Hlavní obsah
Lidé a společnost

Halloweenský vrah „Cukrář“: V roce 1974 sladkosti otrávil kyanidem, neváhal je dát i svým dětem

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Když se Ronald Clark O'Bryan dostal do finančních potíží, zrodil se mu v hlavě plán, jak se z dluhů dostat. Na své děti uzavřel životní pojistku, o Halloweenu je pak plánoval otrávit sladkostmi. Aby své úmysly skryl, cukrovinky dal i dalším dětem.

Článek

Ďábelský plán, který měl O'Bryana zbavit dluhů

Optik Ronald Clark O'Bryan žil se svou ženou Dayene, dcerou Elizabeth a synem Timothym poklidně v malém americkém městečku Deer Park. Byl oblíbeným členem místní komunity, hlásil se k baptistické církvi a vystupoval v kostelním sboru. V roce 1974 se ale tehdy třicetiletý Ronald Clark O'Bryan dostal do finančních potíží. Jeho dluh vzrostl na 100 000 dolarů, což v té době byla již značná suma. Své finanční problémy se O'Bryan nakonec rozhodl vyřešit způsobem, který je pro normálně smýšlejícího člověka naprosto nepochopitelný. V hlavě se mu zrodil ďábelský plán, kdy chtěl čerpat peníze z životní pojistky, kterou měl uzavřenou i na své děti. Proto vymyslel, že by děti otrávil o Halloweenu, kdy ve Spojených státech tradičně chodí od domu k domu a koledují. Dostávají přitom sladkosti, které si odnášejí domů. O'Bryana napadlo tyto dobroty otrávit kyanidem draselným a podat je hned několika dětem, včetně těch svých.

Sladkostmi s kyanidem otrávil vlastního syna

O Halloweenu roku 1974 Ronald Clark O'Bryan svůj plán realizoval. Rozhodl se jed přimíchat do populární cukrovinky Pixy Sticks, jedná se o brčko naplněné jedlým práškem, který chutná po ovoci. O'Bryan přimíchal do směsi kyanid a následně opět obal cukrovinky uzavřel. Vzal děti na koledu do texaské Pasadeny. Společnost jim dělal jeden další rodič a jeho dvě děti. Skupina navštívila několik domů a během koledování O'Bryan podstrčil všem čtyřem dětem ze skupiny a jednomu dalšímu dítěti otrávené tyčinky. Ještě chvíli koledovali, ale pak se přihnal liják, a tak se rozhodli pro návrat domů.

Když O'Bryan ukládal svého osmiletého syna do postele, zeptal se ho Timothy, zda by si před spaním nemohl sníst jedno cukroví z koledy. Vybral si právě onu otrávenou tyčinku, alespoň to tvrdil jeho otec. Rodičům si Timothy stěžoval, že chutná nezvykle hořce, a tak mu O'Bryan podal slazený nápoj. Brzy poté se Timothymu udělalo velmi zle od žaludku. Zvracel, nemohl se postavit na nohy, a tak ho rodiče odvezli do nemocnice. Během jízdy však chlapec zemřel. Timothy byl jediným dítětem, které otrávenou tyčinku zkonzumovalo, ostatní děti měly to štěstí, že ji neochutnaly. Přitom stačilo málo, a oběti mohly být dvě. Jednoho z hochů, který cukrovinku také dostal, našli jeho rodiče spícího, v ruce držel neotevřené ochucené brčko.

Dostal trest smrti

Po úmrtí chlapce byla samozřejmě nařízena pitva s cílem zjistit, co vedlo k jeho smrti. Bylo zjištěno, že chlapec zkonzumoval množství kyanidu, které by zcela určitě bylo schopné zabít dva dospělé lidi. Jakmile se o případu dozvěděla veřejnost, zavládla panika. Rodiče ve strachu nosili sladkosti na policii a měli obavu z toho, že ve městě řádí sériový vrah, jehož cílem je zabít co nejvíce dětí. Ačkoliv si O'Bryan myslel, kdoví jak jeho plán nebyl chytrý, kriminalisté ho již brzy měli v hledáčku. Bylo jim divné, že si nedokázal vzpomenout, od koho dostal dané sladkosti, a když si ověřovali, zda tento typ cukrovinek někdo v dané lokalitě rozdával, zjistili, že ne. Posléze se O'Bryan snažil svalit vinu na majitele jednoho z domů, který navštívili, byl jím řídící letového provozu Courtney Melvin. Ten měl však neprůstřelné alibi, to, že byl v práci, dosvědčilo více jak 200 osob.

Jakmile detektivové zjistili, že se O'Bryan topí v dluzích a z práce ho chtějí vyhodit, začali mít v případu jasno. Kriminalisté zjistili, že životní pojistku na své děti uzavřel jen pár měsíců předtím, než jeho syn zemřel. Měsíc před vraždou pak částku ještě navýšil a uzavřel další pojistky. Navíc bylo policii také podezřelé, že na vyplacení peněz z pojistky se O'Bryan dotazoval hned druhý den ráno po synově smrti. Když pak zjistili, že si v Houstonu opatřil kyanid, došlo jim, že to musel být on, kdo cukrovinky otrávil. O'Bryan však trval na své nevině.

I během soudního jednání se ke svým skutkům odmítal přiznat. Důkazy proti němu však hovořily jasně. Obžaloba prokázala, že aktivně sháněl kyanid a dotazoval se, jak velká dávka je smrtelná. Ronald Clark O'Bryan byl za svůj odporný zločin odsouzen k trestu smrti. Jeho manželka po vynesení rozsudku požádala o rozvod. Ve vězení si O'Bryan prožil krušné chvíle, když se ostatní spoluvězni dozvěděli, jaký zločin spáchal. Dne 31. března 1984 byl Ronald Clark O'Bryan popraven. Před popravou znovu zopakoval, že trvá na své nevině. Do dějin kriminalistiky vešel jako „Cukrář“, znám je i pod přezdívkou „Muž, který zabil Halloween“.

Zdroje: People, Criminal Minds, Wikipedia – heslo Ronald Clark O'Bryan

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz