Článek
Tato pohádková knížka zaujala dceru před Vánocemi v knihkupectví. A protože se mi po prohlédnutí zdála tato kniha pěkná a zajímá, rozhodla jsem se, že ji knihu k Vánocům pořídím. Nebylo to úplně lehké rozhodování, protože dceru těch knížek zaujalo nejméně dvacet a syna taky tak, ale jsem ráda, že jsem vybrala právě tuhle knížku.
V první řadě musím ocenit grafickou stránku knihy. To právě ta dceru zaujala. A musím říct, že mě také. Dokonce musím přiznat, že jsem si v první chvíli nepřečetla název knihy. Obrázek na hlavní stránce na mne působil takovým uklidňujícím a hřejivým způsobem. A knihu jsem se proto jala hned prolistovat. A zjistila jsem, že kromě pěkných ilustrací, jsou v ní i příběhy právě takového zaměření, jaké hledám.
Příběhy, u kterých se děti poučí o tom, jak fungují naše emoce, pochopí, jak se na různé situace dívat s nadhledem či z perspektivy jiného člověka a dozví se, jak se zachovat v nejrůznějších nepříjemných situacích. Příběhy, které jim pomohou vyznat se nejen v ostatních, ale především v sobě samých. A přitom zároveň příběhy, které jsou milé, vtáhnou je do děje, umožní jim souznít s dětskými hrdiny a hrdinkami nebo k nim pocítit empatii. A také příběhy, které je zklidní a dopřejí jim před spaním pocit, že svět je bezpečné místo a že každé trápení lze nakonec zvládnout.
Teď už ale k obsahu knihy a k tomu, kdo je vlastně ta Mušlenka a jaké zázračné metody používá pro léčbu dětské duše.
Anketa
Mušlenka je víla. Víla, jejímž hlavním lékem v léčbě dětské duše je její bezpodmínečná láska. Tahle víla pomáhá všem dětem, které to podle ní potřebují. Díky její pomoci děti získávají zdravý odstup od svých problémů. Učí se také, že v sebe mají mít důvěru, věřit svým schopnostem a mít úctu samy k sobě.
Kniha obsahuje jedenáct příběhů. Hrdinou každého příběhu je jiné dítě s jiným problémem. Je zde Honzík, kterému se posmívají spolužáci, Tonda, kterému se kvůli přílišné nesmělosti nedaří najít kamarády, Kačenka, na kterou se zlobí rodiče kvůli jejímu špatnému prospěchu ve škole, kvůli nepořádku v pokojíku i kvůli tomu, že si zapomíná mýt ruce. Tatínek o ní dokonce v rozčilení prohlásil, že z ní nikdy nic nebude. A taky Standa a Kuba a Evička, Terezka, Markétka, Anička, Týnka a Janička.
Kniha je určena dětem od šesti let, ale dceři se líbila, i když jí jsou zatím jen čtyři roky. Vzhledem k věku nejspíš nedokázala porozumět úplně veškerému poselství, které je v knize obsaženo, ale chápala děj, dokázala si o něm povídat, pokládala otázky. A především pak projevovala velkou empatii k dětským hrdinům. Zde musím znovu ocenit zdařilé ilustrace, které pomáhají dětem ukázat, jak se protagonisté příběhů cítí. Dcera byla z obrázků nadšená, kreslené postavičky hladila, utěšovala je, posílala jim pusinky a v závěru se radovala, že vše dobře dopadlo. Bylo vidět, že byla do příběhů opravdu vztažena a prožívala je. Takže bych se nebála pořídit knihu i mladšímu dítěti než šestiletému, kniha ho může zaujmout, i když neporozumí úplně všemu. A až trošku povyroste, může ji objevovat znovu. Tentokrát se všemi jejími aspekty.
A byť se jedná o knihu pro děti, ve které se v příbězích kromě Mušlenky vyskytují ještě i další nadpřirozené bytosti a sem tam i nějaké to kouzlíčko, kniha mě bavila i jako dospělou. Nutila mě přemýšlet a dívat se na problémy z různých perspektiv. Takže bych ji klidně doporučila i dospělým.
Zdroj: SUCHÁ, Romana: Nové Mušlenčiny léčivé pohádky pro dětskou duši, nastolení, 2024