Velká pardubická 2023 už tuto neděli: Tipy a sázkové kurzy, seznamte se s favoritem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ilustrační foto: kůň

Velká pardubická se koná v něděli 8. října 2023. Na náš největší dostih se dá sázet nejen na vítěze, ale i na umístěné až do 8. místa, barvu a věk vítězného koně či na to, zda který jednotlivý účastník dostih dokončí.

Startovní pole si rozdělíme podle aktuálních kurzů na vítěze.

Naprostí outsideři (kurz na vítězství 50:1 a více)

Startovní č. 17 - KAISERWALZER, žokej Jaroslav Myška (kurz na vítězství 50:1)

Tento desetiletý hnědý valach se kvalifikoval ze 4. místa v květnové kvalifikaci (z celkem 7 koní, kteří dostih dokončili) a ze 7. místa v červnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili). V obou kvalifikacích byl v jeho sedle trenér Jaroslav Brečka, do Pardubické posílí o velezkušeného žokeje Myšku. Kaiserwalzer nastupuje do své 3. Velké pardubické, zatím se však ani jednou do cíle nedostal.

Startovní č. 6- DULCAR DE SIVOLA, jezdec Josef Borč (kurz na vítězství 77:1)

Tento desetiletý hnědý valach se kvalifikoval ze 7. místa v květnové kvalifikaci (z celkem 7 koní, kteří dostih dokončili) . Jezdec Josef Borč je jeho stálým partnerem, a společně už absolvovali 4 Velké pardubické (2019 - 9. místo, 2020 - 11. místo, 2021 - 9. místo, 2022 - 7. místo). Jedná se o skvělého skokana, v dostihu neupadnul od roku 2018.

Startovní č. 1- JET FIGHTER, žokej Sean Francis O'Keeffe (kurz na vítězství 85:1)

Nejmladší kůň v poli, teprve šestiletý hnědý valach je první z dvojice irských účastníků. Doposud neběžel dostih delší než 5000 m (Velká pardubická měří 6900 m), letos jednou zvítězil v menším dostihu point to point.

Startovní č. 2-ALPHA MALE, žokej Petr Tůma (kurz na vítězství 100:1)

Druhý irský účastník, dvanáctiletý hnědý valach. Letos běžel dostih na 6800 m, ve kterém skončil 8. z 12 účastníků. Nejlepším výsledkem letos bylo 5. místo, vloni se mu podařilo 2× zvítězit - v dostihu klasické steeplechase a v menším dostihu point to point. Oba irští účastníci se s pardubickým závodištěm seznámili v září, dostih dokončili na 7. a 8. místě. Petr Tůma byl při pardubickém startu v sedle Jet Fightera, který skončil o pozici lépe než Alpha Male.

Outsideři (kurz na vítězství 20:1 až 40:1)

Startovní č. 5- LOMBARGINI, žokej James Best (kurz na vítězství 40:1)

Tento dvanáctiletý hnědý valach se kvalifikoval ze 6. místa v srpnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili), květnovou kvalifikaci nedokončil. Britský žokej James Best jej pojede poprvé. Lobargini nastupuje do své 3. Velké pardubické, loni dokončil na 6. místě, o rok dříve dostih nedokončil.

Startovní č. 9- ZATARO, žokej Jakub Kocman (kurz na vítězství 37:1)

Tento desetiletý hnědý valach se kvalifikoval ze 5. místa v srpnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili). Jeho žokej Jakub Kocman jej pojede poprvé, v kvalifikaci jej jel žokej Petr Tůma, který sedla Alpha Male. Zataro nikdy Velkou pardubickou neběžel, nejdelšími dostihy v kariéře pro něj byly kvalifikační dostihy na 5800 m letos a loni. V kariéře zvítězil jen jednou, v roce 2018.

Startovní č. 7- ROYAL GINO, žokej Jan Odložil (kurz na vítězství 33:1)

Tento desetiletý bílý hřebec (jediný hřebec v poli) se kvalifikoval ze 4. místa v zářijové kvalifikaci (z celkem 6 koní, kteří dostih dokončili). Dva kvalifikační dostihy (v červnu a srpnu) nedokončil. Žokej Jan Odložil s ním letos zvítězil v menším dostihu v Bratislavě. Royal Gino nikdy Velkou pardubickou neběžel, nejdelšími dostihy v kariéře pro něj byly kvalifikační dostihy na 5800 m. Na překážkách v podstatě začíná, měl výtečnou formu jako rovinový kůň a steeplechase dostih absolvoval poprvé loni.

Startovní č. 16- IMPHAL, žokej Ludovic Solignac (kurz na vítězství 30:1)

Tento desetiletý hnědý valach se kvalifikoval z 5. místa v červnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili). Francouzský žokej Solignac byl při kvalifikaci v jeho sedle. Jeho stálým žokejem býval Jaroslav Myška, se kterým absolvoval loni svou první Velkou pardubickou, dostih však nedokončili.

Startovní č. 12- STUKE, žokej Benoit Claudic (kurz na vítězství 20:1)

Tento devítiletý ryzák, valach, se kvalifikoval ze 3. místa v zářijové kvalifikaci (z celkem 6 koní, kteří dostih dokončili), srpnovou kvalifikaci nedokončil. Francouzský žokej Claudic jej ještě nejel. Ve Velké pardubické nikdy nestartoval, jeho parketou bývaly dostihy přes proutěnné překážky, kde získal 7 vítězství z 15 startů. Přes těžké skoky ještě nikdy nezvítězil.

Střed pole (kurz na vítězství 10:1 až 15:1)

Startovní č. 10- STAR, žokej Marek Stromský (kurz na vítězství 15:1)

Tento dvanáctiletý bílý valach, se kvalifikoval ze 2. místa v zářijové kvalifikaci (z celkem 6 koní, kteří dostih dokončili), a ze 3. místa v srpnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili). Žokej Marek Stromský jej jel v zářijové kvalifikaci. Ve Velké pardubické startoval pod žokejem Brečkou, v roce 2021 byl 6. a loni nedokončil. V Pardubicích naposledy zvítězil v dostihu přes proutěnné překážky v roce 2018.

Startovní č. 15- SANTA KLARA, žokej Jan Kratochvíl (kurz na vítězství 15:1)

Jediná klisna v poli, osmiletá hnědka, je zástupkyní tréninkové centrály Josefa Váni mladšího. Kvalifikovala se ze 3. místa v červnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili). Letos zvítězila v Meraně s Janem Kratochvílem v sedle. Otázkou je vytrvalost, nikdy nedokončila dostih delší než 5200 m. Ve Velké pardubické startuje poprvé, nad překážkami získala již 8 vítězství.

Startovní č. 8- PLAYER, žokej Marcel Novák (kurz na vítězství 13:1)

Jedenáctiletý ryzák, valach, se kvalifikoval ze 4. místa v srpnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili). Ve Velké pardubické startoval již čtyřikrát, vždy se žokejem Marcelem Novákem v sedle. V roce 2021 a 2019 nedokončili, loni byli 4., a v roce 2020 dokonce na 2. místě. Naposledy zvítězil v loňském roce v srpnové kvalifikaci.

Startovní č. 18- GODFREY, jezdec Daniel Vyhnálek (kurz na vítězství 10:1)

Sedmiletý hnědý valach se kvalifikoval z 2. místa v květnové kvalifikaci (z celkem 7 koní, kteří dostih dokončili). Ve Velké pardubické ještě nestartoval, a Daniel Vyhnálek je jeho stálým jezdcem. Zvítězil jen jednou v kariéře, loni s francouzem Claudicem. Letos byl dvakrát druhý, mimo kvalifikaci ještě v kratším krosovém dostihu na 4500 m.

Užší favorité (kurz na vítězství 7:1 až 9:1)

Startovní č. 13- MR SPEX, amatér Patrick Mullins (kurz na vítězství 9:1)

Devítiletý hnědý valach je loňským vítězem Velké pardubické, to však měl v sedle žokeje Lukáše Matuského. Letos startoval pouze jednou, skončil na 8. místě v srpnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili). Ve Velké pardubické mimo loňského vítězství startoval ještě v roce 2021, a skončil na 3. místě. Irský amatérský jezdec jej pojede poprvé, a je to jediný amatér v poli.

Startovní č. 4- LODGIAN WHISTLE, žokej Ondřej Velek (kurz na vítězství 8,75:1)

Desetiletý ryzák, valach, je svěřencem trenéra Josefa Váni staršího. S žokejem Velkem zvítězili v červnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili), zářijovou kvalifikaci nedokončil. Letos ještě zvítězil v pardubickém dostihu cross country na 4500 m. Ve Velké pardubické startoval jednou v roce 2020, s žokejem Jaroslavem Myškou skončili na 7. místě.

Startovní č. 14- TALENT, žokej Pavel Složil mladší (kurz na vítězství 8,5:1)

Už dvanáctiletý ryzák, valach, je vítězem Velké pardubické z roku 2021.  Letos byl 2. v srpnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili), a na 6. místě v červnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili), zářijovou kvalifikaci nedokončil. Žokej Pavel Složil mladší je jeho stálým jezdcem, společně zvítězili ve Velké pardubické v roce 2021, loni byli druzí, a v roce 2020 dokončili na 4. místě. S žokejem Aspellem skončili ještě na 7. místě v roce 2019.

Startovní č. 11- ARGANO, žokej Martin Liška (kurz na vítězství 7:1)

Další ryzák v poli, devítiletý valach, je vítězem zářijové kvalifikace (z celkem 6 koní, kteří dostih dokončili), a doběhl na 3. místě v květnové kvalifikaci (z celkem 7 koní, kteří dostih dokončili). Žokej Martin Liška je nejen jeho stálým jezdcem, ale i trenérem. Velkou pardubickou absolvovala tato dvojice poprvé loni, a to na 5. místě.

Top favorit (kurz na vítězství 4,5:1)

Startovní č. 3- SACAMIRO, žokej Jan Faltejsek (kurz na vítězství 4,5:1)

Jednoznačným favoritem letošního ročníku Velké pardubické je desetiletý hnědý valach Sacamiro. Společně s žokejem Faltejskem ovládli srpnovou kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili), a doběhl na 2. místě v červnové kvalifikaci (z celkem 9 koní, kteří dostih dokončili). Loni startoval s žokejem Kocmanem ve Velké pardubické poprvé, a doběhli na 3. místě. Jediným otazníkem je jezdecké obsazení - žokej Jan Faltejsek se zotavuje po zranění a je možné, že v sedle Sacamira bude muset být na poslední chvíli angažován někdo jiný.