Článek
Ivan Luťanský se 12. července 1983 rozloučil s kolegy v Národním divadle a odletěl do Vietnamu. Domů se už nevrátil. Třicetiletý herec, kterého diváci znali z pohádek a televizních seriálů, zemřel za nejasných okolností. Podle oficiální verze šlo o autonehodu, jeho rodina ale mluví o vraždě.
Žižkovský kluk s hereckou duší
Narodil se v roce 1953 v Praze. Otec pocházel z Podkarpatské Rusi a za války prošel sovětskými tábory. Ivan o něm mluvil s respektem a bral ho jako svůj vzor. Právě jeho vyprávění v něm nejspíš probudilo zájem o zbraně, armádu a bojová umění. Už v dětství navštěvoval dramatické kroužky na lidové škole umění, přesto se nejdřív vyučil elektromechanikem u Dopravního podniku. V roce 1971 podal přihlášku na DAMU, kam tehdy bylo možné nastoupit i bez maturity, a přijat byl hned napoprvé. Mezi jeho spolužáky byli Zdeněk Žák, Jana Paulová nebo Simona Stašová.
Ivan měl přirozený herecký talent. Už během studia hostoval v menších rolích v Národním divadle, kde po ukončení školy získal stálé angažmá. Režisér Miroslav Macháček mu ušil na míru roli Laerta ve slavné inscenaci Hamleta. Životní příležitost dostal jako Karel Hynek Mácha v televizním filmu, kde podle kolegů hrál vlastně sám sebe. Kromě herectví ho bavil sport, hlavně bojová umění. Dokázal prý rozseknout cihlu holou dlaní přímo v rekvizitárně divadla. Věnoval se také historickému šermu a sbíral zbraně. Na Žižkově byl známý jako vtipálek a rošťák, který bavil okolí kanadskými žertíky a občas i pyrotechnikou.
„Pro mě byl Ivan v pravém slova smyslu okouzlující darebák, nesmírně vtipný, pohotový, bezprostřední, hravý,“ vzpomínala jeho kolegyně Taťjana Medvecká. „Dokázal nás bavit slovními hříčkami celou cestu do Bratislavy.“ Diváci si ho pamatují především z pohádek, kde často hrával prince, ale také ze seriálu Nejmladší z rodu Hamrů či z filmů Na veliké řece a Osada havranů. Měl slíbenou hlavní roli ve Strakonickém dudákovi při slavnostním znovuotevření Národního divadla v listopadu 1983. Už se jí ale nedočkal.
Touha po Východu
Ivan dlouho toužil vycestovat do Tibetu, kde chtěl poznat buddhismus a východní filozofie. I když mu režim cestu do Tibetu nepovolil, v roce 1983 se mu naskytla příležitost. Dostal nabídku připojit se ke štábu Československé televize, který jel natáčet dokument do Vietnamu. Cestu mu údajně během pouhých čtyřiadvaceti hodin zařídil Ivo Kubeš, vedoucí sekretariátu Národního divadla. Jeho jméno se později objevilo na Cibulkových seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti. Spolu s Ivanem do Vietnamu odjel i Kubešův bratr Antonín, který pracoval jako zpravodaj televize v Hanoji.
Otec ho od cesty zrazoval, ale Ivan trval na svém a nakonec odletěl. Tři týdny poté dorazila rodině zpráva, že při dopravní nehodě zemřel. Údajně se v džípu porouchalo řízení, vůz narazil v příkopu do stromu a Ivana zavalilo. Ostatní cestující měli být pouze zraněni. Bratrovi Štěpánovi to ale od začátku nesedělo. „Je zvláštní, že se to stalo v pondělí 1. srpna a už ve středu byl v Praze v jutovém pytli. Nechtěli ani peníze za převoz,“ popisoval. „A když jsme chtěli vidět jeho tělo, zakázali nám to. Že prý je to majetek státu a na identifikaci těla stačil pas a velvyslanec.“
Rodině se nakonec podařilo podplatit pracovnici na Olšanských hřbitovech, která jim otevřela okénko rakve. „Byla vidět jen hlava. Ivan byl zmalovaný, prý je to vietnamský pohřební zvyk, a ve spánku měl strčenou kytičku. Měl díru v hlavě,“ uvedl pro deník Blesk jeho bratr Štěpán. Rodina požádala o pitvu, ale ta byla provedena až v den pohřbu. Doktorka potvrdila dopravní nehodu s poškozenou spodinou lebeční, vnitřní orgány ale nezkoumala. „Když jsem se ptal proč, řekla: Přišla pitevní zpráva z Vietnamu a já ji jenom potvrdila. A dodala, že zprávu mi neukáže,“ dodal Štěpán.
Tajná nahrávka a svědci
Štěpán se ale nevzdal. Postupně se mu podařilo získat kontakt na rodinu, jejíž dcera studovala medicínu. Ta prý při praxi asistovala u pitvy muže, kterého přivezli z Vietnamu rozstříleného samopalem.Později se k němu dostala i informace o tom, co se na místě skutečně odehrálo. „Ozval se mi jeho kamarád z mládí. Mluvil s tím Čechem, co byl ve Vietnamu. Řekl mu, že když byli na prohlídce tamního zemědělského družstva, přijeli banditi a chtěli všem ukrást výplaty, které se ten den dávaly. Ti zloději byli jen dva. A on byl karatista, tak se jim postavil. Jenže ze zálohy dostal dávku samopalem a byl konec,“ vyprávěl.
Štěpán si dokonce pořídil tajnou nahrávku rozhovoru s účastníky cesty, ale policie po dvou měsících prohlásila, že na pásce je jen šum. Kopii si ale nechal a podle něj bylo všechno dobře slyšet. Důvod utajování byl podle rodiny jasný. „Vietnam byla spřátelená země a Vietnamci v tu dobu přijížděli do ČSSR. Vládly tu protivietnamské nálady a tohle by ničemu nepomohlo,“ vysvětloval. Režim nechtěl pokazit vztahy s Vietnamem žádným skandálem. Někteří se ale domnívají, že smrt nebyla náhodná ani důsledkem přepadení, ale výsledkem cílené akce, která měla být zametena pod koberec.
Co se tehdy opravdu stalo?
Po revoluci se rodina snažila pátrat dál, ale bez úspěchu. Antonín Kubeš, který mohl znát pravdu, spáchal v polovině devadesátých let sebevraždu. Ačkoliv v autě jelo více lidí, nikdo z nich o tom nikdy veřejně nemluvil. Jeden z přítomných údajně vyhodil fotky z místa nehody. Jediným hmatatelným důkazem zůstal Ivanův klobouk, který byl na straně ožehnutý. Po letech se do Vietnamu vydal i Ivanův synovec Štěpán. Chtěl uzavřít rodinnou kapitolu, ale žádných odpovědí se nedočkal. „Zjistil jsem jediné, že východ slunce, který strýc popisoval ve svém deníku, je opravdu krásný,“ řekl později pro deník Blesk.
S dnešními kriminalistickými metodami by neměl být problém ověřit, zda byl skutečně střelen, pokud nebyl zpopelněn. Když dokážou archeologové u tisíc let starých ostatků určit příčinu smrti, proč by to nešlo i v tomto případě? Ivan Luťanský by letos oslavil 72. narozeniny. Od jeho smrti uplyne už 42 let, ale jasno v tom, co se ve Vietnamu stalo, stále není. Dodnes nikdo neví, co se tehdy vlastně odehrálo. Jisté je, že Ivan Luťanský byl mimořádně nadaný herec, který odešel zbytečně brzy.
Zdroj: cnn.iprima.cz | cs.wikipedia.org | zena.aktualne.cz | idnes.cz | blesk.cz | reflex.cz | video Ivan Luťanský zemřel za záhadných okolností ve Vietnamu, autor Oldřich Janeba – Filmstory, dostupné na YouTube