Hlavní obsah
Zdraví

Tetování a rakovina: Studie na dvojčatech vyvolává další otázky

Foto: Pixabay

V Dánsku zkoumali, zda má tetování větší vliv na vznik různých druhů rakoviny. Aby byla studie co nejpřesnější, byla prováděna na dvojčatech. Výsledek? Výrazně vyšší riziko vzniku, ale i mnoho nejasností a dalších nezodpovězených otázek.

Článek

Cílem dánských vědců bylo potvrdit nebo vyvrátit zažitý názor, že tetování způsobuje rakovinu a najít odpovědi na otázky, jak tomu ve skutečnosti je. Shromáždili tedy v rámci dvojité studie celkem 2367 dvojčat, kde byl vždy jeden sourozenec potetovaný a druhý žádný obrázek na své kůži nenosil. Výsledky nositele tetování nepotěší. Podle vědců opravdu může tetování vyvolat chtonický zánět, který zvyšuje riziko abnormálních aktivit v buňkách a to může vést ke vzniku rakoviny kůže nebo lymfomu. Zároveň ale studie vyžaduje další šetření a výzkumy, aby se zhodnotily i další vlivy. Před vědci teď stojí ještě více otázek, než před provedením výzkumu.

Dvojčata vědci zvolili záměrně. A to z toho důvodu, že jsou si geneticky podobná a lze tak odfiltrovat mnohé rizikové faktory a lépe porovnávat testované jedince, než u běžné populace, kde by se porovnávaly výsledky a rizika nepříbuzných osob. Domněnky vědců se potvrdily. Tetovaní účastníci měli skutečně zvýšené riziko vzniku rakoviny. A čím větší tetování, tím bylo riziko vyšší.

Foto: Pixabay

Výsledek je ale nutno brát jako hypotézu. Samotní vědci přiznávají, že neexistuje doložená přímá souvislost. K té je potřeba více vyšetření a další studie, zaměřené na jednotlivé dílčí úkony, aby mohly být zodpovězeny všechny otázky. Například provést šetření, zda zároveň neplatí, že tetovaní lidé mají obecně větší náchylnost k rizikovému chování, jako je kouření nebo pití alkoholu a zda nejsou zvýšená rizika z jiných důvodů bez souvislostí s tetováním, které tak jen může první známky zakrýt (například u rakovinotvorných změn u mateřských znamének, které však nejsou včas detekovány, neboť je tetování zakrývá a nejsou tak vidět) a proto tito lidé včas nenavštíví lékaře.

I kdyby se ale domněnky dánských odborníků potvrdily a tetování sebou neslo vyšší riziko vzniku rakoviny, přichází další a další otázky. Například které barvy jsou škodlivější než ty ostatní? Škodí i tetování menší než dlaň? Kolik inkoustu v kůži už je problém? Tyhle a mnohé další otázky si zaslouží další studie a další výzkumy. Dánští výzkumníci říkají:

Závěrem lze říci, že naše studie naznačuje zvýšené riziko lymfomu a rakoviny kůže u tetovaných jedinců. Obáváme se, že interakce tetovací barvy s okolními buňkami může mít vážné následky.

Jaký vliv má tetování na lidské zdraví a jaké následky může mít z dlouhodobého hlediska je a bude předmětem dalšího testování.

Foto: Pixabay

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz