Článek
Dnešní den má hned dva jmenovce. Dámy mají přednost, takže začněme Ilonou. Jedná se o maďarskou podobu jména Helena, vykládá se z řeckého slova „helené“ ve významu „pochodeň“ nebo „světlo“. V republice jich máme podle serveru Kdejsme 20304. I Sebastián má svůj původ v Řecku. A to ze slova „sebastos“, které znamená „vznešený“ nebo „ctihodný“. Sebastiánu s dlouhým áčkem máme 4694, s krátkým 1814.
20. ledna by se dal klidně posuzovat jako den českého soudnictví. V roce 1548 byla založena Rada nad apelacemi, neboli apelační soud. Ne že by v Českých zemích do té doby soudnictví neexistovalo, ale apelační soud byl vůbec prvním profesionálním byrokratickým soudem na našem území, který se řídil zásadami římského práva. Byl nadřízen městským soudům, které byly nejednotné a právě k tomuto soudu šla veškerá odvolání. Řešil jak spory občanské, tak trestní, dosáhl ale jen na měšťany. Pod apelační soud totiž nespadala šlechta, ta si stále držela svůj zemský soud. Vliv soudů se pak v průběhu let a staletí rozšiřoval, v jednu dobu k němu musely na potvrzení i všechny rozsudky z oboru hrdelního práva. K pražskému soudu přibyl brněnský. Ty zůstaly v různě měněných podmínkách v činnosti až do roku 1850, kdy zanikly a jejich nástupci se staly Vrchní zemské soudy v Praze a Brně.
Kromě soudnictví v Českých zemích se 20. leden zapsal do dějin demokracie. V tento den roku 1265 vůbec poprvé zasedal první anglický parlament. Ten měl pak prsty i v události o 384 let později. V Anglii vládl Karel I. a parlament neuznával. Rozbroje vedly až k občanské válce, ve které byl král nakonec poražen. A právě 20. ledna 1649 začal soud, který král nakonec prohrál a o jeden jediný hlas bylo rozhodnuto, že bude jako tyran a nepřítel národa popraven. Soud byl v režii Olivera Cromwella, politika a vojevůdce, který stál u zrodu republiky a byl jmenován doživotním Lordem protektorem. Byla mu nabízena královská koruna, ale odmítl ji. Po jeho smrti ale jeho nástupce ve funkci nedokázal republiku udržet. Do Anglie se vrátil syn popraveného krále - Karel II. - a obnovil monarchii. Cromwellovo dva roky pohřbené tělo bylo vyjmuto z hrobu, s mrtvolou byl zinscenován soud a bylo odsouzeno… k trestu smrti. Mrtvole tak kat usekl hlavu a nabodnutou na kopí jí nechal vystavenou ve Westminsteru. V současné době je součástí sbírek Sidney Sussex College v Cambridge.
20. leden je též dnem, kdy naše hlavní město poprvé navštívil Mozart (rok 1787) a v roce 1998 obhájil český prezident Václav Havel svůj mandát, byl v tento den znovu zvolen a vstoupil tak do svého druhého pětiletého období.
A nyní pojďme od demokracie úplně pryč. 20. leden se zapsal do historie i jednou schůzkou, která neměla s demokracií vůbec co dělat. 20. ledna 1942 se totiž na zámečku ve Wannsee nedaleko Berlína sešlo 15 důležitých lidí v rámci Třetí říše. Schůzi předsedal vedoucí úřadu RSHA a zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, přítomni byli například šéf gestapa Heinrich Müller, přední organizátor holokaustu Adolf Eichmann, šéf Hlavního rasového a osidlovacího úřadu Otto Hofmann, velitelé SD pro okupovaná území, tajemníci ministerstev a důležitých úřadů včetně Říšského kancléřství. Důvod devadesáti minutového jednání byl prostý - řešení židovské otázky. O přísně tajné schůzce se svět dozvěděl až v roce 1947 z nalezených poznámek jednoho z účastníků a je všeobecně známou jako Konference ve Wannsee.
Pro odlehčení - dnes je též Mezinárodní den sýrů.