Hlavní obsah
Lidé a společnost

Desetiletý chlapec chce být žokejem: Jeho tréninky na míči a trampolíně z něj udělaly virální hit

Foto: Eskarína / leonardo.ai

Ilustrační obrázek

Na sociálních sítích se šíří videa desetiletého chlapce z Japonska, jenž usilovně trénuje, aby se mohl stát žokejem. Diváci jsou ohromení jeho nadšením i neobvyklým způsobem cvičení, jakým napodobuje jízdu na koni.

Článek

Všechno odstartovala plyšová hračka

Desetiletý chlapec Reo z japonské prefektury Jamaguči se do jezdeckého sportu zamiloval v momentě, kdy vyhrál plyšového koně. Od té doby sní o tom, že se jednou stane profesionálním žokejem.

Na rozdíl od mnoha jiných dětí ale na uskutečnění svého snu tvrdě pracuje. Doma každý den trénuje, aby posílil střed těla a zdokonalil svůj smysl pro rovnováhu. Ačkoli pro zpevnění využívá i expandér a další pomůcky, diváky nejvíce zaujalo jeho cvičení na velkém gymnastickém míči.

Míč si totiž pokládá ještě na trampolínu, aby co nejvěrněji napodobil pohupování na koňském hřbetě. Nároky na udržení stability se pak rapidně zvyšují. Přesto se Reo na neobvyklé konstrukci udrží – v žokejské pozici vytrvale rajtuje až do konce závodu, který při cvičení sleduje v televizi, přičemž v cílové rovince ještě zrychlí a pobízí gumového oře bičem.

Třebaže do domácího cvičení vkládá spoustu úsilí, bez praxe by se jeho sen splnil jen těžko. Proto mu jeho otec Manabu umožnil navštěvovat také místní jezdecký klub. Tam chlapec dostává i lekce jízdy na koni nebo na jezdeckém trenažéru.

Manabu je na svého syna hrdý a věří, že jednou bude závodit na světové scéně. Jeho zálibu podporuje i tím, že videa z tréninků každý víkend sdílí na sociálních sítích – rád by tak získal sponzory, aby si Reo mohl dovolit kvalitní trénink a zajistil si ty nejlepší podmínky pro budoucí kariéru.

Jak se stát žokejem?

V Japonsku je k získání žokejské licence nezbytné absolvovat tříleté studium na dostihové škole založené Japonskou dostihovou asociací (JRA). Součástí výuky je práce ve stájích, nácvik jízdy na koni a příprava na dostihy. Zájemci o studium musí absolvovat přijímací zkoušku a splňovat následující předpoklady:

  • Při nástupu do školy musí být mladší 20 let a musí mít dokončené vzdělání na střední škole nebo jiné rovnocenné vzdělávací instituci.
  • Zájemci mohou vážit maximálně 46,5 kilogramu, musí mít dobrý zrak (bez brýlí nebo kontaktních čoček) i sluch a celkově se udržovat v dobrém zdravotním stavu.
  • Zároveň nesmí mít žádný záznam v rejstříku trestů.

V České republice jsou podmínky obdobné – chlapci i dívky si musí udržovat hmotnost cca pod 55 kilogramy pro rovinové dostihy a pod 65 kilogramy pro překážkové dostihy, přičemž dobrá fyzická kondice je pro tento sport klíčová.

Samozřejmostí je také absolvování studia na střední škole v oboru jezdectví a ošetřování koní, kde se po složení závěrečné praktické zkoušky z žáka stane profesionální jezdec. Nicméně je důležité podotknout, že se tím automaticky nestává žokejem.

Zatímco v zahraničí se termínem „žokej“ zpravidla označují všichni dostihoví jezdci, v Česku je toto označení stále vnímáno jako titul, který jezdec obdrží až po dosažení padesáti vítězství buď v rovinových, nebo překážkových dostizích.

Závěr

Snít o tom, co jednou budeme dělat, je přirozenou součástí dětství – ale jen málokdo svá dětská přání opravdu uskuteční. Většina z nás se nakonec vydá po úplně jiné profesní dráze a naše sny zůstanou jen krásnou vzpomínkou.

A právě proto Reův příběh zaujal diváky po celém světě. Odhodlání a disciplína, jaké ve svém věku má, se jen tak nevidí. Kromě toho nám připomíná, že to nejlepší, co pro splnění svých snů můžeme udělat, je pracovat na nich právě teď.

Pokud vás téma zaujalo, neváhejte se podělit o své názory v anketě nebo v diskuzi a sdílejte článek na sociálních sítích.

Anketa

Podařilo se vám získat zaměstnání, o kterém jste v dětství snili?
Ano, živím se tím, o čem jsem snil/a už jako dítě.
50 %
Vykonávám jinou práci a mrzí mě, že se mi můj sen nepodařilo uskutečnit.
0 %
Ne, vykonávám sice jinou práci, ale jsem za to rád/a.
50 %
Nevím, jako dítě jsem ještě nevěděl/a, čím se chci jednou živit.
0 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz