Článek
Když v roce 2014 opustila tento svět osmnáctá vévodkyně z Alby, zanechala za sebou nejen impozantní bohatství odhadované na 100 miliard korun, ale i pověst jedné z nejexcentričtějších aristokratek Evropy. Její život byl jako román plný nečekaných zvratů, okázalého bohatství a také lásky, kterou si navzdory konvencím dokázala prosadit i v pokročilém věku.
Narodila se 28. března 1926 v madridském paláci Liria do jedné z nejvýznamnějších šlechtických rodin Španělska. Již od kolébky měla zajištěnou pozornost nejvyšších kruhů – jejími kmotry byli sám král Alfonso XIII. a jeho anglická manželka Victoria Eugenie. Malá Cayetana, jak ji přátelé důvěrně oslovovali, však nezažila bezstarostné dětství. Když jí bylo pouhých osm let, ztratila matku, která podlehla tuberkulóze.
Od krásky s 50 šlechtickými tituly k svérázné aristokratce
V dětství poznamenala její život nejen ztráta matky, ale i politické otřesy ve Španělsku. V roce 1931 byla vyhlášena republika, královská rodina musela do exilu a aristokracie čelila sociálním nepokojům. Její otec, sedmnáctý vévoda z Alby, se stal Francovým velvyslancem v Londýně, kde Cayetana strávila formativní léta od roku 1936 do 1945.
„V Londýně jsem získala mnohem širší vzdělání, než bych měla v poválečném Španělsku,“ vzpomínala později vévodkyně, která díky pobytu v Anglii navázala přátelství se svými vzdálenými příbuznými z rodu Churchillů a rozvinula celoživotní lásku k umění.
V mládí byla Cayetana považována za jednu z nejkrásnějších žen aristokratické společnosti. Slavný malíř Pablo Picasso ji dokonce toužil portrétovat, stejně jako kdysi Francisco Goya zvěčnil jednu z jejích předchůdkyň. K tomuto portrétování však nikdy nedošlo kvůli politickým okolnostem ve Francově Španělsku.
Po otcově smrti v roce 1953 se stala osmnáctou vévodkyní z Alby a převzala zodpovědnost za rodinné dědictví a více než 50 šlechtických titulů. Podle Guinnessovy knihy rekordů se stala nejvíce titulovanou aristokratkou světa – byla sedmkrát vévodkyní, dvaadvacetkrát hraběnkou a čtyřiadvacetkrát markýzou.

Vévodkyně z Alby byla v mládí opravdu krásná
Vévodkyně z Alby vlastnila jmění až 100 miliard korun
Její první svatba v roce 1947 s Luisem Martínezem de Irujo byla francouzským tiskem označena za „nejdražší svatbu světa“. Tehdejší novomanželé na sebe strhli pozornost celé Evropy a jejich svatba téměř zastínila svatební obřad princezny Alžběty o tři týdny později.
Po svatbě následovala šestiměsíční svatební cesta, během níž pár zavítal i do Los Angeles. Tam se Cayetana seznámila s mnoha hollywoodskými hvězdami včetně Marlene Dietrich, Binga Crosbyho, Jamese Stewarta, Walta Disneyho, Charlieho Chaplina a Marilyn Monroe.
„Marlene byla skutečná bohyně,“ prohlásila vévodkyně o legendární herečce, zatímco o Marilyn Monroe se vyjádřila poněkud chladněji: „Na mě příliš velký dojem neudělala.“
Z prvního manželství se narodilo šest dětí, které později každé dostalo vlastní šlechtický titul. Rodinné štěstí však narušila tragédie, když v roce 1972 její manžel náhle zemřel na leukémii.
Majetek vévodkyně byl skutečně ohromující. Ve Španělsku vlastnila přes 34 000 hektarů půdy, což odpovídá 170násobku rozlohy Monackého knížectví. Po celé zemi měla paláce a zámky, včetně madridského paláce Liria, sevillského paláce Las Dueñas a hradu v Alba de Tormes. Vévodský rod vlastnil také úchvatnou sbírku uměleckých děl od El Greca, Velázqueze, Tiziana, Rembrandta a Goyi, první vydání Cervantesova Dona Quijota a dopisy od Kryštofa Kolumba. Její majetek španělská média odhadovala na 600 milionů až 3,5 miliardy eur (v přepočtu až 100 miliard Kč).
Vévodkyně si vzala dva mladší muže navzdory konvencím
Šest let po ovdovění šokovala španělskou společnost, když si vzala o jedenáct let mladšího Jesúse Aguirreho y Ortize de Zarate, akademika a bývalého katolického kněze. Přátelé a rodina vévodkyně na jejího druhého manžela shlíželi s opovržením, považovali ho za prospěcháře a kariéristu.
„Někteří lidé mi nemohou odpustit, že jsem si vzala inteligentního muže. Jsme spolu velmi šťastní; nikoho jiného nepotřebujeme,“ komentovala kritiku v roce 1979 v rozhovoru pro časopis People. Navzdory všem pochybnostem popisovala léta s druhým manželem jako nejšťastnější období svého života.
S přibývajícím věkem se měnila i její vizáž. Z někdejší krásky se stala excentrická dáma s bujnými kudrnatými vlasy, které si barvila někdy na červeno, jindy na bílo. Proslula svým extravagantním stylem oblékání – i ve svých sedmdesáti a osmdesáti letech nosila síťované punčochy, korálkové náramky na kotníky, výrazné šaty a luxusní designérské kabáty.
Po smrti druhého manžela v roce 2001 překvapila celé Španělsko svým rozhodnutím provdat se potřetí. V roce 2011, ve věku 85 let, si vzala Alfonsa Díeze Carabantese, státního úředníka, který byl o celých 25 let mladší. Tento sňatek vyvolal takové pobouření, že proti němu vystoupily všechny její děti i španělský král Juan Carlos, který Alfonsa veřejně označil za prospěcháře.
„Nevím, proč mi mé děti dělají problémy. Nikomu neubližujeme. Alfonso nechce nic, všeho se vzdal. Nechce nic než mě,“ prohlásila tehdy vévodkyně pro španělský rozhlas. Také připomněla, že všechny její děti jsou rozvedené, a proto nemají právo jí dávat lekce z morálky.
Aby uklidnila své potomky a zamezila případným sporům o dědictví, v roce 2011 rozdělila své jmění mezi své děti. Její třetí manžel se formálně vzdal veškerých nároků na její majetek.
Vévodkyně z Alby žila podle vlastních pravidel
Vévodkyně z Alby byla po celý život milovnicí flamenca a býčích zápasů. V roce 2009 si dokonce zakoupila mramorovou hrobku na hřbitově San Fernando v Seville, aby mohla být pohřbena vedle hrobu toreadora, o kterém se proslýchalo, že byl jejím milencem.
Ač vlastnila obrovské jmění, vévodkyně vždy trvala na tom, že není bohatá: „Mám spoustu uměleckých děl, ale nemohu je jíst, že?“ říkávala.
Mezi výsady, které jí její postavení přinášelo, patřila i taková privilegia, že nemusela klekat před papežem a mohla vjet na koni do sevillské katedrály.
Když 20. listopadu 2014 ve věku 88 let v sevillském paláci Las Dueñas zemřela, její nejstarší syn Carlos Fitz-James Stuart zdědil všechny tituly rodu Alba. Vévodkyně byla vystavena na radnici, kde se s ní přišly rozloučit tisíce obyvatel. Španělský premiér i král vyjádřili rodině soustrast a její pohřeb v sevillské katedrále byl oficiální událostí.