Článek
Mancinela obecná (Hippomane mancinella) je stálezelený či poloopadavý keř nebo častěji nevelký strom, dorůstající výšky 10 až 15 metrů a vyskytující se v zalesněných oblastech Karibiku. Přes svůj zdánlivě nevinný vzhled se mancinela stala zdrojem mnoha případů otravy a je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejnebezpečnější strom světa.
Plody připomínají planá jablíčka
Mancinela obsahuje ve všech svých částech jedovatou mléčně bílou šťávu se silně dráždivým a alergenním účinkem na kůži a sliznice. K poškození zdraví nejčastěji dochází, když se návštěvníci karibských pláží schovají pod stromem před deštěm. Návštěvníky někdy mohou zlákat k ochutnání neškodně vypadající plody, které se podobají planým jablkům.
Přímý kontakt s listím, kmenem nebo šťávou rostliny vede k rychlému nástupu vážné a bolestivé dermatitidy, která se projevuje zarudnutím kůže, vyrážkou, tvorbou puchýřů a otoky. Puchýře podobné spáleninám bývají následně napadány druhotnými bakteriálními infekcemi, a pokud se šťáva dostane do oka, dochází k silnému podráždění spojenému se slzením, pálením, otokem očních víček, rozmazaným viděním a silným zánětem spojivek. Může nastat i poškození zraku a slepota, která je naštěstí většinou jen dočasná.
Plody mají příjemnou sladkou vůni a na první dojem jsou i chutné. Pokud je ale díky nevědomosti člověk sní, po chvíli se v ústech dostavuje pálivá bolest a pocit staženosti. Rty, dásně a jazyk napuchají a polykání je obtížné. Tyto potíže mohou trvat i několik hodin. Otrava bývá provázena průjmem, bolestí břicha a někdy i zvracením, občas bývá uváděno i krvácení trávicího traktu. V extrémních případech a bez lékařského ošetření může podle některých zdrojů dojít i k šokovému stavu, útlumu centrálního nervového systému a smrti. Trvalejší následky mohou zahrnovat dlouhodobý pokles srdeční frekvence a krevního tlaku. Také chronické vystavení se toxinům může vést ke smrti způsobené degenerací jater, ledvin, slinivky a nadledvinek.
Prognóza otrav bývá i přes jejich nepříjemný průběh dobrá a fatální případy jsou výjimečné. Na navštěvovaných místech bývá strom označen výstražnými cedulemi nebo červenými pruhy.
V minulosti karibští domorodci využívali toxické vlastnosti mancinely. V míze stromu namáčeli šípy a ke kmenům uvazovali zajatce, kteří byli díky této kruté metodě časem rozleptáni.
S mancinelou se setkáte vzácně
Ve Spojených státech amerických je mancinela ponechávána pouze na území národních parků, zatímco jinde bývá z důvodu ochrany zdraví obyvatel a turistů kácena. Na Floridě byla zařazena mezi ohrožené druhy. V karibské oblasti byla předmětem intenzivního kácení již od 18. století a v současnosti se s ní v navštěvovaných lokalitách setkáte spíše sporadicky.
Zdroje: Wikipedia, Guinnessworldrecords.com, ekolist.cz