Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pražská nej: největší náměstí není Václavák, ale Karlovo náměstí

Foto: PatrikPaprika, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kostel svatého Ignáce z Loyoly na Karlově náměstí v Praze.

Největší pražské náměstí se rozkládá na ploše přes 80 tisíc metrů čtverečních. Pokud si ale myslíte, že je jím Václavák, jste na omylu.

Článek

Václavák toho pamatuje hodně, ale největší náměstí je jinde

Vzhledem k tomu, že Václavské náměstí (původně Koňský trh) zažilo tolik historicky významných událostí, z nichž některé krátce zmiňuji pod tímto odstavcem, vůbec se nedivím, že ho někteří lidé považují za největší náměstí v Praze.

  • Manifestace české loajality vůči Německé říši 3. července 1942
  • 16. ledna 1969 se v horní části Václaváku zapálil Jan Palach. S popáleninami byl převezen do nemocnice, ale po třech dnech zemřel.
  • 28. března 1969 porazil tým hokejistů z Československa hokejisty Sovětského svazu a na Václaváku se tehdy sešly desítky tisíc nadšených fanoušků.
  • 80. letech dvacátého století se tady konala spousta protestních akcí zaměřených proti komunistickému režimu, jejichž vyvrcholením byly velké a opakované demonstrace v listopadu 1989.

Demonstrace, oslavy a další hromadná setkání se na Václaváku konají dodnes.

Především horní část Václavského náměstí je velmi frekventovaná, ale povedou-li vaše kroky po celé délce náměstí, budete míjet spoustu obchodů, restaurace a zábavní podniky, ale také zahraniční turisty. O Vánocích i Velikonocích tady navíc zažijete atmosféru probíhajících trhů. Václavák je zkrátka profláknutý a docela atraktivní, což je možná právě tím důvodem, proč ho někteří lidé mylně považují za největší náměstí v Praze. Ovšem, co se rozlohy týká, prvenstvím se nepyšní.

Největším náměstím v Praze je Karlovo náměstí

Největší pražské náměstí patří současně mezi největší náměstí v Evropě a je jím Karlovo náměstí (dříve Dobytčí trh). Oproti Václaváku je téměř dvakrát větší, a ačkoliv toho nezažilo tolik, jeho prvenství s rozlohou 80 552 metrů čtverečních mu nelze upřít. Půdorys náměstí je kosodélný, a i když jde o rušnou část Prahy, máte možnost odpočinout si v parku s lavičkami a několika památnými a starobylými stromy.

Foto: Epicwoman

Platan javorolistý v parku na Karlově náměstí je památným stromem.

Je tady rušno

Poté, co se roku 1980 zrušila trať na Václaváku, hlavní uzel pražské tramvajové dopravy byl přesunut právě na Karlovo náměstí. Kdo se už někdy na Karláku ukázal, může potvrdit, že jde o velmi rušné místo, na němž neustále cinkají tramvaje.

Foto: Epicwoman

Budovy, které stojí za zmínku

Na Karlově náměstí se nachází několik významných budov. Hned na úvodní fotografii článku vidíte barokní Kostel svatého Ignáce z Loyoly, který dříve býval jezuitským chrámem. Další budovy, které stojí za zmínku, přikládám s fotografiemi a krátkými popisky.

Novoměstská radnice

Foto: Mister No, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Dominantou Novoměstské radnice je radniční věž, jejíž stavba probíhala v letech 1452 až 1456. Přízemí věže sloužilo jako věznice. Na vrchol věže vede 221 schodů.

Faustův dům

Foto: VitVit, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Faustův dům je spojený s legendou o dr. Faustovi a od roku 1964 je kulturní památkou.

Charles Square Center

Foto: Epicwoman

Charles Square Center je prosklená budova z roku 2002 a dle kritiků narušila charakter náměstí.

Závěrem

Pravdou je, že Karlovo náměstí není tolik nápadné a atraktivní jako Václavské či Staroměstské náměstí. Nepotrpí si na velkolepé události a demonstrace a jen těžko byste ho označili jako ideální místo pro pěknou procházku. Neměli bychom ale opomíjet fakt, že plocha, na které se rozkládá, z něj činí největší náměstí v Praze.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz