by člověk dobrovolně stál.

Bušící srdce je nejčastěji následkem fyzické námahy, může ale také být způsobeno konzumací kofeinu (takže žádná Coca-cola a káva ve večerních hodinách), chudokrevností, špatnou funkcí štítné žlázy, anebo poukazuje na srdeční nemoci, např. tachykardii.

Člověk s bušícím srdcem by si měl také uvědomit, zda není vystavován vysokému emocionálnímu vypěti, které se může na této činnosti také podepsat.

Osobně jsem palpitace za svůj život zažila nesčetněkrát. Jednou to bylo díky stresu z pracovního vypětí, ačkoliv já byla skálopevně přesvědčená, že mám infarkt. Následné vyloučení infarktu od záchranářky mi poněkud ulevilo, i když jsem si připadala jako pitomec – plaším kvůli bušícímu srdci a infarkt se nepotvrdí? RZS ke mně zbytečně vyjížděla? Pracovnice RZS mě každopádně povzbudila, že se toto lidem stává a chce to méně nervů a stresu. Na moje neustálé omlouvání se za zbytečný výjezd mávla rukou, a s úsměvem a slovy o klidnějším životním stylu (čti žádný stres, více pohody) odjela se svými kolegy.

No a jak to se mnou a spánkem, který předtím nepřicházel, dopadlo? Palpitace odezněly a já ten večer usnula, ani nevím jak. Ale než se spánek dostavil, tak jsem si připadala, že asi brzy skončím v blázinci. Takže tedy žádný blázinec, ale zamyšlení se nad tím, kde zvolnit, co si dopřát. A snad se karta obrátí!

Anketa

Máte problém s usínáním kvůli zvýšenému bušení srdce?
Ano, sice ne každý den, ale často se mi stává, že nemůžu usnout a srdce buší jako o život. Většinou je to o psychice.
0 %
Ano, v mém případě je to projev potvrzeného zdravotního problému.
0 %
Ne, nijak to nevnímám.
0 %
Celkem hlasovalo 0 čtenářů.

Zdroje:

Zkušenost autorky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz