Článek
Na legrácky nebyl čas
V jedné epizodě MASH se kapitán Hawkeye Pierce vrací z „konkurenční jednotky“ 8063. Tvrdí, že osazenstvo 8063 ho považovalo za nudného. A tak to vypadá, že seriálový 8063 je ještě bláznivější než MASH 4077 - Nebo nás vtipálek Hawkeye pouze vodil za nos?
Druhá možnost je pravděpodobnější. Skutečné jednotky MASH (mobilní armádní chirurgická nemocnice) včetně 8063 by totiž tak volně jako 4077 v seriálu fungovat nemohly. Bylo by to proti armádním regulím a velitelé by klauna v županu nedokázali ochránit, ať by byl sebelepším chirurgem. Co je důležitější, osazenstvo na nějaké srandičky a akce nemělo čas. Nemocnicí procházelo až 600 zraněných denně.
O zraněné se ve skutečné jednotce MASH staralo 12 důstojnic - sester a asi 90 vojáků nejrůznějších lékařských i nelékařských zaměření, a především 10 důstojníků - lékařů, z nichž každý musel operovat až desítky zraněných denně.
Průkopníci válečné medicíny
V druhé světové válce se ukázalo, že přeprava zraněných do nemocnic v týlu je příliš pomalá, takže téměř nesnižuje míru úmrtnosti.
Korejská válka proto byla první, ve které armády používaly polní nemocnice v těsné blízkosti frontové linie.
Zraněné často přepravovali vrtulníkem. Už v průběhu přepravy se jim věnoval vojenský lékař, jehož úkolem bylo především zraněné stabilizovat.
V MASH pak pro zraněné udělali, co mohli. Vzhledem k obrovské vytíženosti (až 60 zraněných na lékaře a den) to nemuselo být moc.
Díky tomu ale jednotky MASH hrály velkou roli v rozvoji systémů resuscitace, přepravy zraněných, skladování a transfuze krve, evakuace pacientů, a především třídění pacientů - triáže.
Kapacita MASH často přísunu zraněných nestačila a lékaři se museli rozhodovat, kterému pacientovi se věnovat dřív. Tomuto dilematu čelili lékaři už v obou světových válkách, ale teprve v polních nemocnicích se rozvinul systém výběru, který lékaři používají dodnes.
První rozhodnutí učinil zdravotník na frontě - po základním zraněné posílal buď znovu do boje, nebo vrtulníkem do MASH. Vrtulníkem jako první odletěli vojáci, kteří potřebovali urgentní ošetření. Ostatní čekali na další vrtulník nebo jeli vojenskou sanitkou.
V MASH se pak lékaři rozhodovali na základě principu „život má přednost před končetinou, funkce před vzhledem.“ V podstatě postupovali od nejvážnějších zranění k nejlehčím.
Pořad byl pro Američany ventil
Televizní seriál MASH běžel v průběhu vietnamské války, kdy se společnost potřebovala vyrovnávat se smrtí blízkých a hrůzami skutečné války. Seriál, který se postupně rozvíjel z jednoduché komedie ve filozofické drama odlehčené komediálními prvky, Američanům náročná témata odlehčoval, aniž by snižoval jejich význam.
Jeho popularita postupně rostla. Ačkoliv první řada byla spíše neúspěšná, poslední díl se tehdy stal nejsledovanějším televizním pořadem v historii.
Československá polní nemocnice v Koreji
Polní nemocnice mimochodem nepoužívali jen Američané. Na druhé straně u Severních Korejců dokonce v letech 1952-1953 fungovala Československá polní pohyblivá chirurgická nemocnice.
ČSR Severní Koreu podporovalo od začátku války. Posílalo materiální pomoc, přijímalo válečné sirotky a severokorejské studenty.
Tuto pomoc Severní Korea vysoce cenila, ale Sovětský svaz ji považoval za nedostatečnou.
ČSR podle něj v internacionální pomoci zaostával za Bulharskem, Rumunskem a Maďarskem, které do boje vyslaly polní nemocnice, a tak Ústřední výbor KSČ pověřil ministra obrany, Gottwaldova zetě Alexeje Čepičku, aby nemocnici vypravil.
Byla určena pro 500 pacientů a pracovalo v ní 30 lékařů převážně z Ústřední vojenské nemocnice a Vojenské lékařské akademie.
Nemocnice na dvou lokacích v blízkosti fronty provedla celkem okolo 900 složitých operací a umožnila návrat 594 zraněných do boje.
Později sloužila především civilnímu obyvatelstvu. Pomáhala budovat severokorejské zdravotnictví a vychovávat jeho lékaře. Byla prohlášena za nejlepší týlovou nemocnici v Koreji.
Podobně jako americké MASH, i ona se stala článkem vývoje k současnosti, kdy české i americké polní nemocnice patří ke světové špičce.