Článek
Odchod do důchodu představuje pro většinu lidí velkou životní změnu. Nejde jen o konec v práci a změnu životního tempa, ale nepochybně také o zasloužené ocenění celoživotního snažení, placení daní, sociálních odvodů i dalších plateb státu. A první kroky před začátkem důchodu zpravidla vedou na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), kde se o důchod žádá.
Jaké to je a jak to probíhá? Od mnoha lidí a čtenářů jsem si vyslechl a přečetl různé reakce, ale samozřejmě jsem využil příležitosti a byl jsem osobně přítomen, když o důchod žádal můj otec.
Nejprve čekání na důchod
S jeho odchodem do důchodu to nejprve bylo trochu jako na houpačce, což do určité míry souviselo s tím, jak politici v posledních letech poněkud chaoticky mění důchodovou legislativu. Většinu života pracoval jako hasič v chemické továrně, a to až do chvíle, než musel kvůli zdraví skončit.
Zdravotní komplikace mu už nedovolují naplno pracovat, takže se chystal odejít do důchodu co nejdříve. Když byl schválen dřívější důchod pro záchranáře a podnikové hasiče, nárok mu bohužel o pár směn unikl, takže čekal, až bude moci žádat o běžný předčasný důchod. Jeho plány ale v roce 2023 zkomplikovala vláda, když nečekaně a v podstatě ze dne na den zpřísnila podmínky pro získání předčasného důchodu, a on tak nárok ztratil a musel odchod do důchodu odložit. Na tuto změnu, kterou mimochodem kritizoval ombudsman Stanislav Křeček i prezident Petr Pavel, doplatila řada lidí a mnozí dopadli ještě hůře, protože v nepřehledném chaosu požádali o důchod a ve výsledku na tom finančně prodělají (více jsem tyto situace popisoval v tomto článku).
Další obrat přišel pár dnů před koncem loňského roku, kdy byla definitivně schválena důchodová reforma. Politici totiž schválili mírnější podmínky pro záchranáře i podnikové hasiče a otec tedy opět získal nárok a od ledna mohl požádat o důchod. Využil toho a začal důchod řešit.
Průběh žádosti o důchod
Už dříve jsem mu poradil a pomohl s doplněním některých mezer, které měl v dobách důchodového pojištění. V evidenci mu chyběla třeba část studia nebo některé údaje o zaměstnání z 90. let, což doložil a díky tomu teď nebude mít zbytečně nižší důchod. Už v prosinci na okresní pobočku ČSSZ s předstihem zašel a dořešil některé nesrovnalosti, které v evidenci měl. Paní na úřadu velmi ochotně pomohla, vše se zkompletovalo a pak již byl připraven žádost podat.
Doporučil jsem mu, aby si přes ePortál ČSSZ podal tiskopis pro Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, což je zvláště při žádosti o předčasný důchod užitečné, protože se nemusíte stresovat s termínem samotného podávání žádosti. Fungování a výhody tiskopisu jsem více popsal v tomto článku.
Už po pár dnech se z úřadu ozvali a s otcem si naplánovali přesný den a čas sepsání žádosti o důchod, což bylo za necelé dva týdny. Pokud plánujete podávat žádost o důchod osobně, rezervaci přesného termínu určitě doporučuju (telefonicky nebo přes web), protože pak nemusíte zbytečně čekat ve frontě. Funguje to dobře, otec přišel na pobočku a do pěti minut už s úřednicí seděl u stolu a sepisoval žádost.
I díky tomu, že si důchodovou evidenci a doložení dokladů řešil s předstihem, šlo všechno rychle a bez problémů. Jednání a vystupování úřednice bylo příjemné a vše dobře vysvětlila. Průběžně se ptala na osobní údaje a další věci z osobního života a rovnou při tom vyplňovala žádost. Zeptala se také, jestli chce žádat o výchovné, což je důležité, protože pokud ho chcete, musíte to opravdu řešit při žádosti o důchod, jinak vám nárok zanikne. Otec žádal o předčasný důchod, takže ho ještě správně upozornila, že výše důchodu bude krácena, a zeptala se, jestli s tím počítá. Ještě jednou zkontrolovala evidenci a přeptala se na datum přiznání důchodu, které se může lišit od data podání žádosti.
Nakonec vytiskla finální formulář k podpisu a předala potvrzení o podání žádosti. Samozřejmě také informovala o dalším postupu, tedy co a kdy lze čekat, a také odpověděla na některé dodatečné dotazy. Za necelou půlhodinu bylo hotovo. Když jsem se otce zeptal, jaký má pocit, řekl, že všemu rozuměl a celou úřední proceduru ocenil.
Nastal jen jediný drobný zádrhel, který úplně nesouvisel s úřadem a úřednicí. Šlo o již zmiňovanou změnu u dřívějšího důchodu pro záchranáře a podnikové hasiče, která platí teprve od 1. ledna 2025. Úřednice si hned neuvědomila, že platí nové podmínky, ale když ji otec upozornil, vše již bylo v pořádku. Rozhodně nejde o chybu úřednice, ale vnímám to hlavně jako neprofesionalitu vlády – dopustila situaci, že důchodová reforma vyšla ve sbírce zákonů teprve 18. prosince, tedy krátce před vánočními svátky, a už za pár dnů začaly platit první změny. Navíc zrovna problematika náročných profesí se ještě na poslední chvíli měnila a nebylo zcela jasné, co bude od nového roku platit.
Žádné komplikace tedy při žádosti o důchod nenastaly a vše proběhlo dobře a rychle, což opravdu oceňuji. Teď už stačí jen počkat, než ČSSZ pošle rozhodnutí o přiznání důchodu. Ze zákona na to má úřad 90 dnů, ale vím z informací od čtenářů i lidí, kterým jsem s důchodem radil, že v poslední době to běžně stíhají vyřídit za měsíc, což je dobrá zpráva. Zajímá mě, jak dlouho to nakonec potrvá a jestli vše bude v pořádku a bez chyby. Jakmile rozhodnutí dorazí, napíšu pokračování.
Pobočky a úředníci se mohou lišit
Přiznávám, že jsem potěšen a příjemně překvapen. I když je samozřejmě jasné, že zkušenost mého otce je individuální, můžu říct, že práce úředníků i kvalita služeb ČSSZ v oblasti důchodů se v poslední době zlepšila. Řada věcí se navíc zdigitalizovala a usnadnila a ČSSZ se postupně stává moderním úřadem.
Téměř vždy, když napíšu nějaký článek, který se týká přípravy na důchod nebo samotné žádosti o důchod, dostane se ke mně i velká zpětná vazba. Čtenáři popisují své zkušenosti, jak komunikovali s úředníky, co se dozvěděli, co jim poradili nebo co jim naopak neřekli. Tyto zkušenosti se liší, někdy jde vše bez problémů, jindy se vyskytnou zádrhele. Mám pocit, že hodně záleží na pobočce České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) i konkrétním úředníkovi. Někteří jsou znalí, ochotní a nápomocní, jiní v některých pravidlech tápou, nedokážou dobře poradit nebo jsou netrpěliví. Je to asi podobné jako na jakémkoliv úřadu.
Proto považuji za důležité, že v případě ČSSZ již není vyžadována místní příslušnost vázaná na trvalé bydliště. O důchod můžete požádat na kterékoliv pobočce, a pokud někde nejste spokojeni, nic vám nebrání odejít a obrátit se na úředníky jinde. Už více než rok je navíc možné o důchod požádat přes internet, konkrétně přes službu Žádost o důchod online na ePortálu ČSSZ. Stačí vám k tomu datová schránka nebo bankovní identita a na úřad nemusíte osobně vůbec chodit.
Žádali jste v poslední době o důchod? Bylo vše v pořádku, nebo se na úřadu vyskytly komplikace? Hlasujte v anketě nebo mi napište do diskuse pod článkem, rád si přečtu vaše osobní zkušenosti.