Článek
Po přečtení článku, na který můj text odkazuje (a který je s velkou pravděpodobností jen smyšlený, jako ostatně většina těch, co se v poslední době na těchto stránkách bohužel objevují) jsem byla zvědavá, jestli jde o naprostý, od reality odtržený blábol, nebo zda se pořád ještě najdou skuteční lidé z masa a krve, kteří ve svém středním a mladším věku (cca pod padesát let), takto přemýšlí. Jestli prostě po světě pořád ještě běhají živí rodiče dětí a dospívajících, jejichž mentalita by odpovídala té, kterou předvádí popisovaný otec. Doufala jsem, že ne, ale když jsem začala maličko pátrat po sítích, zjistila jsem, že nejen, že se pletu, ale musím přiznat, že mě doslova šokovalo, co je stále ještě považováno za normální pohled na svět influencerů, youtuberů a dalších přidružených „povolání“ působících na internetu a sociálních sítích.
Jinými slovy, čučela jsem jak puk, když jsem neustále znovu a znovu narážela na ty stejné, s prominutím naprosto tupé, zastaralé a nepodložené hlášky o líných a rozmazlených mladých floutcích a namachrovaných slepicích, které nic neumí, nikdy nic nedokázali a přesto berou za své pitvoření a blbnutí před kamerou statisíce a ještě tím kazí, manipulují a vykořisťují naše děti. To jako vážně? V roce 2025, po již poměrně drahné době (alespoň v moderním pojetí zrychleného světa), co s námi tato povolání jsou a chtě nechtě ovlivňují naše životy… A pořád se tolik lidí, kterých se celá tato problematika bezprostředně týká (protože drtivá většina z nich má potomky v cílové skupině), není sto nad situací ani trochu hlouběji zamyslet a něco si o ní zjistit? To jsme vážně v těchto kruzích pořád tak „jednoduchý“ a „zapšklý“ národ, že nám stačí papouškovat roky staré (a vyvrácené) názory, protože jsme si je jednou někde přečetli a měnit je je moc náročné? Ach jo…
A to ještě zmiňovaný článek, na který odkazuji, zcela reálně vyzdvihuje snahu otce změnit svůj zastaralý pohled a trochu se informovat, jako nějakou obrovskou zásluhu a jeho neskutečně dechberoucí prohlédnutí, že „ono to asi tak snadné zase nebude“. Jako by nešlo o naprosto zjevnou věc, ale o svaté poselství, které je třeba šířit, protože málokdo se k němu vlastní cestou dobere. A přitom stačí ta málo, jako např. najet na profily těch nejslavnějších, nejznámějších a nejprovařejnějších influencerů a youtuberů a proklikat se až k jejich začátkům (nebo alespoň o pár let zpět, kdy ty statisíce ještě nevydělávali). Jestli z tohohle někdo nepochopí, jak hrozně náročná, vyčerpávající a mravenčí práce to je a kolik je při ní potřeba kreativity, trpělivosti a cílevědomosti (o dalších nadáních nemluvě), tak by se měl vážně stydět a své názory na svět pro jistotu již veřejně neprezentovat.
A pozor! Tím rozhodně neříkám, že neexistují influenceři či youtubeři, kteří skutečně vykořisťují děti, točí pitomosti a jejichž tvorba celkově nestojí ani za procento té pozornosti, které se jí dostává. Jistě, že existují a není jich málo, ALE… nic z toho neznamená, že to těm lidem nedá nesmírnou práci, nebere jim to obří množství času a sil a neklade to na ně (mnohdy až nepřiměřené nároky) v mnoha oblastech jejich života (např. soukromí, sociální vazby, zdravotní stav apod.). Samozřejmě, že přesně takhle to funguje! A to pořád není vše! Kromě toho je to také vystavuje ohromné dávce stresu, zodpovědnosti a nepohodlí, o kterých si spousta běžných „off-line profesí“, které řeší maximálně tak to, jak se ulejt, když šéf nekouká, může nechat leda tak zdát noční můry. Tihle lidé nemají téměř nikdy volno, nikdy se nemůžou beztrestně „hodit marod“ a nemůžou často ani svobodně žít podle svého (např. nosit, jíst, pít, nebo třeba jen prožívat to, co by chtěli, nýbrž jen to, co "mají nasmlouváno"). A i když mají třeba hromady peněz a vypadá to, že si bezstarostně žijí v luxusu a pohodlí, ne vždy je to pravda. A i když je, tak to opravdu neznamená, že se jen válí, nic nedělají, berou za to peníze a užívají si. A fakt není tak těžké to z jejich „contentu“ (obsahu) vyčíst, stačí jen nehledět na něj povrchně a trochu o věcech přemýšlet.
Že to mnohdy nezvládají malé děti a někteří teenageři a myslí si, že být influencer je jen o tom „pozlátku“, které je zachyceno na kamerách… OK, nad tím se dá přivřít oko. Ale že to nevidí jejich rodiče, neumí jim to vysvětlit a nechápou souvislosti, to už je, nezlobte se na mě, ale docela silná káva. Jinými slovy… Kdyby za mnou přišlo mé dítě s tím, že chce být influencerem nebo youtuberem (a nedej bože kvůli tomu nechce jít nic skutečného vystudovat ani se ničím vyučit), tak bych pochopitelně taky byla na mrtvici… Ale ne proto, že věnovat se v životě těmto povoláním je ostudné, pozérské a „nereálné“, ale proto, že je to nesmírně náročné, nejisté a často i nevděčné, protože vás to může strašně rychle totálně semlít, zničit a odkopnout jen vaši ožvýkanou „mrtvolku“. A hlavně… musíte s tím začít fakt od píky, mít dobrý nápad trefující díru na trhu a věnovat se tomu včas, soustavě a naplno. A ne že se teď najednou (když chce být influencerem každý druhý a každý třetí už něco od dětství někam natáčí a "postuje"), rozhodnete, že to budete dělat taky, protože „na tom se bohatne a získává sláva“ a do půl roku čekáte, že budete konkurovat těm nejznámějším jménům na naší on-line scéně.
Takhle to nefungovalo ani před lety, kdy to celé teprve začínalo a byl to tak trochu „divoký západ“, natož teď. Teď je nutné mít připravená i zadní vrátka a počítat s tím, že mi to prostě nevyjde (a přesně to by měli všichni rodiče jako první vysvětlit svým dětem, když s tím za nimi přijdou a ne začít rozhovor tím, že „co to žvaníš, influencer to přece není práce, to je jen sranda“, páč cokoliv, co řeknou pak, už bude zcela irelevantní). A hlavně by měli jak oni, tak jejich potomci chápat, že to všechno, co my, jako diváci na sítích vidíme, je až výsledný produkt. Stejně jako film, nebo seriál… Je to něco, jako pečlivě vybroušený klenot, za kterým jsou hodiny a hodiny příprav a tvrdé práce (a taky hodně, ale fakt hodně peněz, protože ono to má svůj důvod, proč tihle lidé tolik vydělávají-protože jejich práce vyžaduje i obří investice). A to i v případě (nebo spíše speciálně v případě!) že to třeba celé vypadá, jako když to dotyčný natočil jen tak na mobil ráno v koupelně, protože „ho to teď zrovna napadlo“.
Abych to celé nějak smysluplně uzavřela… Být opravdu úspěšným, známým a vlivném influencerem či youtuberem není jen „dělat opičky do kamery“ nebo „dělat ze sebe idiota za velké peníze a přitom nemuset nic umět, znát a zvládat“. Je to zatraceně náročné povolání, které v sobě mísí technické i umělecké prvky a vyžaduje, aby byl člověk tak trochu chameleon, který na jednu stranu rád vystupuje před lidmi a umí to s nimi, ale současně mu ani nevadí být hodiny a hodiny zalezlý někde doma, studovat nejrůznější problematiku a chystat si content na další video. A ano, vím, že ti opravdu úspěšní a známí, mají za sebou celé týmy, které se jim o tohle starají od PR managerů, přes techniky až po „scénáristy“, ale rozhodně s nimi nezačínali. Byly doby, kdy to prostě museli zvládat sami a museli to zvládat fakt dobře, nebo mít takřka obří, nadpřirozené štěstí (nebo obojí). Jinak by po nich dneska neštěkl ani pes…
Bylo by tudíž možná už načase, aby většinová společnost jejich práci taky trochu ocenila, něco si o ní zjistila a přestala ji bagatelizovat, zesměšňovat a hanět jen proto, že „za našich mladých let tohle nebylo“. To nebyla spousta jiných profesí, které dnes bereme jako úplně normální, tak proč ne i tohle? Nebo za vašeho dětství (mluvím na ty, co už jim bylo čtyřicet) snad existoval ve firmě, kde pracovali třeba vaši rodiče, např. takový "správce sítě"? Asi sotva (pokud zrovna nedělali na sádkách). No vidíte a dneska byste se vy bez něj možná neobešli… Tak proč se nedívat stejně i na influencery a youtubery? A proč jejich práci nehodnotit víc objektivně? Protože on je sakra rozdíl, když řeknete o některém z nich, že točí blbosti a když řeknete, že jeho práce není skutečná práce a že bere peníze za nic. To první určitě může být pravda (a mnohdy i je, protože ruku na srdce, spousta tohohle on-line obsahu je hlavně o pobavení, relaxaci a troše toho blbnutí). To druhé ale může tvrdit snad jen někdo, kdo si pořád ještě myslí, že zkratka AI znamená asfaltová izolace…