Hlavní obsah
Lidé a společnost

Keanu Reeves: přišel o manželku i dítě. Přesto zůstal nejlaskavějším mužem v Hollywoodu

Foto: Rosemary / goodfon.com

I v trpkých chvílích držel hlavu vztyčenou a neklesal na mysli, aby pomáhal těm, kteří to nejvíc potřebují

Keanu Reeves si během svého života prošel mnoha bolestmi. Laskavými a dobrosrdečnými skutky si vybudoval dobrou pověst, se níž dnes inspiruje celý svět.

Článek

Ačkoliv tohoto čerstvého šedesátníka s nepřehlédnutelnými exotickými rysy není třeba dlouze představovat, dobře jej známe z kultovních akčních klasik jako Matrix, Nebezpečná rychlost nebo John Wick, jeho kariéra mnohokrát visela na vlásku. V osobním životě ho potkalo několik bolestivých tragédií, které z něj však pomohly udělat dobrého samaritána, který chce měnit svět v lepší místo.

Krátce po narození jej opustil otec, matka mu však vždy byla oporou

Keanu Reeves se narodil v libanonském Bejrútu 2. září 1964 rodičům britsko-americko-čínsko-havajského původu, nicméně podstatnou část dětství strávil v kanadském Torontu, kam se s matkou Patricií po rozvodu s otcem, který si mj. odseděl trest za pašování drog, brzo na to odstěhovali. Dodnes je držitelem pouze kanadského občanství.

Se svou od mládí podivínskou povahou introvertního, tichého až asociálního teenagera těžko navazoval kamarádské vztahy a rady si s ním nevěděli ani učitelé. Spolu s diagnostikovanou dyslexií, která mu způsobovala potíže s porozuměním a zapamatováním textu, měl ke vzornému studentovi daleko, což vedlo k tomu, že během pěti let vystřídal celkem čtyři školy. Keanu zkrátka nezapadal do systému, jak by si ostatní přáli.

Matka si s ním naštěstí příliš těžkou hlavu dělat nemusela. Když za ní teprve patnáctiletý Keanu přišel s tím, že se chce stát hercem, plně jej podpořila. V tom mu silně pomohl jeho první nevlastní otec, broadwayský a hollywoodský režisér Paul Aaron, který mu sehnal práci jako produkční asistent. Keanu, který začal brát kurzy herectví, na svou první roli před kamerou proto nemusel dlouho čekat. Nikoliv však kvůli protekci, nýbrž exotickému zjevu, který mu byl nesmírnou výhodou při castinzích do teenagerských romantických filmů.

Romantických rolí měl brzo plné zuby. Toužil po dramatu

Přestože si už ve svém druhém celovečerním filmu Youngblood (1986) zahrál po boku Patricka Swayzeho, aby o pár let později završili spolupráci surfařskou klasikou Bod zlomu, opravdovým bodem zlomu v Reevesově kariéře byla bláznivá komedie Skvělé dobrodružství Billa a Teda (1989). Ve Spojených Státech se jednalo o divácký hit, který jej okamžitě katapultoval mezi vycházející mladé hvězdy. Mladší ročníky nejspíš budou z filmu znát toto meme.

Protože se postavy středoškolských flákačů, hezounků a svůdníků Keanovi rychle přejídaly, nerozmýšlel dlouho nad nabídkou režiséra Guse Van Santy (Dobrý Will Hunting), který tou dobou sháněl mladé neokoukané a talentované herce do svého nového projektu Mé soukromé Idaho (1991). Keanu s rolí Scotta – mladíka z vyšších kruhů, který se jednoho dne skamarádí s Mikem, drogově závislým pouličním gay prostitutem – k režisérově velkému překvapení okamžitě souhlasil.

S Riverem Phoenixem byly vycházející hvězdy devadesátek. Spojovalo je silné přátelství a podobný osud

V případě Mika se režisér vzhlédl v další vycházející hvězdě devadesátek, Riveru Phoenixovi (Indiana Jones a Poslední křížová výprava, Slídilové, Stůj při mně). Pakliže vám je příjmení povědomé, jedná se o staršího bratra Joaquina Phoenixe, kterého jsme letos měli šanci spatřit v pokračování oscarového Jokera. S Keanem byli velmi dobří přátelé, ostatně všechny tři dohromady pojil podobný osud: neamerický původ, komplikované dětství a všestranné umělecké nadání včetně hudby (Keanu je frontmanem rockové kapely Dogstar).

Phoenixe ovšem bylo zapotřebí k roli nejprve přemluvit, jelikož jeho agent, jemuž byl scénář zaslán, jej ani nedočetl do poloviny a nabídku zahodil. Režisér proto požádal Reevese o velkou laskavost, zdali by nemohl Phoenixovi scénář osobně předat. Byl tu malý háček: Phoenix pobýval tou dobou na Floridě, zatímco Keanovým domovem bylo stále Toronto.

Naštěstí pro tak ochotného člověka to nebyl žádný problém. Místo toho, aby za ním odletěl letadlem, Keanu nasedl na svůj motocykl a vydal se na cestu dlouhou 2000 kilometrů napříč Spojenými Státy až na sluncem zalitou Floridu, aby přemluvil svého přítele do role, k jejímuž charakterovému popisu měl River daleko blíže. Vyplatilo se.

Po premiéře sbíral Phoenix jednu pozitivní kritiku a herecká ocenění za druhou, pouze samotný Keanu zůstal v jeho stínu neprávem opomíjen. Svému příteli přesto neměl žádný důvod závidět. Naopak jakoby cítil, co se má stát o pár let později a chtěl svému kamarádovi za každou cenu zajistit věčnou slávu.

Tragická smrt Rivera jej tvrdě zasáhla

Na Halloweena 1993 Keanu spolu s Riverem, Joaquinem a jejich sestrou Rain navštívili klub The Viper Room v Los Angeles (tou dobou spoluvlastněný Johnny Deppem), aby nejspíš oslavili Joaquinovy čerstvé dvacáté narozeniny. Co se v klubu onu osudnou noc skutečně dělo, dodnes zůstává předmětem spekulací. Ví se však, že někdo podal Riverovi zdrogovaný drink, po němž se mu udělalo nevolno a krátce na to zkolaboval.

Protože přítomnost policie ve VIP klubu nepřicházela v úvahu, trvalo dlouhou dobu, než dorazila první záchranná služba. Po dobu osmi minut se jej pokoušela přivést zpět k životu Rain, ale i přes následnou pomoc přivolaných záchranářů byl třiadvacetiletý River Phoenix prohlášen za mrtvého. Zemřel na chodníků před klubem před zraky své sestry, bratra, tehdejší přítelkyně Samanthy Mathis a též tehdy devětadvacetiletého Keanu Reevese.

Pitva následně prokázala vskutku bohatou kombinaci kokainu, marihuany, heroinu, morfinu a valia. Tragédie, která je v Hollywoodu přirovnávána ke ztrátám legend jako James Dean, Kurt Cobain nebo Heath Ledger, tvrdě zasáhla všechny přítomné i širokou veřejnost. Zatímco se Phoenixova rodina stáhla do ústraní na Costa Ricu, aby předešla mediálnímu humbuku a spekulacím, přičemž Joaquina přinutila vrátit se k herecké branži, Keanu se se ztrátou vypořádával jako při smrti člena vlastní rodiny.

Foto: Mike Dillon / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Klub The Viper Room nese jeho pamětní plaketu

Keanova kariéra by málem byla u konce, kdyby nepřišel Matrix

Po tragické zkušenosti naštěstí nezahořkl a pokračoval v projevech srdečnosti, laskavosti a obětavosti i ve chvíli, kdy jeho kariéra začala pozvolna uvadat. V nezapomenutelném akčním nářezu Nebezpečná rychlost si například pro roli Jacka Travena na žádost režiséra Jana de Bonta (Twister) ochotně ostříhal vlasy na ježka a nabral požadovanou svalovou hmotu.

V Ďáblově advokátovi se pro změnu dobrovolně vzdal podstatné části honoráře, aby mohlo studio vyhovět vysokým nárokům Al Pacina, jemuž se do role (jak jinak než samotného pána pekel) zprvu příliš nechtělo. Přitom měl ke statusu finančně zabezpečeného milionáře ještě pár let před sebou.

Proti jeho zásadám byly také tzv. snadné prachy, které mu nabízelo studio 20th Century Fox s pokračováním Nebezpečné rychlosti. Keanu dobře věděl, že se úspěch jedničky nedá za žádných okolností zopakovat a měl samozřejmě pravdu. Z filmu s nezastavitelnou výletní lodí na pustém oceáně se stal jeden nejvysmívanějších a nejzbytečnějších sequelů vůbec, ze kterého si mnohokrát utahoval samotný režisér i navrátivší se Sandra Bullock. Těm ale zřejmě peníze nesmrděly.

Role v Matrixu z něj učinila milionáře, filantropa a živoucího Ježíše Krista

Než aby si Foxové uvědomili, jakou pitomost natočili, svalovali neúspěch na Keanovu neúčast. Formou pomsty uvrhli jeho jméno na černou listinu. Jeho slibná kariéra v „áčkových filmech“ by tak možná s koncem devadesátek nadobro vyhasla, nebýt převratného díla jistých (tehdy bratrů) Wachowských, kterým Reevese v Hollywoodu nadosmrti zacementovali.

Matrix – jehož náročný vznik a následný globální fenomén jsem již popsal v dřívějším článku – není třeba dlouze rozebírat. Podstatné nyní je, že si rolí Nea, jenž má záměrně připomínat futuristickou reinkarnaci Ježíše Krista, přišel Keanu na takové jmění, že by jej zaopatřilo na dva životy dopředu. O peníze mu ale na prvním místě nikdy nešlo, věděl, že mu štěstí nepřinesou, mohou však pomoci jiným, kteří to potřebují daleko více.

Začal proto rozhazovat dolary, kudy chodil. Údajně až 70 % ze 150 milionového výdělku v rámci trilogie podělil mezi štáb – konkrétně kaskadéry a grafiky, kteří se tvrdě nadřeli, aby převedli na stříbrné plátno revoluční akční scény a efekty, jež jednou pro vždy redefinovaly hollywoodské blockbustery. Ať už to byly finanční odměny, luxusní hodinky nebo motocykly Harley-Davidson, každý si přišel na své a mohl se se světem podělit, jak štědrým člověkem Keanu Reeves doopravdy je.

Foto: Aavindraa / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Jeho hvězda na Chodníku slávy

Krátce za sebou přišel o dítě i manželku. Protože jeho sestra trpěla leukémií, rozhodl se založit nadaci

Bohužel, v osobním životě tou dobou opět strádal. Krátce po celosvětovém úspěchu prvního Matrixu Keanu se svou tehdejší přítelkyní Jennifer Syme na Vánoce 1999 přichází o předčasně narozenou dcerku Ave kvůli poporodním komplikacím. Pouze pár týdnů na to se pár rozchází, Jennifer se ostatně ze ztráty už nikdy psychicky nedostane, trpí depresemi a polyká koktejl prášků, přesto nadále zůstávají přátelé, kteří si vinu vzájemně nekladou.

Prvního dubna 2001 proletí noviny zpráva o tom, že se dá pár možná opět dohromady, poté co je paparazzi vyfotili v kavárně v San Franciscu. Osud ale místo toho zanechává další hlubokou ránu na Keanově už několikrát poznamenané duši. Pouhý den po této schůzce Jennifer umírá při autonehodě, když po návratu z párty ve svém Jeepu nabourá do řady zaparkovaných aut na Cahuengově bulváru v LA.

