Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Mancinela obecná: Nejjedovatější strom světa může způsobit slepotu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons / Jason Hollinger

Mancinela obecná (Hippomane mancinella).

24. 5. 10:00

Mancinela obecná je považována za nejnebezpečnější strom na světě. Její neúprosnou povahu dokreslují přezdívky, jako je „strom smrti“ nebo „karibská medúza“.

Článek

Mancinela obecná (Hippomane mancinella) je stálezelený či poloopadavý keř nebo častěji nevelký strom, dorůstající výšky 10 až 15 metrů a vyskytující se v zalesněných oblastech Karibiku. Přes svůj zdánlivě nevinný vzhled se mancinela stala zdrojem mnoha případů otravy a je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejnebezpečnější strom světa.

Plody připomínají planá jablíčka

Mancinela obsahuje ve všech svých částech jedovatou mléčně bílou šťávu se silně dráždivým a alergenním účinkem na kůži a sliznice. K poškození zdraví nejčastěji dochází, když se návštěvníci karibských pláží schovají pod stromem před deštěm. Návštěvníky někdy mohou zlákat k ochutnání neškodně vypadající plody, které se podobají planým jablkům.

Přímý kontakt s listím, kmenem nebo šťávou rostliny vede k rychlému nástupu vážné a bolestivé dermatitidy, která se projevuje zarudnutím kůže, vyrážkou, tvorbou puchýřů a otoky. Puchýře podobné spáleninám bývají následně napadány druhotnými bakteriálními infekcemi, a pokud se šťáva dostane do oka, dochází k silnému podráždění spojenému se slzením, pálením, otokem očních víček, rozmazaným viděním a silným zánětem spojivek. Může nastat i poškození zraku a slepota, která je naštěstí většinou jen dočasná.

Plody mají příjemnou sladkou vůni a na první dojem jsou i chutné. Pokud je ale díky nevědomosti člověk sní, po chvíli se v ústech dostavuje pálivá bolest a pocit staženosti. Rty, dásně a jazyk napuchají a polykání je obtížné. Tyto potíže mohou trvat i několik hodin. Otrava bývá provázena průjmem, bolestí břicha a někdy i zvracením, občas bývá uváděno i krvácení trávicího traktu. V extrémních případech a bez lékařského ošetření může podle některých zdrojů dojít i k šokovému stavu, útlumu centrálního nervového systému a smrti. Trvalejší následky mohou zahrnovat dlouhodobý pokles srdeční frekvence a krevního tlaku. Také chronické vystavení se toxinům může vést ke smrti způsobené degenerací jater, ledvin, slinivky a nadledvinek.

Prognóza otrav bývá i přes jejich nepříjemný průběh dobrá a fatální případy jsou výjimečné. Na navštěvovaných místech bývá strom označen výstražnými cedulemi nebo červenými pruhy.

V minulosti karibští domorodci využívali toxické vlastnosti mancinely. V míze stromu namáčeli šípy a ke kmenům uvazovali zajatce, kteří byli díky této kruté metodě časem rozleptáni.

S mancinelou se setkáte vzácně

Ve Spojených státech amerických je mancinela ponechávána pouze na území národních parků, zatímco jinde bývá z důvodu ochrany zdraví obyvatel a turistů kácena. Na Floridě byla zařazena mezi ohrožené druhy. V karibské oblasti byla předmětem intenzivního kácení již od 18. století a v současnosti se s ní v navštěvovaných lokalitách setkáte spíše sporadicky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz