Hlavní obsah
Lidé a společnost

Útěk skupiny bratří Mašínů den po dni - 27. října 1953

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Autor neznámý, fotografie poskytla Barbara Masin pod licencí: GNU Free Documentation License

Ctirad Mašín a Josef Mašín ml. na fotografiích z roku 1950

27. 10. 9:00

Den za dnem budeme provázet Ctirada Mašína, Josefa Mašína a Milana Paumera na jejich cestě do Západního Berlína. Dnes je 27. října 1953. Šestadvacátý den cesty.

Článek

Pátý den ve stodole nezačíná vůbec dobře. Sotva se dům probudí, kluci slyší, jak na dvoře paní domácí nadává svému starému muži, že moc jí, a ještě to zapírá. Pán se vzteká, že žádné brambory včera nesnědl.

Je to jasné. Tohle už si nemohou dovolit. A nejen proto, že domácím brzy dojde, která bije, ale také cítí výčitky svědomí. Lidé jsou to chudí a oni jim ještě ujídají z toho mála, co mají. V domě žijí staří manželé a mladí manželé s dítětem. Budou se muset vrátit k zelí.

A to není všechno. Problém s rychle mizejícím senem eskaluje. Dnes museli znovu načechrávat seno, aby domácí nemusela jít až dozadu a neobjevila je. Taktéž po sobě vždy pečlivě maskují cestičku, kterou v seně vyšlapou. Ale tohle nepůjde donekonečna. Během pár dnů seno dojde.

Celý den jsou ve střehu. Mají obavy, jestli domácím přeci jen něco nedošlo a nešli na policii. I na tuto alternativu se připravují. Zůstanou úplně vzadu, důkladně zamaskovaní a palbu zahájí až v momentě, kdy VoPo vylezou na patro. Jakmile se prostřílí ze stodoly, vyrazí zadními vraty ven do zahrady a budou utíkat k lesu. Pokud se jim podaří do lesa doběhnout, vrátí se do lesní školky. Tam na ně čeká jáma.

Ale nic se nestane. Ač jsou Pepa, Radek a Milan celý den ve střehu, nikdo po nich nejde. Hospodářce evidentně stačilo, že zdrbala muže.

V noci se opět vypraví do kuchyně a čeká je tam něco, čemu nelze odolat. Vůle, sebezapření, svědomí, všechno musí stranou. Na stole leží velká mísa plná švestkového kompotu. Nádherně voní. Ta vůně je praští do nosu, sotva otevřou dveře. Každý si nabere jednu lžíci. Následuje poněkud vášnivá debata, během které se kluci dohadují, zda si ještě vezmou a případně kolik. Nakonec se domluví, že si naberou další lžíci.

Hryže je svědomí a obavy, zda je zteč na kompot neprozradí. Už opravdu budou muset dál. S těmito myšlenkami dnes usínají.

Prameny:

  • Barbara Masin - Odkaz
  • Ctirad Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer - Cesta na severozápad
  • Ota Rambousek - Jenom ne strach
  • Jan Novák - Zatím dobrý
  • Jiří Padevět - Odbojová skupina bratří Mašínů

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz