Článek
Smrtící jezero Nyos bylo časovanou bombou
Vysokohorské jezeto Nyos nacházející se na severozápadě afrického státu Kamerun vás svou scenérií uchvátí na první pohled. Rozprostírá se jako zrcadlo mezi skalnatými břehy, je obklopené zelení a vládne zde klid. Je to místo, kde člověk může zpomalit a vychutnat si přítomný moment. Tak se alespoň jeví na první pohled. V jeho hlubinách se ale ukrývá nebezpečí. Pod jezerem se totiž nachází magma, směs roztavených hornin a plynů. Z toho do místní vody uniká oxid uhličitý, který představuje potenciální hrozbu, pokud nastane tzv. limnická erupce. K té dochází, pokud je koncentrace oxidu uhličitého vysoká. Spouštěčem mohou být přírodní živly, zeměstřesení či sopečná činnost.
Když se oxid uhličitý dostane ze dna jezera na hladinu, je možné, že způsobí katastrofu, která ohrozí vše živé v dosahu, kdy může dojít k udušení zvířat i lidí. Jezera, kde k tomuto jevu dochází, jsou ve světě vzácností, patří mezi ně Nyos a další kamerunské jezero, Monoun. Obě jezera byla časovanou bombou. Nejprve přírodní katastrofa postihla obyvatele v oblasti jezera Monoun, a to 15. srpna 1984, kdy se nad jezerem dle svědeckých výpovědí měl vznášet toxický oblak a v okolí se měl šířit štiplavý nakyslý zápach. Onu osudnou noc se udusilo 37 lidí, další měli poškozenou kůži. Kamerunské úřady tehdy ovšem neučinily preventivní opatření, a tak se schylovalo k další tragédii.
Přes noc kdysi udusilo víc jak 1700 lidí
Psal se 21. srpen 1986, když neznámý přírodní jev způsobil limnickou erupci na jezeře Nyos. Doteď se neví, zda za ní mohl stát sesuv půdy, nebo třeba obyčejný liják. Jedno je ale jisté, došlo k náhlé explozi, při které se oxid uhličitý prudce uvolnil do ovzduší. Jedovatý mrak se dovedl rozšířit na vzdálenost 24 kilometrů. Stromy v okolí jezera byly zdevastované a ptáci zasažení toxickým oblakem padali mrtví k zemi. Jindy temně modrá voda jezera se zbarvila krvavě rudě.
„Nemohl jsem mluvit. Upadl jsem do bezvědomí. Nemohl jsem otevřít ústa, protože jsem ucítil něco hrozného. Slyšel jsem, jak moje dcera strašně chroptí, bylo to velmi zvláštní. Když jsem přišel k posteli mé dcery, zhroutil jsem se k zemi. Chtěl jsem mluvit, ale nemohl jsem se nadechnout. Moje dcera už byla mrtvá.“ Joseph Nkwain, přeživší.
Výbuch napáchal nedozírné škody, nejprve zemřelo v nedalekém Nyosu 800 lidí, celkem si ale přírodní katastrofa vyžádala 1786 lidských životů. Zemřela i zvířata v dané lokalitě, a to včetně 3500 kusů dobytka. Lidé, kteří přežili, byli ve špatném zdravotním stavu, zvraceli, točila se jim hlava a měli i poraněnou kůži. Zmatení z toho, co se právě událo, se ještě snažili najít své příbuzné, většinou však naráželi na samá mrtvá těla. Těžko si jen představit, jakou strašlivou ztrátu prožívali, někteří přišli onoho osudného dne i o sto příbuzných. Někteří z přeživších neunesli tak hrozivý pohled, a spáchali sebevraždu. Ti, kterým se podařilo přežít, byli převezeni do nemocnice v kamerunském hlavním městě Yaoundé, kde jim lékaři ošetřili kožní léze a stabilizovali jejich stav.
Byla přijata opatření, aby se neštěstí už nikdy neopakovalo
Je jasné, že taková obrovská tragédie si žádala opatření, která by zabránila tomu, aby se něco podobného kdy opakovalo. Řešení se ujmuli vědci z Francie, kteří navrhli a sestrojili potrubí, které umožňuje plynu na dně jezera pomalu unikat. Zabraňuje tomu, aby se oxid uhličitý kumuloval na dně ve velkém množství, což by potenciálně mohlo vést k další limnické explozi. Systém je v provozu od roku 2001, o deset let později pak byla přidána ještě další potrubí. Navíc vše ještě hlídá měřič oxidu uhličitého, který pohání energie ze slunce. V roce 2019 zde byla prováděna měření, která potvrdila, že odplynování probíhá úspěšně a hladina plynu je na bezpečné úrovni.
Někteří přeživší obyvatelé žijící poblíž jezera Nyos se postupně začali vracet až po 25 letech od katastrofy. A to i přestože vláda varovala předtím, že je místo stále neobyvatelné. Do té doby zůstávali tito lidé v přesídlovacích táborech, kde ovšem nepanovaly zrovna ideální podmínky pro život. Chyběly zde školy pro děti, zdravotnická zařízení, některá přístřeší potřebovala rekonstrukci, také zde nebylo bezpečno kvůli ozbrojenému konfliktu v regionu. Mnoho přeživších se cítilo vládou opomenuto, jeden z nich, Ewi, k tomu řekl: „Vláda nás opustila.“ Jestli v budoucnu vzniknou v okolí jezera Nyos nové domy financované vládou a určené pro přeživší, zůstává otázkou.
Zdroje: Slate, Wikipedia – hesla Nyos, Limnic eruption, Lake Nyos disaster, Lake Monoun, The Guardian Post Cameroon, Prima Zoom, Poznatsvet, BBC, VOA News