Článek
Na dně jezera Toplitz se má ukrývat nacistický zlatý poklad
Jezero Toplitz (Toplitzsee) je od našich hranic vzdáleno zhruba tři hodiny jízdy autem. Nachází se v Rakousku, ve spolkové zemi Štýrsko. V současné době je toto místo vyhledáváno turisty, kteří touží po klidné procházce lesem a odpočinku od ruchu velkoměsta. Je zde možné svézt se loďkou a kochat se krásami místní přírody. K návštěvě také láká milovníky válečné historie.
Během druhé světové války zde probíhaly zkoušky zbraní třetí říše, ale zajímavější je legenda o nacistickém pokladu, která se k jezeru váže. Říká se, že právě na dno jezera Toplitz měli nacisté před skončením druhé světové války ukrýt hordy zlata, jehož hodnota by dnes činila více jak odhadem až závratné 3 miliardy liber. Poklad ale zatím nikdo neobjevil. Byly zde však nalezeny padělky britských bankovek, které zde našli místní, kteří se je jali vyměňovat v bankách v okolí. Rychle však bylo odhaleno, že peníze jsou falešné. Byly původně určené na tajnou operaci, jejímž cílem bylo zaplavit Velkou Británii padělanými penězi a uvrhnout její ekonomiku do chaosu.

Vody jezera Toplitz jsou zrádné.
Nález bankovek jen podpořil povídačky o tom, jaké cennosti by se na dně jezera ještě mohly skrývat. Ví se totiž, že na sklonku války byl tehdejší německý ministr financí Ludwig von Krosigk pověřen úkolem schovat říšské zlato, umělecká díla, šperky a další hodnotné věci na bezpečné místo. Tím by mohlo být právě jezero Toplitz, protože existují svědectví, která vypráví o nákladních vozidlech střežených po zuby ozbrojenými příslušníky nacistického oddílu SS, která měla směřovat těsně před koncem války právě sem.
Některé potápěče ale honba za ním stála život
Už v poválečném období odstartovala „zlatá horečka“ a honba za nacistickým pokladem na dně jezera. Brzy se však ukázalo, jak nebezpečné může hledání zlata v jezeře Toplitz být. Dno jezera je totiž plné popadaných stromů, které potápěčům dost ztěžují práci a orientaci ve vodě. V některých případech skončily ponory tragicky. V roce 1947 zrádnost jezera okusili potápěči amerického námořnictva, kteří měli za úkol zjistit, co se zde nachází.
Jejich tým byl ale odvolán, protože během ponoru došlo k utonutí jednoho z nich. V roce 1963 pak došlo k úmrtí dalších dvou potápěčů, kteří zde hledali nacistické zlato. Přesto proběhly další pokusy o zmapování jezera, které ovšem nepřinesly žádné zajímavé nálezy. V 60. letech byl nakonec s ohledem na bezpečnost vydán zákaz potápění v jezeře, který byl v platnosti až do roku 1983. Toho roku získal povolení prozkoumat dno jezera německý profesor biologie Hans Fricke. Ten v rámci svého ponoru zjistil, že jezero Toplitz je doslova odkladiště všemožného vojenského odpadu, navíc mu stejně jako ostatním potápěčům komplikovaly průzkum ponořené stromy.
V roce 2000 pak dostala zelenou expedice amerických potápěčů, kteří chtěli zjistit, zda je pravdou, se zde nachází cennosti třetí říše. „Opravdu nevím, jestli tam dole něco je, ale chceme tu záhadu jednou provždy vyřešit,“ nechal se v té době slyšet Irwin Klissenbauer, tehdejší ředitel státní společnosti, která měla správu jezera na starosti. Potápěči ani tentokrát neobjevili nic zásadního. Ani další výpravy za nacistickým zlatem nebyly úspěšné. Zatím nejzajímavějším objevem tedy zůstávají medaile, které našel v roce 2001 nizozemský turista nedaleko Toplitzsee. Ani to však hledače pokladů neodrazuje a stále sem přijíždějí v naději, že právě oni zlato najdou.
Zdroje: Daily Mail, War History Online, The Gurdian, Wikipedia – Toplitzsee