Hlavní obsah
Lidé a společnost

Útěk skupiny bratří Mašínů den po dni - 26. října 1953

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Autor neznámý, fotografie poskytla Barbara Masin pod licencí: GNU Free Documentation License

Ctirad Mašín a Josef Mašín ml. na fotografiích z roku 1950

26. 10. 11:03

Den za dnem budeme provázet Ctirada Mašína, Josefa Mašína a Milana Paumera na jejich cestě do Západního Berlína. Dnes je 26. října 1953. Pětadvacátý den cesty.

Článek

Čtvrtý den je podobný předešlým třem. Kluci doufali, že už třeba nepřijdou hlídky VoPo na motocyklech. Bohužel, hlídky přijely. Ráno a odpoledne. Tak zase nic. Východoněmecká policie je vytrvalá.

Navíc se kupí problémy. Po takové době hladovění a vyčerpání začíná trojice chrápat. Nikdy předtím nechrápali. Bojí se, aby je někdo neuslyšel, a tak rozhodnou, že ten, kdo bude zrovna na hlídce, dostane za úkol budit chrápající. Je to tvrdé opatření, ale nemají na výběr.

Dalším problémem je každým dnem se zmenšující hromada sena na patře stodoly. Kluci slyší, že paní domácí je čím dál blíže jejich úkrytu vzadu u zdi. Zkusí tedy část sena posunout trochu kupředu. Ale je to jen dočasné opatření. Za pár dní budou mít po úkrytu.

Přes den Mašínové s Milanem přemýšlejí, zda nepřesunout úkryt do jiné stodoly, k jiným lidem. Optimálně někam, kde snadněji seženou trochu jídla. Takhle to přeci dál nejde. Hlávka zelí a pár hrstí otrub. Ani ty nemohou jíst ve velkém, aby domácí nepojali podezření. Bratři rozhodnou, že v noci půjdou na průzkum. Podívat se, jestli ve vsi nenajdou něco lepšího.

Rutinu a fádnost naruší až hlasitý hovor ze dvora. Podle hlasů trojice předpokládá, že dvůr je plný lidí. Zní to, jako kdyby lidé stáli ve frontě u dveří domu. Ale proč? Na tuto otázku nenajdou kluci odpověď. Pouze je to utvrdí v přesvědčení, že místní lidé jsou komunisté. Zřejmě nějací funkcionáři, a proto k nim vesničané pořád pro něco chodí.

V noci se nejprve vydají pro pár hlávek zelí a otruby. Pokračují do kuchyně a tentokrát neodolají. Každý trochu upije z konve anglického mléka. A ještě si vezmou jedno jablko. Mají sice výčitky svědomí, ale rychle je zaženou. Přece tady neumřou hladem.

Noční průzkum dopadl hůře než útok na kuchyň. Nejprve Radka z jedné zahrady vyhnal velký pes a když všichni procházeli vesnicí, nepodařilo se jim narazit na žádné hospodářství se stodolou, které by jim vyhovovalo.

Vracejí se do své stodoly unavení, zesláblí a s nepořízenou. Vyčerpala je i malá obchůzka vsí.

Dva kluci padnou do sena a jeden hlídá. Tak jako každou noc.

Prameny:

  • Barbara Masin - Odkaz
  • Ctirad Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer - Cesta na severozápad
  • Ota Rambousek - Jenom ne strach
  • Jan Novák - Zatím dobrý
  • Jiří Padevět - Odbojová skupina bratří Mašínů

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz