Článek
O Trumpově přístupu k ženám i dívkám a o násilí na nich vypovídaly mnohé mediální a soudní kauzy. Z předvolební kampaně 2016 si pravděpodobně pamatujete nahrávku, na níž Trump pyšně vysvětloval, že:
když jsi hvězda, nechají tě dělat, co chceš. Můžeš je čapnout za frndu.
Tehdy to bagatelizoval a jeho fanoušci hladce přijali výmluvu, že jde o takové ty chlapské řeči, jaké zaznívají v pánských šatnách. Jejich důvěrou v Trumpovo vysvětlení neotřásly ani dotazy, zda tak hovoří oni nebo muži u nich v rodině, na které odpovídali rozpačitým „ne“.
Vedle výmluv se Trump obvykle snaží informace o aférách „řešit“ také odváděním pozornosti. Nejočividnějším příkladem je snaha vyvléknout se z reputačních problémů kolem rozsudků o miliardovém odškodnění novinářce E. Jean Carollovou za urážky, kterými ji častoval po rozsudku o odškodnění za znásilnění. Právě tehdy totiž Trump poprvé přišel s absurdními prohlášeními o válce na Ukrajině; například, že kdyby byl u moci, Rusko by válku nezahájilo, nebo že je schopen rychle vyjednat mír. Snaha se vykecat z mediálního průšvihu okolo znásilnění tak ve svých důsledcích vedla k tomu, že se Trump už půl roku znemožňuje jako „nejlepší vyjednavač na světě“ a „velký mírotvorce“.
Případy sexuálního násilí Trump většinou tutlá nebo finančně urovnává. Většina lidí proto netuší, že ze znásilnění, osahávání nebo násilného líbání jej obvinilo už 15 různých žen. Jeho exmanželka Ivana Trumpová (+) znásilnění uvedla v rozvodovém řízení s tím, že se ho Trump dopustil pod vlivem bolesti po nepovedené transplantaci vlasů — ale následně tvrzení stáhla.
Kumpáni a sexuální násilníci
Není divu, že si Trump si v přístupu k ženám velmi rozuměl s finančníkem Jeffreym Epsteinem, o kterém dnes už víme, že ženy také znásilňoval a dohazoval nebo dokonce dodával svým přátelům nebo kunčoftům, což se týkalo i dívek mladších 15 let — tedy nikoliv žen, ale dětí.
O tom, že by se Trump účastnil i prznění dětí mladších 15 let, nejsou důkazy. Podezření k tomu ovšem zavdal sám — už před 20 lety:
Ne, nemám žádný věkový… tedy, mám věkový… nechci být jako kongresman Fowley, však víte, s dvanáctiletými.
Ani zdaleka nejde o jednoznačné prohlášení, ale jistě se shodneme, že to zavání.
Trump s Epsteinem se každopádně stýkali skoro pořád. Jejich vztah dalece přesahoval to, úroveň „nejlepších přátel“. V médiích i na webu se už dlouho objevovaly jejich společné fotografie z večírků nebo třeba ze společné audience v Bílém Domě.
Vědělo se, že spolu sdíleli ženy, že si je vzájemně nadháněli a pomáhali „balit“. Že organizovali „soutěž krásy“, ze které se vyklubal soukromý večer pro dva jediné porotce — tedy pro ně dva. A taky se vědělo, že Trump létal, dnes už nechvalně proslulým, Epsteinovým „Lolita Expressem“.
Trump tvrdí, že se rozkmotřili kvůli Epsteinově vztahu k nezletilým dívkám. Ve skutečnosti se ale na Epsteina naštval kvůli soupeření o výhodnou koupi nemovitosti na Palm Beach. Člověku, se kterým byl ochoten po celé měsíce sdílet přítelkyni, nedokázal odpustit, že mu leze do zelí v realitním byznysu.

Pracovní stůl Jeffreyho Epsteina. Tady vznikaly zločinné plány, kterým padlo za oběť stovky dívek a žen.
Proč jsme o tom nemluvili?
Pro většinu z nás v České republice jsou americké problémy příliš vzdálené a abstraktní. Mnoho lidí se podobně jako Američané domnívalo, že obvinění jsou smyšlená, vůbec o nich nevědělo, nebo jim to bylo jedno.
V loňských volbách preferovali usvědčeného zločince Trumpa před prokurátorkou Harrisovou i mnozí čelní politici (například Andrej Babiš, Petr Fiala, Alexandr Vondra, Filip Turek, Tomáš Zdechovský, Tomio Okamura nebo Kateřina Konečná). Pár z nich Trumpa, který nám mezitím napařil cla a přiměl nás zvýšit výdaje na zbrojení, adoruje dodnes. Ti ostatní se příliš nemají k tomu přiznat, že a proč se spletli.
Když základní informace o americkém prezidentovi nemají nebo si je nepřipouštějí ani špičkoví politici, kteří ovlivňují zahraniční politiku nebo mají ambice ji ovlivňovat, těžko můžeme od běžných občanů čekat, že by se vyznali ve stovkách Trumpových afér.
Ono to ale není jiné ani v USA. Příslušníci Trumpova kultu o spojení Trumpa s Epsteinem dlouho nechtěli slyšet; domnívali se, že se jedná o pomluvy Trumpových odpůrců, nebo ještě spíše pedofilního gangu vrcholných demokratů, kteří prý z krve dětí získávají elixír mládí a bojí se, že jim to Trump zatrhne.

Bill Clinton s Jeffreym Epsteinem na akci pro sponzory v roce 1993. Za Epsteinem Ghislaine Maxwellová. Bill Clinton se s oběma zločinci stýkal často, „Lolita Expressem“ letěl několikrát.
Proč se to neřešilo ani v Americe?
To američtí liberálové se Trumpovým sexuálním násilím a spojením s Epsteinem docela zabývali a samozřejmě jim vadilo. Jenže význam sexuálních kauz působil nedůležitě ve srovnání s ještě mnohem s průšvihy v průběhu během pandemie nebo s pokusem udržet se u moci útokem na Kapitol. (Na tom skvěle vidíme, jak účinná je Trumpova strategie odpoutávat pozornost zahlcením veřejného prostoru nesmysly a vzniklého chaosu využít lépe, než jeho soupeři.)
Naopak Trumpovi jeho příznivci vždy všechny průšvihy odpouštěli, protože jim nerozuměli a rádi přijali vysvětlení, že jde o hon na čarodějnice. Sem patří například vyšetřování ruského vlivu na americké volby, trapasů kolem vyjednávání o Ukrajině, nebo Trumpovy daňové podvody.
Skandály s ženami mu fanoušci odpouštěli z typicky sexistických důvodů, jaké jsme u nás mohli slyšet třeba v souvislosti s aktuálním vyšetřováním Filipa Turka. V pokřiveném vidění světa, typickém pro šovinisty a manosféru, je totiž sexuální násilník vlastně „chlapák“.

Melania a Donald v roce 2000. Jeffrey Epstein tvrdil, že je seznámil on a že první soulož měli na palubě jeho Lolita Expressu.
Ve všech těch kauzách Trump úspěšně hrál roli hrdiny, po kterém jdou konspirující elity, šílené feministky nebo woke ideologové. Na tu roli si zvykl už před vstupem do politiky. V průběhu prezidentství Baracka Obamy se stal největším propagátorem konspirační teorie, že se Obama nenarodil v Americe. Tím imponoval americkým rasistům, kteří se nikdy nepřenesli přes Obamovo vítězství, přáli si „dostat svou zemi zpět“ a s radostí přijímali vysvětlení, proč ten hrozný černoch není legitimní prezident.
Od té doby za Trumpem stáli a rychle jich přibývalo. Trump dobře věděl, že ho milují kvůli konspiračním teoriím, servíroval jim další a vlastně je učil přemýšlet tak, aby jim konspirační teorie připadaly přirozené.
Postupně zjistil, že mu díky tomu v politice projde úplně cokoliv a naučil se s tím perfektně pracovat. Nebylo to těžké. Svědomí nemá a dobře chápe, jak příznivci konspiračních teorií myslí — vždyť je jedním z nich. Dlouhé roky jim servíroval jednu konspiraci za druhou a učil je hledat spiknutí úplně za vším.
Díky tomu si je vždy držel na své straně, i když potřeboval úplně změnit „názor“ na nějaké významné téma — vzpomeňme třeba na letošní vývoj jeho pozic ke clům, kdy každý den tvrdil něco jiného a trumpisté ho proto považovali za geniálního ekonoma i vyjednavače.
Za všechny ty roky se nestalo, aby se proti němu v nějaké aféře postavili ve větším počtu. Až teď.

Kamarád Jeffrey nedá prezidentovi Trumpovi pokoj ani po smrti.
Na špatné straně konspirační teorie
Trump si nepřipouštěl, jak moc je s Epsteinem spjatý. Věřil, že v případě nebezpečí se dokáže ze všeho vymluvit, všechno převrátit nebo od toho odpoutat pozornost. Proto konspirační teorie okolo svého bývalého kamaráda celé roky vytrvale přiživoval a tvářil se, že konspiraci rozkryje.
Podporoval úvahy o roli předních demokratů v Epsteinově kauze, zejména manželů Clintonových, přičemž Bill Clinton se s Epsteinem často stýkal, ale také Baracka Obamy, Joea Bidena a Nancy Pelosiové, kteří se s Epsteinem nesetkávali.*)
Sliboval také, že zveřejní spisy z případu, včetně seznamu kuplířových klientů — který ovšem velmi pravděpodobně neexistuje. Přikyvoval, že se Epstein rozhodně nezabil sám.
Proto nakonec udělal šéfem FBI loajálního konspiracistu Kashe Patela a jeho zástupcem podcastera Dana Bongina, který se na kauzu Epstein zaměřoval. A tak začal první průšvih.
Ti dva se totiž spisy o kauze pečlivě prohrabali a pak, zaražení a zmatení, vystoupili na Fox News, aby oznámili, že Epstein jednoznačně spáchal sebevraždu — že důkazy jsou nezvratné.
A příznivcům konspiračních teorií se v hlavě sepnul poplach. Paranoidní konspiracistické myšlení, kterému je Donald Trump dlouhé roky učil, se rozjelo naplno:
Co to na nás ti dva zkoušejí? Dostali je, přidali se k elitám? Ví o tom, co říkají, Donald Trump?

Když Dan Bongino a Kash Patel nastupovali do vedení FBI, věřili, že rozkryjí vraždu Jeffreyho Epsteina a zveřejní vyšetřovací spis. Úsměvy už je přešly. Zjistili, že Epstein opravdu spáchal sebevraždu a že spis zveřejnit nesmějí.
Krátce poté se s Donaldem Trumpem definitvně rozhádal Elon Musk a jako „šrapnel“ zveřejnil tweet, že „Donald Trump je ve spisech případu Epstein“. Na trumpovský tábor to mělo obrovský dopad.
Uvědomil jsem si to, když mi napsal kamarád, který na podzim tvrdil, že „Kamala je vymletá a pořád se debilně směje“. Teď mi od něj přišla rozčarovaná zpráva, že „Trump všechno kazí a teď o něm ještě Musk tvrdí, že je pedofil“.
Podobnou změnu názoru, byť ne tak rychlou, prodělávali i mnozí další z Trumpova tábora. A nic na tom nezměnil ani fakt, že Musk dostal strach a tweet raději smazal.
Konspiracisté se proti Trumpovi se ještě nestavěli, ale hlasitě požadovali, aby splnil svůj slib zveřejnit spisy z kauzy. Zoufale hledali vysvětlení, proč to dosud neudělal. Jenže jejich mozky, vycvičené vymýšlet paranoidní konspirační teorie, nevyhnutelně dospěly k závěru, že Trump je nějak do kauzy Epstein zapojen.**)
Trumpovi hodně uškodilo i únorové tvrzení ministryně Pam Bondi, že má na stole seznam Epsteinových klientů a připravuje ho ke zveřejnění. Vysvětlujte teď naštvaným voličům, že si to tehdy vymyslela, aby působila, že na tom už maká.

Záběr bezpečnostní kamery na chodbě u cely Jeffreyho Epsteina. Zveřejněním nahrávky chtěla Trumpova administrativa uchlácholit konspirační teorie, že se Epstein nezasebevraždil. Ukázalo se však, že z videa někdo smazal 2 minuty, další minuta chybí kvůli restartu o půlnoci. A tak video spíše probudilo vášně, než by je uklidnilo.
Kauzy se samozřejmě chytila média, protože zájem o ni je teď obrovský. Recyklují staré informace, o které donedávna nebyl zájem, ale teď je čtenáři hltají. Objevuje se také spousta nových poznatků. Mně osobně z nich nejvíc zaujaly Trumpova oplzlá malůvka k Epsteinovým narozeninám s přáníčkem mnoha dalších tajemství a poněkud nedůvěryhodné tvrzení, že Ivana Trumpová pro Epsteina s Trumpem vybírala dívky přímo před školami.
Voliči, kteří dali Trumpovi hlas i proto, aby chránil jejich děti před gangem pedofilních elit (a invazí nebezpečných migrantů), teď mají pocit, že se v něm spletli. Je jim podezřelé, proč tolik lže a vytáčí se — neuvědomují si, že se tak choval vždycky, jenom to neviděli.
Trump se snaží situaci zachránit a dokola zkouší všechny své osvědčené triky. Zkusil případ Epstein bagatelizovat a urážet stoupence, které pořád zajímá. Nechal zveřejnit dokumenty, které už veřejné byly. Požádal soud o svolení ke zveřejnění spisů tak, aby to soud zamítl. A zkusil také odvést pozornost. V krátké době mimo jiné doporučil změnu cukru v Coca-Cole, zveřejnil spisy k atentátu na Martina Luthera Kinga, obvinil Obamu z vlastizrady nebo se zeptal Zelenského, zda by byl ochoten bombardovat Moskvu a Petrohrad.

Trumpův plán vyřešit situaci výslechem Epsteinovy partnerky a spoluvinice Ghislaine Maxwellové budí obrovské obavy. Obchodnice s lidmi a kuplířka se před soudem prolhala a promlčela k „pouze“ 20 letům natvrdo. Trump a jeho lidé se teď tváří, že z ní dostanou nějaké důležité informace. Ve skutečnosti to ale může skončit nanejvýš nějakým špinavým obchodem. Vtipkuje se také o tom, zda Maxwellová při výslechu náhodou nespáchá sebevraždu.
Nic nepomáhá.
Rozhořčené výkřiky republikánů na sociálních sítích se výjimečně podobají vtipům liberálních komentátorů — ptají se například, jestli tedy Martin Luther King zabil Epsteina, nebo jestli tu lepší colu budou moct pít při čtení seznamu klientů.
Vrchní konspirační teoretik vyžírá konspirační teorii, kterou léta přikrmoval. Poprvé není na té straně konspirační teorie, kde může říkat cokoliv a lidi mu věřili, ale na té straně, na které mu neuvěří nic — ať si říká, co chce.
Ztráta vlivu nad části republikánského elektorátu pro Trumpa znamená ztrátu moci ve straně, která se mu podrobila právě pouze proto, že za ním šli voliči.

A hele, ptáček! Trump se snaží odlákat pozornost od nebezpečné aféry.
Jeho moc byla ještě před měsícem absolutní, teď musel jeho muž Mike Johnson ukončit zasedání sněmovny, protože hrozilo, že část republikánů pomůže zveřejnění spisů z případu Epstein prohlasovat.
Na odvolání to zatím nevypadá. Ale pokud nepřízeň veřejnosti dál poroste, republikánům by mohlo začít vrtat hlavou, zda ji nevyužít a nevyměnit nevyzpytatelného despotu Trumpa za rozumnějšího a schopnějšího J. D. Vance.
Držme té možnosti palce. Americe by prospělo a světu ještě víc, kdyby Donald Trump vypadl z Bílého domu — v ideálním případě rovnou do vězení, které si dávno zasloužil i bez kauzy Epstein.
*) Za povšimnutí stojí, že všichni uvedení demokraté v politice viditelně zestárli do takové míry, že elixír mládí z krve dětí patrně nefunguje.
**) Mnohem pravděpodobnější je ovšem varianta, že je Trump tahal za nos a ve spisu ve skutečnosti nejsou důkazy o zapojení politiků, ať demokratů, nebo Donalda Trumpa, do obchodu s lidmi a kuplířství (nehledě k tomu, zda se někdo z nich na trestné činnosti podílel), zato je tam spousta důkazů o chlíváctví Donalda Trumpa.
Další zdroje: Archiv autora, nahrávky interview s Howardem Sternem z roku 2006, sociální kanály amerických konspiračních teoretiků. Překlady citací autor.