Hlavní obsah
Názory a úvahy

A proč by si děti nemohly koupit mariánu? Čím dřív začnou, tím dřív je to přestane bavit. Opravdu?

Foto: Image by Freepik

Ilustrační foto

Řeč je konkrétně o HHC. To zatím nebylo označeno jako omamná látka, pouze se spekuluje o jeho umístění mezi regulované látky. Teoreticky si ho tak může koupit kdokoliv.

Článek

Nejčastěji se u HHC produktů jedná o náplně do tzv. HHC vape. HHC vape je na stejném principu jako elektronické cigarety na e-liquid, pouze je daný liquid obohacen o hexahydrokanabinol. Autor tohoto článku měl šanci HHC vyzkoušet a byl až zděšen. Má naprosto identické účinky jako obyčejná marihuana - euforie, smích, nevnímání bolesti atd. A to pouze po třech „práscích“. Když se pak o tomto problému bavil s osobou, která mu HHC pero zapůjčila, slyšel od ní: „A proč by si děti nemohly koupit mariánu? Čím dřív začnou, tím dřív je to přestane bavit.“

Jenže problém je nasnadě. Spoustu lidí tráva bavit nepřestala a je to na nich vidět, přestože tvrdí, že není návyková a neškodí, dokonce že je léčivá.

Alkohol vs. konopí (teoreticky HHC)

Když zákonodárci mluví o tom, že by HHC zařadili mezi regulované látky, představuje si autor tohoto článku podobné podmínky, jako má například prodej a užívání alkoholu. Nic víc. A něco na tom bude. Protože kdyby se mělo srovnávat nebezpečí alkoholu a HHC, nejspíš by HHC vyhrálo. Oproti alkoholu je totiž konopí bezpečnější, jak píše Doug Sellman v novozélandském lékařském časopise. Učinit HHC zcela nelegální proto nedává smysl.

Sellmanův článek nám však pomáhá nahlédnout do skutečnosti, i když nemluví o HHC ale o THC. Smrt z předávkování je sice u konopí téměř nula, ale může se dostavit úzkost a s návykovostí je na tom konopí stejně jako alkohol. To platí i u nehodovosti při řízení pod vlivem a u problémů při odvykání. I přesto má ale alkohol horší skóre - smrt při předávkování, agresivita, možnost smrti při odvykání, poškození mozku při nadměrném užívání, poškození orgánů, depresivnost a dokonce rakovina. THC, a tedy teoreticky i HHC, podle Sellmanova článku není ani rakovinotvorné, ani nepoškozuje orgány. Je však třeba brát na vědomí, že to, budeme-li pokračovat v příměru, platí pouze u ověřených HHC e-liquidů, které mají certifikát čistoty.

Nesmíme však zapomínat na to, že HHC zatím neprošlo dostatečným testováním, aby se jeho škodlivost dala srovnávat s THC. Sellmanův článek proto slouží v tomto článku pouze jako volné přirovnání.

Závěr

Autor tohoto článku zastává názor, že dětem by nemělo HHC přijít do rukou a to pod stejnými omezeními, jako jsou u alkoholu. Bylo by tak vhodné zákonem striktně omezit prodej HHC od 18 let. Nejlépe zvýšit věkovou hranici na 21 let pro alkohol i HHC. Obchodníci naštěstí v naprosté většině odmítají HHC prodat mladším 18 let. Je však otázka, nakolik důkladně různé e-shopy věk kontrolují. Autor si zatím nic takového objednat nezkoušel a rád by ani nikdy nezkusil.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz