Hlavní obsah

Trpíte menstruační chudobou? A kolik litrů krve z vás jako měsíčně vyteče?

Foto: Emma33

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Z některých článků o „menstruační chudobě“ člověk málem nabývá dojmu, že se ty ženské hygienické pomůcky dneska potahují drahými kovy. Ale jak je to doopravdy? A zajímá to vůbec někoho?

Článek

Nemůžu si pomoct, ale vánoce nevánoce… Článek na který odkazuju a který jsem (přiznám se bez mučení) ani nedočetla do konce, mě opět přiměl se ozvat, protože… Uf! Tohle opravdu někdo myslí vážně? Fakt? Doopravdy má někdo pocit, že v Čechách trpíme „menstruační chudobou“ a to v takové míře, že je třeba kvůli tomu nejen psát štvavé články a plamenně diskutovat, ale dokonce měnit zákony ? Možná tak „mozkovou chudobou“, to bych ještě pochopila. Nebo „chudobou soudnosti“, která zjevně zachvacuje čím dál, tím více lidí, protože jinak si vážně nedokážu vysvětlit, jak vůbec někoho může napadnout řešit zrovna tohle téma a ještě si pomáhat těmi nejlacinějšími slzopudnými berličkami typu „chudinky děti kvůli tomu ani nemůžou do školy“ (ještě, že tam nestálo „do školky“ nebo do "chlapeckého skautského oddílu").

Vždyť je to do nebe volající pitomost, a to píšu jako někdo, kdo menstruuje cca od jedenácti let a opravdu se v této činnosti nijak nevyžívá ani se na ni dvakrát netěší. Nicméně jak tak na to koukám… Asi to celé ty roky dělám nějak blbě, nebo nevím. Až doteď jsem si myslela, že v tomto směru nepokulhávám, ale asi ano, protože ať se snažím jak se snažím, nestojí mě tahle ryze dámská kratochvíle měsíčně víc, než pár desítek korun. Maximálně tak stovku, ale to se musím fakt rozšoupnout a koupit nějakej ten „gold, echt gold“ (což se mi ovšem stane většinou nedopatřením, nebo proto, že se svou vlastní blbostí dostanu do stavu „menstruační nouze“ a narychlo a v časovém presu beru takříkajíc "co je"). Možná bych se nad sebou vážně měla zamyslet a dát do toho pravidelného krvácení „víc srdíčka“, protože z výše zmíněného článku (i mnohých dalších, samozřejmě, protože bohužel nejde o ojedinělý úkaz) se zdá, že správné české ženě udělá menstruace každý měsíc takovou díru do rozpočtu, že by se za ni nemusela stydět ani menší atomovka. Litry a litry šarlatové, životodárné tekutiny mizí v nenávratnu a s nimi i hromady vložek, tamponů, menstruačních kalíšků a disků, látkových vložek, mořských hub, menstruačních kalhotek a… bůh ví, co všechno se dneska ještě používá (a bůh ví, kam všude se to strká či upevňuje).

Ale dámy (a především vy pánové, kteří s tímto nemáte osobní zkušenosti)… takhle to při menstruaci přece nefunguje. Pokud si vezmeme na paškál normální, zdravou dívku či ženu v plodném věku (ostatní výjimky prosím ponechme stranou, protože jich není zase tolik, aby měly vliv na statistiky), tak její zdravá spotřeba vložek při běžné menstruaci se pohybuje někde kolem pětadvaceti až pětatřiceti kusů (průměrná ztráta krve při menstruaci je 20 -80 ml, což jsou pro lepší představu asi tak dva velký panáky). Jen výjimečně to může být více (a stejně výjimečně zase méně). V obchodní řeči jsou to tak tři, nanejvýše čtyři obvyklé balíčky, které vás skutečně nemusí přijít na víc, než na pár desítek korun. Zvlášť, když je možné je pořídit ve slevě, či ve větším ekonomickém balení protože, světe div se, vložky se nekazí, neplesniví ani se do nich ve skříni nepouštějí moly (teda… pokud ty chudinky motýlky netýráte hlady). A to prosím pořád mluvíme jen o těch kvalitnějších, maximálně průměrných, značkách. Ty „low budget“ verze se dají pořídit ještě levněji a někde a za jistých (ne zrovna nesplnitelných) podmínek dokonce i zdarma.

Čili sečteno podtrženo, ne… Fakt si u nás, kvůli zlé vládě (nenažraným obchodníkům, nesolidárním boháčům, ozonovým dírám a chybám v matrixu) nikdo nemusí strkat do spodního prádla ani nastříhané noviny (pravděpodobně ukradené ze sběrny, neboť denní tisk dneska vyjde daleko dráž, než všechny vložky na trhu) ani natrhané letáky z obchodních řetězců. A už vůbec nikdo tu nemusí s pláčem sedět doma (celý den patrně na WC, protože jinak to ani nedává smysl) a zanedbávat vzdělání, práci a společenský život. Tohle se týká úplně jiných států, které je na místě litovat a kterým je na místě pomoci, nikoliv naší pohodlné země a pohodlné doby. My si totiž dokonce ani nemusí z buničiny a zbytků látek vyrábět vložky doma, tak jako naše babičky (a někde ještě i matky), heč! A dokonce je pak ani nemusíme prát někde v potoce, nebo kde že to mají jako dělat ti v článku zmínění fiktivní nebožáci, co nemají vůbec žádný přístup k tekoucí vodě. Stačí jen kapku používat tu kulatou věc, co máme všichni na krku a umět základní počty, což ovšem každá žena, která už menstruuje, musí zvládat a pokud ne, měla by se nad sebou zamyslet.

I když to by měl udělat asi každý, kdo má v dnešní době neustále potřebu hledat finanční problémy tam, kde nejsou a kde je mají jen ti, kteří kdyby je neměli tam, měli by je někde jinde, protože prostě nejsou schopní je nemít. Ano, doba není zrovna růžová… Ano, spousta lidí musí vážně obracet každou korunu (no, každou asi zas ne, to je trochu přehnané, ale alespoň každou druhou). Ale nebuďme zase až tak moc rozežraní a nedělejme z našeho státu zemi třetího světa, kde lidé umírají hlady na ulicích, žijí ve špíně a když vidí svítící žárovku, hledají Bibli aby mohli provést exorcismus. Tak špatně na tom zase nejsme a ani nikdy nebudeme, pokud se budou lidé obecně více snažit hledat cestu ven sami a bez pomoci a zásahu nějaké vyšší moci (ať už ze strany státu nebo nějaké nadace či neziskovky). Ale to asi těžko klapne, když je budeme neustále utvrzovat v tom, že se mají špatně a že za to může někdo jiný a ten někdo jiný to taky musí (za ně) vyřešit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz