Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Jak uspět u přijímaček na střední - Čekáme na Godota

Foto: Děti, škola, rodina

Článek se věnuje období čekání po přijímacích testech a způsobu zveřejnění výsledků včetně porovnání současného a předchozího systému.

Článek

Letošní přijímačky máme konečně za sebou. Minulý týden absolvovali testy i žáci v náhradním termínu a nyní nezbývá než čekat na výsledky, které budou zveřejněny ve čtvrtek 15. května 2025.

A čekání je to opravdu dlouhé - pokud žák konal zkoušky v řádném termínu, bude žít v nejistotě více než čtyři týdny. Zpočátku se to tak hrozné nezdá, dítě si vydechne a odpočine, užije si zábavné aktivity, které před zkouškami muselo oželet, možná pojede s rodiči na zaslouženou dovolenou. Jak se ale blíží termín zveřejnění výsledků, začne narůstat neklid a nervozita. Platí to nejen v případě, kdy se dítěti přijímačky úplně nepovedly. Nervózní jsou dokonce i děti, které mají slušné bodové ohodnocení a mají víceméně jistotu, že se na některou ze zvolených škol dostanou.

Naše dcera po loňských přijímačkách věděla, že bude mít vysoký počet bodů, přesto ji trápily pochyby. Za prvé se obávala, že bude mít méně bodů, než si myslí. Třeba proto, že udělala chybu při přepisu výsledků do záznamového archu, že špatně obtáhla geometrické nákresy nebo že se jí mohla propít propiska na druhou stranu archu a výsledky tím znehodnotit. Za druhé si nebyla jistá, jestli bude její bodové ohodnocení stačit na přijetí i u vysněné školy číslo jedna, kde bylo hodně uchazečů a tradičně vysoké nároky na výši bodů (a měla pravdu, protože nakonec to vyšlo opravdu jen o pár bodů). V posledních dnech před zveřejněním výsledků už to bylo doslova „čekání na Godota“ - ve škole se neřešilo nic jiného než jak to dopadne, děti byly úplně mimo, vystresované a odevzdané. Jak řekl jeden z dceřiných spolužáků: „Ať třeba skončím na pracáku, ale chci to už konečně vědět!“

Proč se tak dlouho čeká?

Se současným dlouhým čekáním na výsledky nejsou spokojeni žáci ani rodiče. Je to jedna z mála věcí, která je v současném přijímačkovém systému horší než dříve. Ale proč k němu vlastně musí docházet? Je to jakási daň za to, že nyní mohou všichni žáci najednou zjistit konečný výsledek přijímacího řízení. Musí se totiž počkat i na výsledky uchazečů, kteří konali testy v náhradním termínu. Dříve byl proces jiný - výsledky byly zveřejněny už po řádných termínech a pro žáky v náhradním termínu se rezervovala místa v seznamu přijatých uchazečů. Podle jejich skutečných výsledků pak tato místa byla buď zaplněna nebo uvolněna pro zájemce, kteří skončili „pod čarou“. Spolu s podáváním zápisových lístků a odvolacím řízením tak během dalších týdnů docházelo k posunům v seznamu uchazečů a přijímání původně nepřijatých dětí. Takže prvotní výsledky sice byly k dispozici v poměrně krátké době, ale mnoho žáků na začátku dostalo informaci o nepřijetí a vynervované rodiny strávily další týdny odvoláváním a hektickým obíháním škol, ve kterých zbyla volná místa. Část původně nepřijatých dětí se nakonec na jednu ze dvou svých zvolených škol v procesu odvolání dostala, nicméně za cenu zážitku neúspěchu, velkého stresu a nejistoty. Většina z dotčených rodičů i dětí by to zpětně zhodnotila jako zbytečně zkažený měsíc života.

Ve starém systému by to bylo bývalo potkalo i nás - z celkového bodového pořadí uchazečů v seznamech škol jsme zjistili, že dcera by se ani s 93 body nedostala mezi ihned přijaté uchazeče. I u školy číslo dvě by skončila kousek pod čarou a musela by čekat, jestli se posune v rámci odvolacího řízení (ve starém systému žáci mohli vybírat pouze dvě školy). V současném systému naopak díky prioritizaci rovnou věděla, že byla přijata na školu první volby, tak jako většina ostatních uchazečů (téměř 75%). Díky novému systému nakonec vloni dostalo jasnou informaci o přijetí v prvním kole celkem 94% uchazečů. Jako rodič v tom vidím obrovskou výhodu současného systému, která podle mého názoru převáží i negativum v podobě delšího čekání na zveřejnění výsledků.

Je otázkou, zda lze celý proces nějak urychlit. Částečně pomoci by mohla například často zmiňovaná varianta, kdy by se nejdříve konaly přijímací testy, žáci by se dozvěděli bodové výsledky a teprve potom si volili školy, na které se chtějí hlásit. Ovšem i zde by se žáci určitému čekání nevyhnuli, protože by bylo nutné ponechat čas na talentové a školní části zkoušek. K takovéto zásadní změně ale bude pravděpodobně nutná delší příprava a odborná diskuse, která bude řešit legislativní, administrativní i praktické otázky nové podoby přijímacího řízení.

Kde a kdy zjistím informace o přijetí?

Pokud se žák hlásil prostřednictvím systému DiPSy, objeví se zde od 15. 5. 2025 po přihlášení do systému stránka s výsledky přijímacího řízení. Zatím není zcela jasné, kdy přesně budou tyto informace dostupné. Vloni jsme s dcerou čekaly, že se objeví hned po půlnoci, ale ještě před jednou hodinou v noci se v systému nic nedělo. Proč tomu tak bylo nevíme, možná v systému ještě něco na poslední chvíli opravovali nebo nahrávali, možná se v Cermatu obávali zahlcení a pádu systému, každopádně výsledky se v něm začaly objevovat až později, prý cca od dvou hodin dál. My jsme to v jednu vzdaly a šly spát, podívat jsem se pak šla až o půl čtvrté a to už byly výsledky nahrány.

Vypadalo to tak, že u každé ze zvolených škol se objevila informace o výsledku přijímacího řízení. Pokud bylo dítě přijato na první školu, bylo u ní uvedeno „Přijat/a“ a u zbylých dvou škol „Nepřijat/a z důvodu přijetí na více prioritní školu“. Pokud dítě u první školy neuspělo, byla zde informace o nepřijetí z kapacitních důvodů nebo nepřijetí z důvodu nesplnění podmínek přijímacího řízení. Stejná informace se objevila i v případě nepřijetí na druhou a třetí školu ze stejných důvodů. Každý uchazeč tedy na první pohled viděl, na kterou školu byl přijat (případně že nebyl přijat ani na jednu zvolenou školu). Výsledky pak byly během dopoledne zveřejněny také na webových stránkách škol.

A co dělat dál?

Pokud chce žák nastoupit na školu, kde byl přijat, není potřeba dělat nic. Žádný zápisový lístek nebo jiné potvrzení nástupu není nutné. Školy většinou do několika dní od zveřejnění výsledků umístí na webové stránky nebo zašlou zákonným zástupcům informace o třídních schůzkách, jazykových testech pro rozdělení žáků do výuky jazyků a dalších nutných formalitách.

Jiná situace ovšem nastává, pokud žák z jakéhokoli důvodu nebude chtít na danou školu nastoupit. V tomto případě totiž současný systém v prvním kole neumožňuje přijetí na další školu v pořadí, i když by pro to měl žák dostatečný počet bodů. Stejně tak nyní není možné odvolání proti nepřijetí z kapacitních důvodů. Jedinou možností v takovém případě je vzdát se přijetí v prvním kole přijímacího řízení a přihlásit se do druhého kola. Tuto možnost využije pravděpodobně jen malý počet uchazečů, protože počet volných míst na školách ve druhém kole je omezený a výsledek předem nejistý, přesto ji zde zmiňuji jako možné řešení situace v případě, kdy se původní volba ukáže jako nevhodná.

Druhé kolo přijímacího řízení pak bude čekat i ty uchazeče, kteří v prvním kole nebyli přijati na žádnou školu. Ačkoli se tento výsledek může zdát tragický, zkušenosti z loňského roku ukazují, že i na první pohled bezvýchodná situace může dopadnout nad očekávání dobře. Blíže o tom budu psát v posledním článku přijímačkové série.

Do posledního týdne čekání přeji vám i vašim dětem hodně trpělivosti a držím palce, ať máte z výsledků stejnou radost jako my vloni!

Tento článek je součástí série článků, které se zabývají přijímacími zkouškami na střední školy z pohledu rodiče. Vychází ze zkušeností, úvah a poznatků, které autorka získala v minulém roce během přípravy svého dítěte na přijímací zkoušky.

Odkazy:

https://www.prihlaskynastredni.cz/rodice-zaci.php

https://prijimacky.cermat.cz/

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-na-vysledky-prijimacek-si-zaci-pockaji-mesic-40517550

https://www.echo24.cz/a/HsmRW/zpravy-domaci-skolstvi-prijimaci-zkousky-stredni-skoly-zmena-devate-tridy-skoncit

https://www.echo24.cz/a/HuuHr/zpravy-domaci-stredni-skoly-prijimaci-zkousky-vysledky-co-dal

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz