Hlavní obsah
Finance

Pracujete rukama? Pojistit si je můžete na miliony korun, ale jen u dvou pojišťoven

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
21. 2. 16:30

Pojištění vybraných částí těla je doménou celebrit. Pojistit ruce si však i v Česku může téměř kdokoliv.

Článek

Slyšeli jste to určitě také: Česko je montovna, kde lidé pracují rukama, Češi mají „zlaté ručičky“ atd. Zdá se tedy, že ruce českých občanů mají doslova výsostné postavení. Možná vás tedy nepřekvapí, že i u vybraných domácích pojišťoven si můžete „ručičky“ pojistit.

Pojištění vybraných částí těla bylo dlouhou dobu doménou nejrůznějších celebrit. Pojišťovny už pojistily dlouhé nohy, vypracovaný zadek či napěchovaný dekolt. K těmto účelům slouží specializované pojistky. Ruce si však může pojistit i běžný člověk, a to relativně běžnou pojistkou.

Pojištění horních končetin je tu již deset let

Pojištění horních končetin je pojištění, které se na českém trhu poprvé objevilo v roce 2012. Inspirací byl podobný produkt, který byl již delší čas nabízen v sousedním Rakousku, a to především hudebníkům. Toto pojištění si však sjednávají i profese, které se živí doslova rukama, tedy například řemeslníci, lékaři, umělci, kadeřnice, maséři, sportovci či programátoři.

Nejen úrazy, ale i nemoci

Připojištění horních končetin může být sjednáno jako úrazové pojištění trvalých následků nebo jako úrazové pojištění trvalých následků a vybraných onemocnění: syndrom karpálního tunelu vyžadující operační řešení, tenisový loket vyžadující operační řešení, zánět žil, akutní tepenný uzávěr cév a revmatoidní artritida s postižením drobných kloubů rukou. Varianta zahrnující onemocnění je však násobně dražší.

Pojištění stojí stovky korun měsíčně

Sjednáte-li si pojistnou částku jeden milion korun (maximálně pojišťovna umožňuje tři miliony), tak za úrazovou variantu budete platit 159 korun měsíčně, varianta s nemocemi stojí 480 korun. Lidé, kteří mají povolání či provozují sportovní aktivitu s vysokou mírou rizika, zaplatí na pojištění ještě více. Stejně tak: čím vyšší pojistná částka, tím vyšší pojistné zaplatíte.

Výluka na již dříve nemocné ruce

Pokud o pojištění uvažujete, seznamte se s výlukami. Z pojištění například nebude plněno za onemocnění horních končetin, které je v přímé či nepřímé souvislosti s nemocí diagnostikovanou před vstupem do pojištění anebo pro jejíž příznaky jste byli v minulosti vyšetřováni, sledováni či léčeni.

Při ztrátě ruky až 27 milionů korun

Výše pojistného plnění se řídí oceňovacími tabulkami pojišťovny. Čím vážnější úraz, tím více peněz od pojišťovny dostanete.

V roce 2022 se přidala druhá pojišťovna, která také poskytuje připojištění horních končetin. Maximální pojistná částka není v tomto případě tři miliony korun jako u první pojišťovny, ale rovných 37 milionů.

V nabídce je však jen jediná varianta, která kryje úraz, nemoc nebo chirurgický zákrok horní končetiny pojištěného. Pojišťovna rovněž požaduje současné sjednání běžného pojištění trvalých následků úrazu, a to na stejně vysokou pojistnou částku. Úrazy jsou v oceňovací tabulce této pojišťovny ohodnoceny nižším procentem. Při úrazu vyžadující protézu horní končetiny není plněno sto procent sjednané částky, ale 55 % v případě dominantní končetiny (u praváka jde o pravou ruku) a 45 % v případě nedominantní končetiny. Nejvyšší možné plnění pro nejvážnější úraz na dominantní ruce je dle tabulky pojišťovny 65 %.

Obě pojištění (první nabízí pojišťovna Uniqa a druhé MetLife) je možné sjednat i současně. V takovém případě by došlo k souběhu obou pojistných plnění. V případě, že byste si sjednali obě pojištění a stal se vám nejvážnější úraz, dostanete více než 27 milionů korun. V případě méně vážných úrazů je plnění pochopitelně nižší. Například za ztrátu koncového článku ukazováku první pojišťovna vyplatí až 20 % z pojistné částky, pojišťovna druhá jen 5 %. Z oceňovacími tabulkami se proto seznamte před sjednáním pojištění.

Zvažte ale také, zda je pro vás toto pojištění skutečně smysluplné. Z mého pohledu dává smysl jen osobám, kteří k výkonu své práce potřebují mít ruce bez jakýchkoli zdravotních omezení a současně by u nich úraz (či nemoc) ruky vedl k takové změně jejich povolání, která by znamenala dramatický finanční propad v jejich příjmu. I tyto osoby by však měly vědět, že i na českém pojistném trhu je možné sjednat pojištění pro případ ztráty pracovní schopnosti výkonu daného povolání, které se může vztahovat na jakékoliv úrazy, tedy nejen úrazy horních končetin. Pro většinu běžných profesí je dostatečné pojištění invalidity v důsledku úrazu či nemoci.

Související články

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz