Článek
Proces hubnutí je věda. To asi potvrdí každý, kdo se tím jen maličko zabýval, nebo dokonce sám hubnout zkoušel. Zároveň se z mého pohledu jedná o jedno z velmi oblíbených témat v naší společnosti, kterému rozumí téměř každý. A tím rozumí nemyslím rozhodně opravdově.
Sto lidí, sto názorů. Někdo doporučí všechno vypotit v posilovně. Sněz, co chceš, ale jen když to spálíš sportem. Jiný zase protlačuje zeleninu. Další poradí nejíst po třetí odpoledne. Případně jíst jen v osmi hodinách a dalších šestnáct hladovět. Je to těžké se v tom vyznat, že?
Dieta vs. dlouhodobá změna
Skoro nejčastějším řešením je pak klasická dieta. Té rozumí od přírody intuitivně tak nějak každý. To znamená vyloučit všechny potraviny a nezdravé produkty, které očividně obezitu podporují. Tady by pravděpodobně každý správně jmenoval sladkosti, brambůrky, sladké pití, bílé pečivo, mastná smažená jídla. A když se všemu vyhneme, bude to fungovat. Možná si tak říkáte, jestli nadpis článku není chybný. Dostaneme se k tomu později.
Přísné diety zafungovat mohou. To se nedá nijak popřít. Navíc příběhy, kdy se lidem kolem nás povedlo za pár měsíců zhubnout i desítky kilo, opravdu existují. Ale znáte i pokračování těchto příběhů? Velmi často se velká část těchto lidí vrací nedobrovolně ke svým starým návykům a přibírají znovu. A mnohdy ještě o něco víc. Tento jojo efekt je nejen frustrující, ale může být i zdraví škodlivý. Přísnou dietu dlouhodobě totiž zvládne jen malá část lidí. Navíc pustit se pak do hubnutí znovu vyžaduje ještě silnější vůli.
Tyčinka Deli a plechovka Pepsi jako dovolené hříchy
A tak se dostávám k oné tyčince Deli a plechovce Pepsi. Každý si za tyto nezdravosti dosaďte ty své. V rozhovoru pro DVTV se právě k těmto hříchům vyjadřuje jeden z odborníků. David Erban, nutriční specialista varuje (od času 8:50) před příliš přísnou dietou, která nedává prostor žádnému přešlapu. Může pak přijít den, kdy si řeknete: „Ty jo já už to nedávám, já si dneska prostě užiju a úplně se utrhnu z řetězu.“
A dále pokračuje konstatováním, že když si každý den dovolíme jednu tu sladkost a s ostatními kaloriemi to nepřeženeme, pomůže to naší psychice a v důsledku i celkovému stavu těla. Zároveň poukazuje na důležitost změny myšlení. Tedy „držet dietu“ bychom neměli, ale měli bychom se snažit kompletně „změnit svoje stravování“.
Malé kroky, velké změny
A tak si dělejme radost. Ať už je to tyčinka Deli, cibulové chipsy, nebo třeba slazený kolový nápoj. Jedna maličkost denně vás nepřipraví o úspěch. Naopak. Malými kroky se můžou dít velké změny. A právě jedna sladkost denně může pomoci udržet motivaci na velmi dlouhou dobu. Alternativou k drobným radostem denně je pak takzvaný cheat day (doslovně přeloženo jako den podvádění). I tady panuje převážně shoda odborníků na tom, že jednou za čas je vhodné si zvolit den, ve kterém svým chutím bez výčitek vyhovíte. Právě tady ale opatrně i na některé možné negativní důsledky, o kterých nedávno informovala Jana Potužníková.
Náš cíl by tak neměl znít: „Zhubnu do léta deset kilo.“ Ale spíše: „Naučím se do léta fungovat zdravěji.“ S hříchy to nepřehánějme, ale některé si v malé míře ponechme. A výsledky pak uvidíme sami. A tak s klidem a čistým svědomím hubněte každý s tou svou tyčinkou Deli a plechovkou Pepsi.
Zdroje: DVTV, idnes.cz, zeny.cz, prozeny.cz