Hlavní obsah
Lidé a společnost

Projevit zralost skrze vzpomínky – jak mladí Češi nově vyprávějí dějiny

Foto: Henry Ertner

Henry Ertner Most

Stále více mladých Čechů ukazuje zralý přístup k dějinám. Píší o historii, odsunu, vině a vzpomínkách – a tím staví mosty ke společné budoucnosti.

Článek

Minulost není uzavřenou kapitolou. Žije v rodinách, městech, v tichých prázdných místech naší paměti. V Česku bylo vyrovnávání se s odsunem německy mluvícího obyvatelstva po druhé světové válce dlouho tabu – citlivé téma, plné emocí a politických třenic.

Ale nová generace mladých lidí ukazuje, že před minulostí není třeba utíkat. Ukazuje zralost – ne tím, že ví všechno, ale tím, že se umí ptát. Jejich texty nejsou přiznáním viny, ale výrazem otevřené a odpovědné společnosti.

Na portálu www.medium.cz se v posledních měsících objevilo několik takových textů. Tři z nich bych vám rád – Henry Ertner – představil jako příklady toho, že vyrovnání se s minulostí nejen že je možné, ale může být i inspirující a plné naděje.

1. Jakub Kapaník: Hladový pochod z Krnova nepřežilo 300 lidí. Neorganizovali jej Němci, ale Češi.

V červnu 1945 bylo z Krnova (dříve Jägerndorf) vyhnáno asi 5 000 německy mluvících civilistů. Odsun byl organizován českými úřady, pěšky, za otřesných podmínek. Mezi vyháněnými byly ženy, děti, staří lidé. Více než 300 z nich pochod nepřežilo.

Kapaníkův text přináší to, co dlouho chybělo – fakta a otázky. Nerelativizuje, ale ani nemoralizuje. Tento postoj je projevem skutečné zralosti – ochoty přijmout odpovědnost i tam, kde je to nepříjemné. Jen ten, kdo přizná i temné části vlastní minulosti, je může překonat.

2. Jan Vodrážka: Prvorepublikový agent měl na svědomí násilný odsun Němců i komunistický puč

Jan Vodrážka ve svém příspěvku analyzuje život Bedřicha Pokorného – důstojníka ministerstva vnitra a hlavního organizátora tzv. brněnského pochodu smrti. Dne 31. května 1945 bylo z Brna násilně vyhnáno asi 27 000 německy mluvících obyvatel, mnozí zemřeli během pochodu.

Pokorný byl pachatelem ve službách státu – a tím zůstal i později, v 50. letech, kdy se podílel na komunistických čistkách. Po Stalinově smrti upadl v nemilost, byl vězněn, posléze rehabilitován. Roku 1968 spáchal sebevraždu – bez rozsudku, bez skutečného vyrovnání.

Vodrážkovi se daří spojit životní příběh s hlubší strukturální analýzou. Pokorný je symbolem generace pachatelů, kteří se dokázali bez morálního rozporu pohybovat mezi demokracií, autoritářstvím i totalitou.

O to víc vyniká, kolik morální zralosti je dnes třeba k tomu, aby takové příběhy byly otevřeně vyprávěny – a aby oběti nebyly zapomenuty.

3. Pan G.: Ožívá historie zločinu na Teplicku

Text autora vystupujícího jako „Pan G.“ nás zavádí do jiného času i prostoru – do Teplic kolem roku 1900. Nejde o odsun ani válku, ale o staré kriminální případy.

Ukradení koně, korupce, podivné postavy z dobových policejních spisů – Pan G. pátrá po minulosti s detektivní pečlivostí a láskou k detailu. I když se tento text netýká přímo poválečných událostí, vypovídá o něčem důležitém: o kulturní vzpomínce místa. O tom, že dějiny nejsou jen velká dramata, ale i každodenní příběhy obyčejných lidí.

I to je projev zralosti – umět vidět historii nejen černobíle, ale v odstínech, zvratech, lidskosti.

Vzpomínání jako úkol generace

To, co tyto tři autory spojuje, není jedno téma, ale jeden postoj. Nepíší o minulosti pro minulost samotnou – ale pro budoucnost. Ukazují, že čelit těžkým dějinám není slabost – ale síla a zralost.

Nepíší obviňujícím hlasem, ale s otevřeností a upřímným hledáním. Nepíší z ideologických pozic, ale z přesvědčení, že jde o spravedlnost, pravdu a lidskost.

Vzpomínání jako znamení zralosti

Když dnes mluvíme o Evropě, identitě, soudržnosti – měli bychom těmto hlasům naslouchat. Ukazují nám, že skutečná zralost začíná tam, kde se nejen postavíme minulosti, ale kde jsme ochotni se z ní učit.

Mladí čeští autoři dokazují, že k lásce k vlastní zemi není třeba minulost idealizovat nebo potlačovat. Naopak – odvaha čelit temným kapitolám je výrazem odpovědnosti, empatie – a zralosti.

Tato nová kultura vzpomínání není útokem, ani přiznáním viny. Je pozváním k dialogu, k usmíření, k budoucnosti, ve které už není třeba mlčet. Minulost nás rozděluje jen tehdy, pokud jí to dovolíme.

Kdo je ale dostatečně zralý na to, aby se minulosti postavil čelem, ten z ní může postavit mosty.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz