Článek
Ve svém okolí jsem snad nenarazila na školu, kde by se angličtina učila až od třetí třídy. Netuším, jak je to jinde v republice, ale tady u nás v okolí by rodiče opravdu jen těžko hledali školu, na které angličtina není povinná už od první třídy. Z pohledu člověka, který žije tam, kde žije, mi tudíž přijde celý ten humbuk kvůli angličtině naprosto zbytečný. Tady u nás se totiž v tomhle směru nic nemění.
Navíc s angličtinou od první třídy souhlasím. Přijde mi to fajn. A stresujícího na tom opravdu nic nevidím. Samozřejmě tedy záleží na učitelce, pokud se z toho rozhodne udělat stresující záležitost, tak to bude stresující záležitostí. Pak je ale problém v učitelce a ne v povinné angličtině.
Angličtina je v první třídě jen takové seznámení se s cizím jazykem. Děti se zde učí cizí jazyk pomocí her, písniček, básniček a pohádek. Podle mého názoru se rozhodně nejedná o úroveň, která by měla být pro dítě náročná jenom proto, že není nadané na cizí jazyky.
Naopak si myslím, že ta angličtina od první třídy je fajn hlavně pro ty děti, které na jazyk talent nemají. Však když mi něco nejde, tak je snad lepší začínat pozvolna, mít dostatek času na procvičování základů a moci se tomu věnovat devět let místo sedmi. Pokud by už mělo něco znepokojovat rodiče dětí, kterým nejdou cizí jazyky, tak je to zvýšení výstupní úrovně angličtiny na konci základní školy z A2 na B1.
Pokud se dítě učí angličtinu již od první třídy, velkou výhodou je podle mne to, že pro výuku takto malých dětí je možné použít spoustu jednoduchých písniček, básniček, her a pohádek a pro ty děti to bude zábavné. Angličtina je zde dostatečně jednoduchá na to, aby se daly použít k výuce. A zároveň ještě dětem nepřijdou tyto aktivity nudné.
Děti v první třídě bude ještě nejspíš bavit tancovat na anglickou obdobu písničky „Hlava, kolena, ramena, palce“ a rády si nejspíš zahrají i hry typu Simon říkal či nějakou obdobu hry „Pan čáp ztratil čepičku“. Pobaví se u jednoduché pohádky. A doma se v rámci procvičování angličtiny klidně ještě kouknou na „Prasátko Pepinu“ nebo jinou pohádku s obdobně prostým dabingem. U třeťáčků už ale mohou být tyto aktivity „vopruz“. Zároveň ale, pokud by s angličtinou teprve začínaly, nebudou tu angličtinu mít na dostatečně dobré úrovni, aby se mohly věnovat nějakým složitějším aktivitám.
A pokud jezdíte na dovolenou do zahraničí, tak je navíc rozhodně fajn, pokud dítě umí trochu anglicky. Alespoň teda naše děti jsou rády, že si mohou alespoň malinko popovídat i s dětmi s jiným mateřským jazykem. A koupit si samotné třeba zmrzlinu.
Zkrátka a jednoduše bych se té angličtiny zase tak nebála, děti bude její výuka v první třídě nejspíš bavit. A v dnešní době je navíc velmi snadné procvičovat angličtinu i doma.