Hlavní obsah
Internet a technologie

Vždyť ti lidé na obrázku nejsou skuteční! Většina bohužel neví, že jde o dílo AI. Jak to poznat?

Foto: Františka Koptová

Možná jste si toho už všimli. Kliknete na facebooku na jeden bizarní příspěvek a už se toho nezbavíte. Já to nyní zažívám s obrázky vygenerovanými umělou inteligencí. A protože to zatím dokáži identifikovat, zde jest můj drobný manuál.

Článek

Pamatujete si, když byly do světa vyslány první mobilní telefony? Já už ne, ale vyrostla jsem na těch tlačítkových, ke kterým když po čase přibyla 2Mpx kamera, připadala jsem si jako v daleké budoucnosti. Dnes už se na mobilní telefony natáčí celovečerní filmy a člověk by řekl, že vývoj těchto svítících krabiček letí rychlostí světla. Ovšem to, jak rychle postupuje vývoj umělé inteligence, odsunuje všechny ty iphony a jiné chytré telefony na druhou kolej. Psal se nedávný rok 2023 a k veřejnosti se postupně dostávala široká škála generátorů a funkcí, poháněných takzvanou AI. Mě osobně nejvíce zaujal dnes již hojně používaný chatGPT, se kterým si můžete povídat, můžete se ho na cokoli ptát a on vám pokaždé odpoví. Je-li jeho odpověď správná, jest ovšem věcí druhou…

Další funkcí poháněnou AI, kterou jsem s oblibou zkoumala, byla ta, která vám vygenerovala obrázek toho, o co jste ji zrovna požádali. Výsledky byly zpočátku spíše úsměvné, kolikrát jste ve výsledné podobě museli zdlouhavě hledat zadané motivy. Ovšem je až fascinující, jak rychle se ta robotická potvora učí. Níže přikládám vygenerovaný obrázek z listopadu 2023. Měl zobrazovat postarší dámy na cvičáku s yorkshirskými teriéry. Neptejte se proč…

Foto: DALL-E

Výcvik psů očima AI (listopad 2023)

Kdybych vám neřekla, že v obrázku máte hledat dva yorkshíry, asi byste je těžko poznali. Co kdybych vám ale stejný výjev zkusila vygenerovat znovu, ale o rok a měsíc později…

Foto: Fotor

Výcvik psů očima AI (prosinec 2024)

Jako fotografie, že? Ani zkušený a internetem ostřílený člověk by to na první pohled nemusel poznat. Tak na co se při dešifrování soustředit? Nejdříve by vás mělo trknout, že yorkies (tak se yorkshirskému teriérovi zkráceně říká) jsou na obrázku větší než ve skutečnosti bývají. Například hlava pejska nalevo mi přijde, že skýtá více vědomostí a mozkové kapacity, než u nich bývá běžně zvykem. Pokud ve vás tento (i jemu podobný) podnět vyvolá jakékoli podezření, zkuste se pídit po detailech. Bude se vám to v budoucím bloumání po sociálních sítích hodit! A o jakých detailech je řeč? Třeba na žlutém a okrovém balónku. Na první pohled tvarově odpovídají, ovšem lemující čáry, především pak na žlutém exponátu, moc ne.

Většina „AI-vzdorných“ lidí by vám ale poradila zaměřit se na lidské ruce. Ty jsou dodnes největší slabinou umělé inteligence. Tento obrázek je ovšem ukázkou toho, že tento problém už nejspíš brzy vymizí. Ruce postarších dam se totiž zdají být relativně v pořádku. Naštěstí si po náročnější analýze můžete všimnout, že ruka paní v růžové mikině má za uchem pejska spojené prsty.

Náročné, že? Ale nebojte, na sítích se zatím generují mnohem nápadnější exponáty. Níže přiložím pár ukázek a schválně, jestli po této krátké lekci dokážete přijít na to, co je s obrázky špatně:

Mimopražští snad prominou můj patriotismus. Ovšem na mou obranu - tento příspěvek s matičkou Prahou mi vyplivl algoritmus. Záměrně jsem vybrala jednodušší úkol na úvod a ti znalí jistě rozšifrují, že takový pohled v Praze zkrátka neexistuje. AI jen smontovala dohromady panoramata starého města a na žádost zadávajícího vše ozdobila vánočním stromkem, s velmi pochybnou hvězdou na cípu.

Nyní jedna „rychlovka“. Jakmile uvidíte geniálního chlapečka, pocházejícího pravděpodobně z rozvojových zemí, vytvářejícího neuvěřitelné počiny, včetně zde vyobrazeného vlaku z lahví od coca-col či vyřezávané sochy s maximálním přístupem k realismu, rychle pryč. Jednou dobou se tento trend ukazoval obrovskému počtu lidí a příspěvky měly tisíce pozitivních komentářů. Vězte ale, že tolik takto geniálních dětí ve světě opravdu není…

A co říkáte na tento příspěvek? Možná jste už na nějaký podobný v minulosti narazili…

Dojemné, že? Přijde mi až fascinující, jak na synáčcích není ten sedmdesátiletý odstup znát! Můžete mi ovšem oponovat, že nemusí jít o ty samé osoby. Jistě, každého názor. Já si ale stojím za tím, že ti lidé na obrázcích nejsou skuteční. A opět hrají roli hlavního důkazu ruce. Proč má stará paní jen 4 prsty a proč má malý chlapeček vpravo vratipalec? Neuvěřitelná shoda (genetických) náhod!

Och, tento kouzelný pár je spolu celých 75 let, jak dojemné! Pánovi je neuvěřitelných 106 let, paní dokonce 108! Mám na krajíčku…

Ale počkat! Proč je na dortu číslo 102? Tady nám něco nehraje! Ano ano, tato dvojice spolu zůstane maximálně 75 let trčet na facebookové stránce, s opravdovými lidmi totiž nemají nic společného. Jako vodítko vám bohužel ruce neposlouží, ovšem stačí si všimnout lemování dortu, podivného materiálu pánovy košile i paní náhrdelníku. Buď na ní těch pár perel drží nadpozemskou silou nebo se jedná o vzácnou kožní nemoc? Každopádně tou nejsnazší indicií je samotný popisek. Jste-li člověkem všímavým a poučeným (což už po dnešku alespoň okrajově jste), brzy si vůči těmto klamavým obrázkům vytvoříte imunitu.

Na závěr ještě jedna poslední rada: všímejte si tváří vyobrazených „lidí“. Jako by byl na ně použit filtr, jako by byli bez duše. A ještě, aby nějakou měli! Robotem vygenerovaní lidé lidmi vůbec nejsou a nikdy taky nebudou.

A proč to vlastně tolik řeším? Protože umělá inteligence se učí sama, čerpá z námi zadávaných úkolů a zlepšuje se každým dnem, každou hodinou, každou vteřinou. Brzy už bez kritického pohledu nebudeme vědět, co je skutečné. A vězte, že vygenerované babičky se třemi prsty jsou jen začátkem. Je třeba být ostražitý a poučovat své okolí. Orwell s Čapkem by zajisté souhlasili…

.

Toť jest z mého stručného manuálu vše. Jako dík s vámi sdílím tento kouzelný dort. Je až neskutečné, jak jsou ty lidské ruce šikovné!

Anketa

Všímáte si uměle vytvářených příspěvků?
Ano, všímám
63,6 %
Dosud jsem si toho nevšiml/a
9,1 %
Měl/a jsem už párkrát podezření
27,3 %
Celkem hlasovalo 11 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz