Hlavní obsah
Věda a historie

Sověti lhali. Hitlerovy ostatky leží na až dvou místech v Německu

Foto: Heinrich Hoffmann, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 de

Oficiálně se Hitler před 80 lety zastřelil a jeho popel Sověti vysypali do řeky Ehle. Jenže Sověti lhali a o skutečné ostatky nacistické zrůdy se zřejmě postarali její věrní.

Článek

Když sovětští vojáci obsadili Hitlerův bunkr, objevili i dvě ohořelá těla, která označili za ostatky Adolfa a Evy Hitlerových. To dlouho tajili, a tak udržovali svět v nejistotě, zda je německý vůdce opravdu mrtev — například ještě během postupimské konference v červenci 1945 Stalin tvrdil Trumanovi, že Hitler žije. Byla to velká dezinformační kampaň, která trvala přes 20 let. Celou tu dobu veřejnost spekulovala, že Hitler žije někde v Argentině.

Když pak v roce 1968 Sověti prozradili, že celou dobu mají ohořelé Hitlerovy ostatky, byla to senzace. Oficiální závěry sovětského vyšetřování se staly i oficiální historickou verzí příběhu Hitlerovy sebevraždy, podle které se točily filmy a psaly knihy.

Málokdo si dovedl představit, že Sověti ve skutečnosti mrtvolu Adolfa Hitlera nemají. Jenže přesně tak to zřejmě je.

Foto: Hvězdy a pruhy, public domain

Zpráva Hvězd a pruhů o smrti Hitlera vycházela z německého prohlášení. Brzy poté ale Sověti všechny znejistěli.

Pravého Hitlera patrně nacisté pochovali do společného hrobu v zahradě říšského kancléřství, kam ústil výstup z vůdcova bunkru. V tom smyslu v roce 1955 vypovídal i Hitlerův komorník Linge. To by znamenalo, že Hitlerovy ostatky možná na místě zůstaly dodnes — v současnosti je tam parkoviště. Také mohly být po válce objeveny během vyšetřování nebo pozdějších stavebních změn; v tom případě by dnes ležely v některém z hromadných hrobů v Berlíně.

Nejsou kompletní — chybí čelist se zubním můstkem, kterou nacisté nastrčili falešné mrtvolou. A byly ohořelé, jak se nacisté nejprve pokusili tělo spálit.

Foto: Tonythepixel at English Wikipedia, volné dílo, via WMC

Na místě říšského kancléřství a vůdcova bunkru dnes stojí parkoviště. Někde tady pravděpodobně byl nebo dosud je skutečný hrob Adolfa Hitlera.

Krabička s popelem

Byl možná nejpřesvědčeněnějším nacistou vůbec. I tváří v tvář naprosté porážce byl bytostně přesvědčený, že nacismus nakonec zvítězí. Zatímco ostatní okolo něj si připravovali únikové cesty nebo rychlou smrt, on organizoval podzemní hnutí, které mělo usilovat o návrat nacismu.

O Hitlerův popel měl patrně zájem jako o relikvii Třetí říše, která měla pomoci založit Čtvrtou říši. Ze stejných důvodů odnesl i pistoli, kterou se Hitler zasebevraždil.

Spojenci Axmanna zatkli v prosinci 1945 a začali jej vyslýchat. Nejvíce je samozřejmě zajímaly poslední okamžiky Adolfa Hitlera a zmizení jeho tajemníka Martina Bormanna, se kterým Axmann bunkr opustil. Zeptali se ale i na kovovou krabičku s popelem, o které už vypovídalo několik členů Hitlerovy družiny. Axmann kategoricky popřel, že by Hitlerův popel odnesl. A na tom trval až do svojí smrti.

Ovšem Hitlerův řidič Hans Baur, který se s Axmannem ještě dlouho po válce stýkal, později tvrdil, že Axmann popel pohřbil kdesi v Německu. Tato verze je podstatně pravděpodobnější — tu Axmannovu vyvrací hned několik svědectví.

Foto: Fénix Popelavý, AI Sora

Malá kovová krabička by se v půdě za desítky let rozložila.

80 let po smrti Adolfa Hitlera víme jistě, že Sověti lhali. Tělo Hitlera patrně nenašli, ale předstírali, že ano. Vyšetřovatelé a patologové pracovali přímo pod Berijou, jejich výstupy končily na stole Stalinovi. Musíme proto předpokládat, že pokyn k velké lži přišel přímo od něj.

V roce 1970 dal tehdejší šéf KGB Jurij Andropov rozkaz spálit a vysypat ostatky rodiny Goebbelsových a údajné ostatky Adolfa a Evy Hitlerových do řeky Ehle, přítoku Labe. V moskevských archivech zůstává Hitlerův chrup a zlomek lebky z jeho údajné mrtvoly. Zkoumání Ruská federace nepřipouští.

Zásluhy za vyšetření Hitlerovy smrti se nehodlá vzdát.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz