Hlavní obsah
Lidé a společnost

Kamala Harrisová migraci na starost neměla. K prvním funkcím pilné prokurátorce pomohl milenec

Foto: Bílý dům, volné dílo

Kamala Dezi Harrisová

V konzervativních kruzích často zaznívá kritika, že Kamala Harrisová nikdy nic nedokázala a k funkcím se dostala přes ložnici. To první není vůbec pravda a to druhé — pouze trochu.

Článek

Narodila se roku 1964 do rodiny přistěhovalců-intelektuálů. Její rodiče se seznámili během studií na univerzitě v Berkley. Otec Donald Jasper Harris přišel do USA z Jamajky a pracoval jako profesor ekonomie na univerzitě ve Stanfordu. Matka Shyamala Gopalanová přišla do USA z Indie, pracovala jako bioložka a velmi přispěla k výzkumu rakoviny prsu.

Rozvedli se však, když bylo Kamale 7 let. Matka se s Kamalou a její sestrou Mayou odstěhovala do kanadského Montrealu. Tam Kamala vyrostla, kvůli univerzitě se však přestěhovala do USA. Studovala ekonomii, politologii a práva ve Washingtonu, v roce 1989 promovala jako doktorka práv v Kalifornii.

Foto: Kamala Harrisová, Bílý dům, volné dílo

Kamala Harrisová se svou matkou Shyamalou (+70). „Matka byla vysoká 150 cm, měla snědou pleť a silný přízvuk.“

Prokurátorka

O rok později nastoupila jako prokurátorka na okresní prokuratuře v Alamedě a rychle kariérně rostla. V té době chodila s o 30 let starším předsedou Kalifornského státního shromáždění a pozdějším starostou San Francisca Williem Brownem (společné foto z r. 2005). Od roku 1998 byla zástupkyní okresního prokurátora San Francisca, na starosti měla těžké zločiny a recidivu. Pak přešla na radnici, kde řešila zanedbávání a týrání dětí.

V roce 2003 kandidovala ve volbách městského prokurátora San Francisca. V kampani se přetřásala souvislost její kariéry a vztahu k Williemu Brownovi. Harrisová ji nepopřela. „Ať se vám ten systém líbí nebo ne, já svou práci odvedla,“ řekla tehdy.

Vyhrála a stala se první barevnou osobou i první ženou na této pozici. Během prvního půl roku ve funkci dotáhla 27 z 81 odložených případů vražd. Při řešení případů měla úspěšnost přes 80 %.

S kriminalitou se bojovalo tvrdě, nebo jemně. Já věřím, že se s ní musíme bojovat především chytře.
Kamala Harrisová

Dosáhla zvýšení kaucí u násilných trestných činů, zatrhla právní kličky, kvůli kterým zločinci unikali vězení, a modernizovala celý systém. Zavedla policejní jednotky specializované na ekologické zločiny a zločiny z nenávisti. Poprvé v dějinách San Francisca stíhala rodiče za záškoláctví dětí. Velký úspěch měla se svým programem uvádění vězňů zpět do života — recidiva absolventů byla pouze 10 % oproti 53 % ostatních propuštěných vězňů.

Není divu, že při obhajobě mandátu v roce 2007 neměla protikandidáta.

Foto: Pete Souza, Bílý Dům, volné dílo, via WMC a X K.H.

V roce 2009 ještě jako okresní státní zástupkyně s prezidentem Obamou. Den předtím se zúčastnila státní recepce s indickým premiérem.

Generální prokurátorka

V roce 2010 pak zvítězila, už za Demokraty, ve volbách generálního prokurátora Kalifornie. Dostala 4,4 milionu hlasů, 56 %. Byla první ženou, první Indkou a první černoškou na té pozici. Zabývala se především ochranou spotřebitele, ochranou soukromí. V mimosoudních vyrovnáních s korporacemi získala pro spotřebitele a uživatele desítky miliard korun. Přiměla Facebook, Google a Apple ke spolupráci při kontrole zabezpečení dat uživatelů.

Zabývala se také reformou trestního práva. Na jedné straně byla velmi pokroková a zabývala se například právy homosexuálů. V jiných otázkách však zastávala konzervativní pozice: usilovala o zachování vězeňské práce a také trestu smrti, ačkoliv jej sama jako prokurátorka slíbila nikdy pro obžalované nežádat a ten slib dodržela.

V roce 2013 se seznámila se současným manželem, právníkem Dougem Emhoffem. Sama mít děti nemůže, a tak ráda plní úlohu nevlastní matky jeho dvou dětí. Ty jí říkají „Mamala.“

Senát USA

V roce 2014 byla generální prokurátorkou znovuzvolena, ale mandát už nedokončila. V roce 2017 úspěšně kandidovala do Senátu USA — získala 7,5 milionu hlasů, 61 %. Stala se první jihoasijskou a druhou černou senátorkou v historii. Stejně jako na prokuratuře, i v senátu byla velmi aktivní.

Byla členkou 3 výborů, 3 komisí a 5 podkomisí. Prosazovala přísnější kontrolu zbraní, dostupné zdravotnictví, daňovou reformu, vzdělávání dětí migrantů, legalizaci marihuany a další pokrokovou agendu. Patřila k hlavním podporovatelům zákona o zvyšování počtu příslušníků celní a pohraniční stráže.

Stala se velkou kritičkou a oponentkou Donalda Trumpa. Proslula nekompromisními výslechy Trumpových ministrů v kauze ruského vlivu na americké volby a Bretta Kavanaugha, Trumpova kontroverzního kandidáta do Nejvyššího soudu USA.

Foto: The United States Senate - Office of Senator Kamala Harris, volné dílo

S manželem Dougem Emhoffem na oslavě 75. narozenin Joea Bidena, 2017.

Pokus kandidovat na prezidentku

V roce 2019 ozámila kandidaturu v demokratických prezidentských primárkách. Měla mohutný nástup. Neublížilo jí ani to, že na ni vytáhli vztah s Wiliem Brownem. V té době pětaosmdesátiletý Brown publikoval článek Chodil jsem s Kamalou Harrisovou, no a co? a potvrdil, že Harrisové hodně pomohl. Dodal ale, že by mu neodpustila ani přecházení na červenou. Voličům to připadlo sympatické.

O důvěru však Harrisová přišla, když Joe Biden v jedné z debat poukázal na konzervativní pozice, které zastávala jako prokurátorka, ale hlavně na to, že zablokovala test DNA, který teoreticky mohl vyvinit vězně odsouzeného na smrt. Nedokázala už ten trend obrátit a odstoupila ještě před prvním hlasováním primárek. Je trochu paradoxní, že v prvním dni vybrala rekordní částku, ale nakonec skončila kvůli nedostatku financí.

Foto: Doug Arnstein - Carter, Stephen (January 25, 1974). The Stanford Daily. Volné dílo, via WMC

Donald Jasper Harris přišel z Jamajky; je tedy černoch, ale ne „afroameričan.“ Je emeritním profesorem na Stanfordu. Harrisová k němu měla horší vztah než k matce kvůli odloučení. Navštívila ale Jamajku, aby poznala rodinu, ze které pochází. Harris se znovu oženil, je občanem USA a údajně žije ve Washingtonu D.C.

Viceprezidentka USA

Když jako kandidát Demokratické strany krystalizoval Joe Biden, začalo se o ní hovořit jako o kandidátce na viceprezidentku. Po protestech kvůli vraždě George Floyda Demokraté na funkci chtěli černou ženu. A Harrisová byla jednou ze dvou, které připadaly v úvahu. A měla vhodnější resumé.

Jak všichni víme, nakonec se skutečně stala viceprezidentkou. Poprvé se tak na tuto pozici dostala žena, černoška i původem Asiatka. Současně je nejmocnější ženou v historii USA.

Jak to u viceprezidentů bývá, nebyla v této funkci moc vidět — její hlavní rolí bylo nahradit prezidenta Bidena v případě, že by byl indisponován nebo zemřel. Jako úřadující prezidentka pravomoci krátce převzala v roce 2021, když Biden absolvoval kolonoskopii.

Druhá úloha viceprezidenta USA je významnější: formálně předsedat Senátu USA a vyslovit rozhodující hlas v případě remízy při hlasování. Tu Harrisová využívala velmi často vzhledem k vyhrocené politické debatě a poměru mezi Republikány a Demokraty přesně 50:50. Trhla všechny rekordy v počtu rozhodnutých remíz.

Joe Biden se s Kamalou Harrisovou často radil jako s posledním člověkem, než učinil rozhodnutí. Označuje ji za velmi moudrou a rozumnou.

Migrace

Krátce po nástupu do funkce Biden pověřil Harrisovou vyjednáváním s Mexikem, Hondurasem, Guatemalou a El Salvadorem o řešení migrace a jejích skrytých důvodů — ekonomické nejistoty, fungování právního státu, respektování lidských práv, organizovaného zločinu a domácího nebo sexuálního násilí. Jednání vedla k uzavření Partnerství pro střední Ameriku.

Od té doby počet migrantů dlouhodobě klesá, pravděpodobně to ale není v důsledku dojednaného programu. Jeho dopady by měly být dlouhodobější a projevit by se měly až v horizontu generací.

Donald Trump a další Republikáni dnes tvrdí, že Harrisová byla zodpovědná za řešení situace na hranicích. To je jasná nepravda. Její úloha skončila dojednáním partnerství, následně její úřad spolupracoval na realizaci dohod. K ničemu jinému neměla od prezidenta mandát.

Z pohledu Bidena byla mise úspěšná a Harrisové zadal i další diplomatický úkol — po ruské invazi na Ukrajinu vyjednávala v Německu a Polsku o strategii Západu.

Foto: The United States Senate - Office of Senator Kamala Harris, volné dílo, via WMC

Někteří Trumpovi příznivci věří, že Harrisovou nemají rádi černoši nebo že se dřív k této „rase“ nehlásila. Přání je tu otcem myšlenky. Harrisová svůj původ nikdy neskrývala. V raném dětství žila v převážně černé čtvrti, kde právě probíhal boj proti segregaci škol. Na škole se zapojila do černého sesterstva. Její první partneři byli černoši. Atd.

Prezidentská kampaň

Už od roku 2020 byla velmi pravděpodobným kandidátem Demokratické strany na prezidentku v případě, že by se stárnoucí Biden rozhodl nekandidovat. To se nestalo, Biden se rozhodl prezidentský post obhájit. Už po několika týdnech kampaně však bylo patrné, že své síly přecenil a není schopen vést kvalitní kampaň, natož přesvědčit voliče, že je schopen další čtyři roky zvládnout prezidentskou funkci.

Pod tlakem své strany nakonec od kandidatury odstoupil a za nejvhodnější kandidátku označil Harrisovou. V krátkém sledu jej s doporučením následovali další významní Demokraté, zejména bývalí prezidenti Obama, Clinton a Carter.

Harrisová zopakovala úspěch z roku 2020 a v první den kampaně získala na kampaň rekordní příspěvky. Obrovským úspěchem bylo, že zprávy o výměně kandidáta Demokratické strany zcela překryly mediální pokrytí atentátu na Donalda Trumpa. Od té doby Harrisová stabilně nabírala podporu voličů. Z nejméně oblíbené viceprezidentky za dobu, kdy se obliba viceprezidentů měří, se během několika dnů opět stala oblíbenou političkou.

Foto: Kampaň Kamaly Harrisové

Viceprezidentka Harrisová přichází přijmout kandidaturu na prezidentku

Sjezd Demokratů už za těchto okolností neměl jinou možnost, než ji jako kandidátku potvrdit. Neměl k tomu ani vůli. V té době už byla populární favoritkou voleb. Jako kandidáta na viceprezidenta si zvolila guvernéra Minnesoty Tima Walze, který kampani dodal nevídanou energii. Preference stoupaly dál.

Velkým momentem byla televizní debata s Donaldem Trumpem 10. září 2024. Díky pečlivé přípravě dokázala svého protivníka vykolejit a hladce zvítězit. V průzkumech tím dosáhla dalšího růstu. Vypadalo to, že má výhru skoro jistou.

Pak se ale Trump vzpamatoval. Přestal si stěžovat na výměnu kandidátů i specifický smích Harrisové a začal proti ní využívat podivnou ideu z jejího programu v předchozích prezidentských primárkách, kdy plánovala hradit operace na změnu pohlaví i nelegálním migrantům. Do reklam, které ji označují za radikální příznivkyni LGBT, investuje až 40 % příslušného rozpočtu.

V době, kdy tento text publikuji, je boj o Bílý dům velmi vyrovnaný. Co myslíte — stane se Kamala Devi Harrisová první prezidentkou USA?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz