Článek
Kněžice mramorovaná (Halyomorpha halys) je jedním z nejnovějších přírůstků mezi plošticemi žijícími na našem území. Tento nepříjemně zapáchající hmyz vybavený bodavě sacím ústním ústrojím dokáže způsobit velké škody zejména na ovoci a zelenině, nepohrdne však ani dalšími druhy rostlin. Vědci vyzývají veřejnost, aby se zapojila do jejího monitorování.
O ploštici
V České republice se vyskytuje přibližně 900 druhů ploštic. Většina z nich nepatří mezi škodlivé organismy, některé druhy jsou dokonce velmi vzácné a můžeme se s nimi setkat pouze v nenarušených ekosystémech. Tyto ploštice pak vědcům slouží jako bioindikátor k posouzení stavu životního prostředí. Najdeme zde však i několik škodlivých druhů. Řadí se k nim mimo jiné také kněžice mramorovaná, která se k nám v posledních letech šíří z okolních států.
Jejím původním domovem je východní Asie, zejména pak Čína, Japonsko, Vietnam, Taiwan a Korea. Odtud byla postupně zavlečena i do dalších oblastí světa, včetně Evropy. Má se za to, že k masivní invazi kněžice mramorované v Evropě výrazně přispěly zejména probíhající klimatické změny a rovněž její schopnost rychle se adaptovat v nových lokalitách. Prozatím se vyhýbá pouze Pobaltí, Velké Británii a skandinávským zemím, kde jí nevyhovuje chladnější podnebí.
U nás byla poprvé pozorována v srpnu 2018 v Lukové u Přerova. Poté se koncem téhož roku objevila v Praze u Holešovické tržnice, kam zřejmě doputovala spolu s dovezenou zeleninou, ovocem nebo jiným zbožím. V průběhu dalších let se rozšířila pravděpodobně stejným způsobem také do dalších oblastí v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Daří se jí například v Praze, Kutné Hoře, Brně, Českých Budějovicích a v okolí těchto měst. Setkat se s ní však lze na celé řadě dalších míst.
Dokáže zničit celou úrodu
Zatímco ve své domovině preferuje sóju a rýži, v našich podmínkách se dokázala dokonale přizpůsobit, a pochutnává si na zelenině, ovoci, révě, lískových oříšcích i okrasných keřích a stromech. Její larvy a také dospělci sají šťávy rostlin, které nejsou blízce příbuzné, což jim dává výrazně vyšší šanci na přežití. Napichují nejen jejich plody, ale také květy a listy. Tyto části rostlin se následně zkroutí, žloutnou, usychají, černají a jsou náchylné k chorobám. Zdeformované plody často zcela odumírají a opadávají. Pokud dojde k přemnožení kněžice mramorované na poli, zahradě či v sadu, dokáže spolehlivě zlikvidovat celou úrodu.
Z tohoto důvodu je důležitá především prevence. V první řadě by se každý pěstitel měl dobře seznámit s tím, jak tyto ploštice vypadají, aby neuváženě nehubil jiné druhy hmyzu. Odborníci dále upozorňují, že ploštice patří mezi škůdce, kterých je obtížné se zcela zbavit. Klíčové tedy je začít s ochranou rostlin již při prvním výskytu, a zabránit tak rozmnožení jejich populace. K likvidaci doporučují používat primárně biologické metody ochrany. Hubit tyto ploštice můžeme například s pomocí vejcomarů z rodu Trissolcus , kteří parazitují na vajíčcích kněžice mramorované. Dobré je zároveň také podpořit biodiverzitu v dané lokalitě.
Pokud se podcení ochrana v počátcích výskytu, může být s ohledem na nedostatek účinných přípravků s následnou ochranou problém a je třeba se připravit na škody v řádu několika až desítek procent.
Pomozte zmapovat výskyt tohoto škůdce
Jelikož lze v blízké době očekávat rychlé šíření kněžice mramorované, vědci vyzývají širokou veřejnost, aby se zapojila do monitorování výskytu tohoto invazivního druhu. Lidé mohou svá pozorování zaznamenávat na webových stránkách platformy s názvem najdije.cz. Odborníci upozorňují, že takto občanští vědci výrazným způsobem přispějí k odhalení dalších ohnisek výskytu obávaného škůdce.
Wikipedia, heslo: kněžice mramorovaná