Článek
Každý rok u nás v souvislosti s probíhajícími lovy zvěře dochází k nehodám, které občas mívají fatální následky. K obětem těchto neštěstí patří nejen náhodní návštěvníci lesů, ale i samotní myslivci.
Les, kde se loví raději opusťte
Lov zvěře má svá přesně daná pravidla, z nichž některá zmiňuje Ing. Václav Vomáčka: „Při zahájení musí vedoucí společného lovu jasně určit, která zvěř se na akci může lovit. Nikdy nezapomene důrazně připomenout pravidla bezpečné střelby, zacházení se zbraní, mysliveckou vzdálenost, vhodnou velikost používaného střeliva atd. Jednotnou střelu můžeme používat pouze při společném lovu a pouze pro střelbu na černou zvěř. Pro zvýšení bezpečnosti při lovech je vhodné, aby organizátor měl v sebou v zásobě oranžové pásky a vesty.“
K povinnostem myslivců také patří hlásit každý hon mysliveckému svazu, a to nejpozději pět dnů před jeho konáním. Mysliveckým spolkům ale zákon nenařizuje oznamovat pořádání lovu obecním úřadům v dané lokalitě. Přesto tak někteří myslivci činí nebo se snaží lidi na akci s předstihem upozornit vyvěšováním letáků na cestách vedoucích do lesa, obecních vývěskách a dalších vhodných místech. Je potřeba zdůraznit, že toto vše dělají nad rámec svých povinností, a rozhodně se s tím nesetkáte všude.
Běžně se proto stává, že si lidé vyrazí do lesa na houby nebo procházku, aniž by tušili, že se v oblasti střílí. Někteří myslivci argumentují tím, že každý přece snadno podle křiku honců a střelby lovců pozná právě probíhající hon, a má tedy možnost les včas opustit. To je samozřejmě logická připomínka, ale bezpečnější by rozhodně bylo, kdyby lidé věděli o honu předem, a do lesa vůbec nevstupovali. Zdá se tedy, že legislativa v tomto směru poněkud pokulhává navzdory tomu, že v sázce jsou i lidské životy, což dokazují četná neštěstí, která se při lovech v minulosti stala.
Myslel, že střílí na divočáka
Případy záměny lidí za lovnou zvěř nejsou přitom ojedinělé. Například v minulém roce vzbudila zájem široké veřejnosti tragická událost, kdy v listopadu 2023 čtyřiačtyřicetiletý myslivec zastřelil o osm let staršího muže, který načerno rybařil u slepého ramene řeky Odry v Ostravě-Petřkovicích. Lovec se tehdy domníval, že vystřelil na postřeleného divočáka, kterého se svým kolegou v osudnou noc pronásledoval. O rok později střelec dostal u Okresního soudu v Ostravě dvouletý podmíněný trest s odkladem na tři roky.
Čas od času dochází také k tomu, že některý z myslivců zastřelí na lovu svého kolegu. Připomeňme si alespoň jeden takový smutný případ. V lednu 2018 došlo k neštěstí v osadě Švábinov poblíž obce Chlístovice, kde po zásahu střelnou zbraní zemřel třiasedmdesátiletý myslivec. Muže, který byl namístě mrtvý, usmrtil dle výsledků znaleckých kriminalistických expertiz jeho kolega nesprávně vedenou střelbou. Okresní soud v Kutné Hoře mu nakonec uložil trest v trvání 15 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců.
Na myslivce dohlíží policie
Namátkové kontroly společných lovů jsou v kompetenci policie. Ta se zaměřuje především na střelivo. Pro policisty je důležitá jeho shoda s používanou zbraní a rovněž jeho technický stav. Během lovu se zbraní musí mít každý myslivec u sebe platný zbrojní průkaz a průkaz zbraně, kdy tyto doklady je povinen na požádání předložit policejnímu orgánu. Strážci zákona kontrolují také platnost loveckých lístků. Policisté navíc zjišťují, zda účastníci lovu, kteří manipulují se zbraněmi nejsou pod vlivem alkoholu.
Pokud se v nejbližších dnech chystáte do lesa, pamatujte na svou bezpečnost. Oblékněte si raději barevně výraznější oblečení a sledujte, zda nejsou na lesních cestách vyvěšeny informační letáky. V případě, že se ocitnete v lokalitě, kde zrovna probíhá lov, neriskujte, a místo co nejrychleji opusťte.
Zdroje: myslivost.cz, stisk.online, lidovky.cz, echo24.cz, blesk.cz, edu.ceskatelevize.cz