Spekuluje se o sebevraždě. Ve věku pouhých osmadvaceti let je pohřbena vedle své dcerky Ave. Režisér David Lynch, jemuž dělala asistentku a byla jeho obrovským fanouškem, jí věnuje památku filmem Mulholland Drive.

Tou dobou naštěstí v osobním životě přichází alespoň jedna pozitivní zpráva – jedna z jeho tří nevlastních sester z matčina pozdějších vztahů, Kim, se po deseti letech úspěšně vyléčila z leukémie. Reevese, který jí byl celou dobu obrovskou podporou, i ve chvílích, kdy byl od ní stovky kilometrů daleko, to inspiruje k tomu, aby své štědré jmění nasměroval k těm, kteří to zrovna nejvíce potřebují. Zakládá nadaci, která zastřešuje několik dětských nemocnic a výzkumů v boji proti této zákeřné rakovině.

Skutek před světem ovšem několik let úspěšně tají, nepotřebuje si totiž připisovat plusové body, jako to dělají jiné celebrity. Veřejnost ho ale stejně v roce 2009 odhalí. Tou dobou ovšem jeho kariéra opět prochází výrazným úpadkem. Hollywood si s ním nevěděl rady. Hrál buď v méně kvalitních snímcích, nebo povedených, zato kasovních propadácích jako Constantine. Jak ale dokazuje příběhVykoupení z věznice Shawshank, peníze nejsou všechno, a i z propadáku se může jednoho dne stát velebený kult.

John Wick mu zachránil kariéru. Jeho činy si žijí vlastním životem na internetu

Když už se zdálo, že je s „áčkovou ligou“ amen, vzpomněl si na něj Chad Stahelski – jeho bývalý dublér z Matrixu –, který spolu s Davidem Leitchem (Atomic Blonde, Deadpool 2) kutil akční thriller s názvem John Wick. Postava profesionálního zabijáka, mistra smyšleného bojového umění „gun-fu“ (kung-fu Keanu skutečně ovládá), kterému gangsteři zabijí psa jeho čerstvě zesnulé manželky zkrátka nemohla už více vystihovat jeho napůl tragický osobní život.

Z počátečního pejskařského revenge thrilleru, kterému studio Lionsgate úplně nedůvěřovalo, vyrostla s následnými opulentními akčními sequely jedna z největších současných originálních filmových sérií čítající už čtyři díly (brzo bude pátý), seriál a chystaný spin-off s Anou De Armas. A kdyby ani tohle náhodou nestačilo, díky další finanční injekci mohl Keanu dále pokračovat ve své filantropii.

Foto: CARLOS TEIXIDOR CADENAS / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Podobizna Keanu Reevese coby spasitele zachraňujícího psy. Umělecká nadsázka, nebo realita?

S rozmachem sociálních sítí pak mohly být Keanovy dobré skutky a lidské chování zachyceno na video či fotografie a následně šířeno po celém světě. K legendárním záznamům se např. řadí ty, jak v metru pouští na sedačku těhotnou ženu, posedává s bezdomovci na ulici, hraje si se psy nebo se fotí s fanynkami, aniž by se jich fyzicky dotýkal, protože respektuje jejich soukromí.

V době, kdy nás internet krmí spíše negativními příhodami či toxickým chováním pseudocelebrit se Keanova aura naprosto vymyká. V Hollywoodu o to více. Fanoušci se ho ale nemohou nabažit, a to včetně mladé generace, kterou fenomén Matrixů už sice nepotkal, zato se do jejího povědomí vryl např. úspěšnou hrou Cyberpunk.

Proto až jednoho dnes skončí i série John Wick a možná celá jeho herecká kariéra, bude Keanu Reeves nadále vzpomínán jako neuvěřitelně dobrosrdečný chlapík, který se nenarodil se zlatou lžičkou v puse, a zastával správné hodnoty i v těch nejbolestivějších životních etapách, aby mohl inspirovat davy po celém světě jako novodobý mesiáš.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz