Hlavní obsah
Věda a historie

Opičí proces otřásl Amerikou! Bůh proti Darwinovi

Foto: Homosams, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Píše se rok 1925. Celá Amerika sleduje drama v malém městečku Dayton v Tennessee. V sázce není nic menšího než samotná podstata našeho původu. Na lavici obžalovaných sedí učitel John Scopes. Jeho zločin? Odvážil se učit o tom, že je člověk z opice!

Článek

Byl to proces, který postavil zemi do pozoru. Noviny psaly titulky, rozhlasové stanice vysílaly živě – Amerika byla rozdělena. Na jedné straně stála silná vlna náboženského fundamentalismu, která trvala na doslovném výkladu Bible. Člověk byl stvořen Bohem, tečka! Žádné opice, žádná evoluce! Na straně druhé stáli zastánci vědy a moderního myšlení, kteří volali po svobodě vzdělávání a pokroku.

John T. Scopes nebyl žádný revolucionář ani buřič. Byl to obyčejný učitel biologie na střední škole, který se jen řídil osnovami. A učebnicí. Ta ale obsahovala kapitolu o evoluci. Jenže Tennessee mělo také své „osnovy a učebnice“ - zákony. A jeden z nich, takzvaný Butlerův zákon, jasně říkal: „Je nezákonné, aby jakýkoli učitel ve státní škole vyučoval jakoukoli teorii, která popírá božské stvoření člověka, jak je psáno v Bibli, a místo toho učil, že člověk se vyvinul z nižších forem života.“

Foto: The Modern Review. October 1925, Public domain, via Wikimedia Commons

novinový článek z roku 1925

A právě to se stalo Scopesovi osudným. Byl to vlastně testovací případ, pečlivě naplánovaný Americkou unií pro občanské svobody, která chtěla Butlerův zákon napadnout. Učitele, kteří preferovali moderní přístupy, dokonce aktivně oslovila prostřednictvím inzerátu s tím, že se za ně postaví. Scopes se ochotně přihlásil. Nečekal ale, jaký cirkus z toho bude!

Do Daytonu se sjely davy novinářů, fotografů i zvědavců. Soudní síň praskala ve švech. Na jedné straně prokurátor William Jennings Bryan, kdysi trojnásobný prezidentský kandidát a zarytý kreacionista, který se pasoval do role obránce božího slova. Na straně druhé slavný obhájce Clarence Darrow, ostrý jako břitva a známý skeptik, který hájil Scopesovu svobodu učit pravdu a dle litery moderní vědy. Šlo o první soudní jednání, které bylo v USA přenášeno rozhlasem!

Foto: Creator:William SilvermanSmithsonian Institution, No restrictions, via Wikimedia Commons

o soud byl nebývalý zájem

Byla to bitva titánů! Bryan hřměl o hříšnosti a nebezpečí evoluce, Darrow ho zasypával logickými otázkami a vědeckými fakty. Atmosféra byla nabitá emocemi. Soudce dokonce musel přesunout jednání ven. Svědci, odborníci, křiklouni – vše se mísilo v neuvěřitelnou směsici, kde jedni zastávali „boží pravdu“ a nechápali tu odvahu a drzost tvrdit něco jiného a druzí se chytali za hlavu v údivu, jak někdo může napadat vědecké poznatky a odmítat něco, co je jasně podložené důkazy. Po necelých dvou týdnech jednání a názorových přestřelek měla porota jasno. Soudce vynesl rozsudek 21.7.1925, přesně před sto lety.

Scopes byl nakonec shledán vinným a dostal pokutu 100 dolarů. Bylo to symbolické vítězství pro fundamentalisty. Ale šlo jen o první bitvu v dlouhé válce. Odvolací soud sice potvrdil rozsudek, ale kvůli technické chybě zrušil pokutu, Scopes pak nemohl případ posunout k Nejvyššímu soudu. Tím bylo zároveň zamezeno tomu, aby mohl soud definitivně rozhodnout o ústavnosti zákona. Ale výhra zastánců Bible byla zároveň jejich porážkou - „opičí proces“ obrátil pozornost celé Ameriky k tomtuto problému. Vytvořil obrovský tlak na vzdělávací systém. A i když se v některých státech výuka evoluce dál omezovala, veřejná debata se rozběhla naplno. Pomalu, ale jistě se začala prosazovat věda. Nakonec byl Butlerův zákon zrušen, i když to trvalo až do roku 1967. O rok později rozhodl americký nejvyšší soud, že zákazy výuky evoluce jsou proti ústavě.

Foto: Edwin Marcus, Public domain, via Wikimedia Commons

dobová karikatura zobrazuje žalobce Bryana, který říká: You can't make a monkey out of me! (31.05.1925)

A jak se to všechno promítá do dnešní doby, téměř sto let po Scopesově procesu? Dnes je výuka evoluce ve většině civilizovaného světa, včetně České republiky, naprosto samozřejmá. Je základním kamenem moderní biologie a chápání života. Učitelé se v našich končinách nemusí bát, že by je někdo trestal za to, že učí o Darwinovi. Společnost se posunula, máme přístup k obrovskému množství informací, vědecké poznatky se šíří bleskovou rychlostí a obecně je vnímána důležitost kritického myšlení.

Přesto ale úplně vyhráno není. I dnes se setkáváme s popíráním vědeckých faktů – ať už jde o evoluci v některých nábožensky konzervativních kruzích po celém světě, nebo o klimatické změny, účinnost očkování nebo dokonce tvar naší planety. Scopesův proces je tak stále silnou připomínkou toho, jak důležité je bránit svobodu vědeckého bádání a vzdělávání. Ukazuje, že boj o přijímání nových poznatků je neustálým procesem, a že i v moderní době se můžeme setkat s iracionálními předsudky a odporem proti faktům. Ostatně, rozmach dezinformací díky sociálním sítím a konspirační teorie, které dokáží strhávat velké části populace na svou stranu, mohou klidně podobný Monkey Trial opět přinést.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz