Článek
Francys Arsentiev měla vášeň pro horolezectví
Francys Arsentiev přišla na svět dne 18. ledna 1958 v Honolulu na Havaji. Jako malá studovala Americkou školu Tasis ve Švýcarsku. Po absolvování střední školy se zapsala na univerzitu University of Louisville, kde studium zdárně dokončila. Posléze se začala živit jako účetní. Její vášní už od dětství ovšem bylo horolezectví. Svou lásku k horám sdílela i s mužem svého života, Sergejem Arsentievem, za kterého se provdala v roce 1992.
Společně se jim povedlo zdolat několik ruských hor a také aljašský vrchol Denali. Francys Arsentiev se rovněž do historie zapsala jako první žena, který zvládla sjet na lyžích nejvyšší horu Kavkazu, Elbrus. Byla zdatnou horolezkyní, a tak začala pomýšlet i na pokoření mety nejvyšší – Everestu. I Sergej byl zkušený horolezec, přezdívalo se mu „sněžný leopard“, jelikož zvládl zdolat všechny sovětské vrcholy nad 7000 metrů. Nakonec se manželé rozhodli podniknout výpravu spolu.
Synově předtuše nechtěla věřit
Francys Arsentiev v roce 1998 plánovala svou expedici do Nepálu, když jí jednoho večera její tehdy 11letý syn Paul Distefano zavolal. Zněl vyděšeně a vyprávěl jí o své noční můře, která ho vzbudila ze spánku. V ní viděl dva horolezce uprostřed sněhové bouře, kdy nebylo vidět na krok, a proto se oni dva odvážlivci nemohli z místa dostat. Sníh je bičoval, ale oni nebyli schopni uniknout a mrzli. Druhý den měla Francys Arsentiev odjíždět na svou vysněnou výpravu do Himaláje, a proto byl její syn tak znepokojený, vnímal to jako špatné znamení, a rozhodl se o svém zlém snu matce povědět. Francys Arsentiev ale jeho obavy rychle začala krotit, synovi sdělila, že v žádném případě nehodlá cestu rušit. „Musím to udělat,“ trvala si na svém. To se jí stalo osudným.
„Šípková Růženka z Everestu“
V květnu roku 1998 dorazili manželé Francys a Sergej Arsentievovi do základního tábora nejvyšší hory světa. Byl to pro ně splněný sen. Francys Arsentiev měla velké ambice, toužila se stát první Američankou, která se dostane až na samotný vrchol Everestu bez kyslíku. Pár se také rozhodl nevyužít pomoci Šerpů, místních průvodců. Svůj první pokus o dosažení vrcholu nejvyšší hory světa odstartovali manželé 20. května1998. Kvůli tomu, že jim ale ve tmě přestaly fungovat čelovky, celou akci vzdali. I o den později byli nuceni se vrátit s nepořízenou, a sen o zdolání Everestu se jim tak vzdaloval. Manželé Arsentievovi ale nebyli z těch, kteří by se zalekli výzev.
Ve svém úsilí pokračovali i následující den, ale jejich cesty se rozdělily. Oba se zvládli dostat až na vrchol, a splnili si tak svůj sen. Když večer přišel Sergej zpět do tábora, nebylo po Francys ani vidu, ani slechu, a tak se jí vydal hledat. Jelikož tušil, že by mohlo být zle, vzal s sebou i kyslík a léky. Francys byla skutečně v problémech, byla zmrzlá až na kost a téměř v bezvědomí, když ji našel tým uzbeckých horolezců. Z posledních sil je šeptem prosila, aby ji tam nenechali napospas osudu. „Proč mi to děláte? Jsem Američanka,“ zněla její poslední slova.
Horolezci ji snesli o něco níže, ale neměli síly ani vybavení na to, aby ji dostali do tábora. Francys krátce nato zemřela, jeden z horolezců se tisku svěřil, že před smrtí vypadala jako „Šípková Růženka“, což následně převzala i další média a dodnes se jí tak přezdívá. Ani Sergej Arsentiev nepřežil, později bylo nalezeno jeho tělo, zřejmě zemřel vlivem pádu při pokusu o záchranu své manželky. V roce 2007 se uskutečnila expedice s názvem „Tao Everest“, která si kladla za cíl pohřbít tělo Francys Arsentiev. Britský zkušený horolezec Ian Woodall našel tělo horolezkyně a po krátkém rozloučení odsunul stranou, aby Francys Arsentiev mohla konečně spát navěky bez toho, aby na ní ulpívaly zraky procházejících horolezců.
Zdroje: All That's Interesting, Reflex, Wikipedia – Francys Arysentiev, Medium