Článek
Když 10. prosince 1986 přijížděli záchranáři k domu na kopci v Encinu v Kalifornii, netušili, jaké hrůzy budou svědky. Před domem na ně čekal dvaadvacetiletý Timothy Scott Roman, muž neobvykle malého vzrůstu, který tvrdil, že jeho matku napadl muž v kostýmu nindži. Uvnitř našli devětapadesátiletou Susan Cabot ležící bezvládně na posteli s tváří zakrytou zakrvácenou tkaninou. Stěny, strop i podlaha byly tak potřísněné krví, že by podobnou scénu nevymyslel ani ten nejlepší hollywoodský scenárista.
Těžké začátky
Původní jméno Susan Cabot bylo Harriet Pearl Shapiro. Narodila se 9. července 1927 v Bostonu do židovské rodiny. Její dětství bylo jedno velké trápení. Otec rodinu opustil, matka Elizabeth skončila v pečovatelském ústavu a malá Harriet musela putovat po osmi různých pěstounských rodinách. Většinu dětství prožila v newyorském Bronxu. Jak se později zjistilo, v pěstounské péči zažila psychické i sexuální zneužívání, které u ní vedlo k těžké posttraumatické stresové poruše.
I přes těžký začátek se jí podařilo vystudovat střední školu na Manhattanu a začít pracovat jako ilustrátorka dětských knih. Přivydělávala si také jako zpěvačka v klubu Village Barn. V pouhých sedmnácti letech se provdala za umělce Martina Sackera a díky tomu konečně unikla z pěstounské péče.
Její filmová kariéra začala v roce 1947 malou rolí ve filmu ‚Polibek smrti‘. Štěstí se na ni usmálo, když ji v klubu Village Barn objevil talent scout ze společnosti Columbia Pictures a obsadil ji do filmu ‚On the Isle of Samoa‘. Následně podepsala smlouvu s Universal Pictures a stala se známou hlavně díky rolím ve westernech jako ‚Tomahawk‘, ‚Souboj u Silver Creek‘ a ‚Gunsmoke‘.

Susan Cabot 1950
V roce 1951 se Cabot rozvedla se Sackerem a po nějaké době navázala vztah s jordánským králem Husajnem. Podle odtajněných vládních dokumentů jejich seznámení nebylo náhodné. CIA uspořádala večírek, na kterém se potkali. I když se Cabot zpočátku bránila stát součástí tajného plánu CIA, král ji očividně okouzlil natolik, že jejich vztah trval sedm let. V roce 1964 se herečce narodil syn Timothy Scott, o němž se dlouho povídalo, že je Husajnovým dítětem. Porod byl velmi komplikovaný. Chlapec přišel na svět předčasně s poškozeným mozkem a trpěl záchvaty hypoglykémie. Kvůli tomu musel první čtyři měsíce života strávit v kyslíkovém stanu.

Husajn - jordánský král (1952)
Timothy trpěl trpaslictvím způsobeným poruchou hypofýzy. Cabot, zoufalá z představy, že by její syn měl celý život zůstat extrémně malý, sáhla po experimentální léčbě růstovým hormonem, který pak Timothy dostával od šesti let. Nejspíš netušila, že tento hormon pocházel z hypofýz, které lékaři odebrali z přibližně 80 000 lidských mrtvol pro výrobu léku používaného v experimentu. Pokus trval osm let a zapojilo se do něj asi dalších 700 dětí s nedostatkem růstového hormonu. U některých z nich se později objevila Creutzfeldt-Jakobova nemoc. Smrtelné onemocnění mozku, které způsobuje rychlou demenci, poruchy paměti a změny osobnosti. U Timothyho tato léčba sice pomohla s růstem, ale způsobovala mu divoké výkyvy nálad.
Filmová kariéra
Nespokojená s nabídkami filmových rolí požádala Cabot v roce 1954 o ukončení smlouvy a vrátila se k divadlu v New Yorku. Učila se herectví u slavného Sanforda Meisnera. Koncem padesátých let se vrátila do Los Angeles a natočila několik filmů s režisérem Rogerem Cormanem. Zahrála si v ‚Carnival Rock‘, ‚Sorority Girl‘, ‚War of the Satellites‘ a ‚Machine-Gun Kelly‘. Svou poslední roli ztvárnila v Cormanově hororu ‚The Wasp Woman‘. Hrála ženu, která používá omlazující sérum z vosích enzymů, které ji změní v krvelačnou vosí královnu. Zvláštní náhoda, když si uvědomíme, co se stalo později s jejím synem.

Promo plakát k americkému filmu The Wasp Woman (1959)
V roce 1968 se Cabot provdala za svého druhého manžela Michaela Romana, s nímž vychovávala Timothyho. Manželství vydrželo patnáct let, ale v roce 1983 skončilo rozvodem. V posledních letech života Cabot bojovala s těžkými depresemi a myšlenkami na sebevraždu. Chodila k psychologovi, ale její stav byl tak komplikovaný a těžký, že i samotný odborník později přiznal, že ho terapeutická sezení s ní emocionálně vyčerpávala.
Cabot se už nedokázala postarat ani sama o sebe. V jejím domě se všude válelo zkažené jídlo, staré noviny a odpadky. Přesto měla stále slušný příjem díky investicím do nemovitostí a obchodování se starými auty, která milovala. Ty ráda kupovala, dávala do pořádku a znovu prodávala.
Osudná noc
Tragédie se stala večer 10. prosince 1986. Timothy Roman svou matku v ložnici jejich domu ubil činkou. U soudu později vypověděl, že ho matka vzbudila šíleným křikem. Vůbec ho nepoznávala a zoufale volala svou matku Elizabeth. Když se pokusil zavolat záchrannou službu, podle jeho výpovědi na něj zaútočila činkou a skalpelem. Roman jí činku vytrhl z rukou a několikrát ji udeřil do hlavy. Vyděšený tím, co udělal, schoval zbraň i skalpel a začal vyprávět o přepadení. Policii řekl, že do domu vnikl muž v kostýmu nindži a zaútočil na jeho matku. Bál se, že by nikdo neuvěřil jeho příběhu o matčině duševní nemoci a útoku.
Soud
Romanovi obhájci tvrdili, že jeho chování ovlivnily léky proti trpaslictví a že jeho matka byla labilní a příliš ho kontrolovala. Na konci procesu prokurátoři změnili obvinění na neúmyslné zabití, protože během soudu nevyšly najevo žádné důkazy o tom, že by čin dopředu plánoval. Soudkyně Darlene E. Schemppová si vzala na rozmyšlenou jen 10 minut a odsoudila Romana k tříletému podmíněnému trestu. Po více než dvouleté vazbě byl nakonec propuštěn pod podmínkou, že bude navštěvovat psychiatrickou pomoc. Zemřel v roce 2003 ve věku 39 let. Dům, kde se tato tragická událost stala, byl později stržen. Dnes na jeho místě stojí nový, luxusní dům, který lépe zapadá mezi ostatní vily v ulici. Co se oné osudné noci doopravdy stalo, se už asi nikdy nedozvíme.
Zdroje: en.wikipedia.org | lifee.cz | criminalelement.com | grunge.com